חשבתם שצילום תמונות בסמארטפון זה רק לדור הצעיר? עכשיו מסתבר שכל אחד עם סמארטפון יכול ללמוד לצלם תמונות ברמה גבוהה בתוך פחות משבועיים

יותר ויותר אנשים מדברים בשנתיים האחרונות על קורס הצילום בסמארטפון של אלנתן גוטווירט, שהופך תוך זמן קצר גם את הסבא והסבתא הכי לא טכנולוגיים לצלמים מוכשרים. תפסנו את אלנתן לראיון קצר בשביל להבין איך זה יתכן ומה הסוד הגדול לצילום תמונות מוצלחות בסמארטפון.

"כשמיישמים כמה חוקי צילום בסיסיים, כל תמונה הופכת למרגשת ומיוחדת". אלנתן גוטווירט (ממאגר אישי)

מי לא מכיר את זה? אתם בטיול או בחופשה מול נוף עוצר נשימה, במפגש משפחתי או בגינה הפורחת שלכם, אתם מרימים את הסמארטפון כדי להנציח את הרגע הקסום הזה, לוחצים על הכפתור ו… ברגע הבא אתם מגלים שהתמונה יצאה מטושטשת או עקומה, שפספסתם את הרגע המצחיק של הנכדה, או שהתמונה בכלל לא יצאה כמו שרציתם. הרגע שקיוויתם לתפוס במצלמה כבר עבר ונשארתם רק עם אכזבה מהתמונה שהתפספסה… 

אלנתן גוטווירט, צלם מקצועי ואיש חינוך, זיהה את הבעיה והחליט למצוא לה פיתרון. אחרי שלימד את התלמידים שלו ליישם כללים פשוטים של צלמים מקצועיים גם בצילום עם הטלפון החכם, פיתח קורס דיגיטלי קצר גם לטובת ‘צלמי סמארטפון’ מבוגרים ובלתי טכנולוגיים, שאחריו, כך הוא מבטיח, אתם לא תפספסו יותר אף רגע של קסם.

הי אלנתן, בוא נקפוץ ישר לשאלה הגדולה – זה בכלל אפשרי לצלם תמונות טובות עם הטלפון?

“לגמרי כן! הרבה אנשים חושבים שכדי לצלם תמונות איכותיות חייבים להשתמש במצלמה מקצועית או בטלפון הכי יקר שיש בשוק. אבל זה כבר מזמן לא המצב. רוב המכשירים שיש היום מאוד מתוחכמים ויכולים לצלם תמונות באיכות מאוד גבוהה. תחשוב איזה בזבוז זה… אנשים קונים טלפונים יקרים עם מצלמות איכותיות ובסוף יוצאות להם תמונות לא טובות ומאכזבות. זה ממש חבל”.

בינינו, אתה לא חושב שצילום בטלפון זה בעיקר לצעירים?

“ממש לא. זו שאלה ששואלים אותי הרבה. יש לי תלמידים מכל הגילאים, גם כאלה שהם כבר סבא וסבתא, והם מאוד רוצים לצלם תמונות מוצלחות של הנכדים, הבעיה היא שהם חוששים שהם לא יצליחו להסתדר עם הטכנולוגיה החדשה של הסמארטפונים. אבל אם תחשוב על זה, המצב הוא בדיוק הפוך. דווקא בזכות ההתקדמות הטכנולוגית של הטלפונים, היום הרבה יותר קל לצלם תמונות טובות. פעם היית צריך ציוד מסובך כדי לצלם תמונות באיכות גבוהה, והיום הסמארטפון יודע לעשות את זה בעצמו. ברוב המקרים, אחרי שמשתתפים בקורס שלי, נדהמים מכמה שזה פשוט”.

"אחרי שמשתתפים בקורס, נדהמים מכמה שזה פשוט".  (ממאגר אישי)
“אחרי שמשתתפים בקורס, נדהמים מכמה שזה פשוט”.  (ממאגר אישי)

אולי יעניין אותך גם:

אז אם הבעיה היא לא בסמארטפון, למה התמונות לא יוצאות טוב?

“שאלה מצוינת. יש באמת הרבה בלבול בנושא. אנשים חושבים שהתמונות לא יוצאות טוב כי הידיים שלהם רועדות, או שיש יותר מדי שמש, או שהסמארטפון שלהם לא מספיק איכותי. מסתבר שהמצלמה של הסמארטפון מספיקה בשביל לצלם תמונות מעולות, פשוט רוב האנשים לא יודעים איך לצלם תמונות נכון”.

“זה יוצר המון תסכול. לקוחות מספרים לי שכואב להם הלב על כל הרגעים המיוחדים שהם פספסו רק כי הם לא למדו אף פעם את הדרך הנכונה לצלם תמונות בטלפון. הרבה פעמים אנשים מספרים לי שהם קנו טלפון יקר רק בגלל שראו תמונות נהדרות אצל חברים או אצל הילדים ורצו גם לצלם תמונות באיכות גבוהה. אבל אז הם חווים אכזבה כשהם לא מצליחים לצלם בעצמם תמונות באותה האיכות. בסוף הם טובעים בים של תמונות לא טובות וכשהם רוצים שהתמונה תצא טוב, הם מבקשים מהילדים או הנכדים שיצלמו את התמונה”.

“העניין הוא, שכמו לכל דבר, גם לצילום יש כמה חוקים בסיסיים, שברגע שאתה משתמש בהם, כל תמונה הופכת למרגשת ומיוחדת. בקורס הדיגיטלי שלי לצילום בטלפון אני מסביר בדיוק איך ליישם את החוקים האלה”.

אפשר למצוא באינטרנט הרבה הדרכות על צילום עם הטלפון. מה מיוחד דווקא בקורס שלך?

“תראה, באמת יש המון הדרכות זמינות באינטרנט, אבל רוב ההדרכות הן חלקיות ונותנות טיפ לבעיה ספציפית. אצלי בקורס ריכזתי מתוך הניסיון האישי שלי כצלם מקצועי במשך 20 שנה, את כל הידע והכלים שבאמת עובדים. כל מה שאתה צריך לדעת על צילום בטלפון נמצא במקום אחד, ואפשר ללמוד את כל התוכן בצורה מסודרת וסיסטמטית. זה חוסך ללקוחות שלי שעות של חיפוש, ניסוי ותעייה. בנוסף, מכיוון שאני גם בא מתחום החינוך, השקעתי הרבה מאוד בהסברים והדרכות כדי שיהיו כמה שיותר פשוטים וברורים. בניתי את הקורס כך שכל אחד, גם מי שבכלל לא מתמצא בטכנולוגיה ובטלפונים, יוכל לצלם מהטלפון תמונות שנראות ממש מקצועיות”.

“בין שלל התכנים בקורס (ויש הרבה) אני מסביר את הדרך הנכונה להחזיק את הטלפון ואת כפתורי הצילום, איך לקבוע את נקודת הפוקוס, איך לצלם תמונות משפחה וילדים, צילום תמונת נוף פנורמית, איך לצלם גם כשאין מספיק תאורה, לשלב קומפוזיציה, לצלם עם hdr, בקיצור יש המון תכנים, והקורס מצד אחד מאוד מקיף, ומצד שני הכל קל להבנה וליישום. אני גם מסביר איך אפשר לערוך את התמונות ואפילו איך לשמור את התמונות בטלפון בלי לחסום את הזיכרון של המכשיר”.

“מאוד חשוב לי שכל מי שמצטרף לקורס יראה תוצאות ויצליח לצלם תמונות מקצועיות בטלפון. לכן בקורס שלי, בשונה מרוב הקורסים שאני מכיר, יש הרבה מאוד תמיכה ואני גם זמין לכל משתתפי הקורס דרך קבוצות הווטסאפ. כל שאלה שעולה, אם יש משהו לא ברור או שסתם רוצים לשתף אותי בתמונה ולקבל ממני פידבק – אפשר להעלות לקבוצה ולקבל מענה ישירות ממני. אגב, אם במקרה שואלים אותי שאלה שבאמת לא נמצאת בקורס, אני מקליט הדרכה חדשה ומעלה אותה לאתר הקורס”.

“התשוקה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לצלם תמונות ש’אי אפשר להוריד מהן את העיניים’. זה ממש כיף לראות איך התלמידים שלי בקורס מתקדמים. אחר כך הם גם משתפים אותי במחמאות שהם מקבלים מהילדים והנכדים, וזה פשוט מרגש אותי כל פעם מחדש”.

"התלמידים משתפים אותי במחמאות שהם מקבלים" (ממאגר אישי)
“התלמידים משתפים אותי במחמאות שהם מקבלים” (ממאגר אישי)

הרבה אנשים חוששים מקורסים דיגיטליים ומפחדים שלא יסתדרו עם צורת הלמידה הזו ועם החומר.

“הגישה לקורס מאוד קלה – מקבלים קישור במייל ורק צריך ללחוץ עליו. מהניסיון שלי עד עכשיו, התלמידים מאוד מרוצים וכל מי שלומד את הקורס ומתרגל את המשימות מצליח. אבל כדי להפיג כל חשש, אני נותן גם אחריות מלאה לכל מי שמחליט להצטרף, ובמידה ולא מסתדרים או לא מרוצים מהקורס אפשר תוך 14 יום להתחרט ולקבל החזר כספי מלא”.

איזה טיפ אתה יכול לתת לקוראים לצילום בסמארטפון?

“אחד הטיפים בקורס הוא על צילום בחושך. כשמצלמים במקומות מאוד חשוכים, הרבה אנשים אוטומטית רוצים להשתמש בפלאש, אבל זו טעות. זה גורם להשטחת הנושא של התמונה, הגוונים שמתקבלים לא טבעיים והרקע מאחורי המצולם יתקבל עוד יותר חשוך. הפתרון למצב כזה הוא להחזיק את הסמארפטון יציב ולהשתמש כמה שיותר בתאורה הטבעית של המקום. אם אתם רוצים ממש משהו מדליק אפשר לבקש ממישהו להאיר עם הפנס שלו על אובייקט הצילום, בזמן שאתה מצלם”.

נשמע שיש גם לי הרבה מה ללמוד… איך אפשר לקבל עוד פרטים על הקורס?

“מיד אתן לך קישור שאתה יכול לתת לקוראים. לזמן מוגבל אני גם מציע את הקורס במחיר מיוחד, אז כדאי להזדרז”.

לפרטים המלאים על הקורס ולהרשמה לחצו כאן


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.