חשיפה בלעדית: יאיר ראובן, מומחה לגמילה מסיגריות מארה”ב מתוודה – “אחרי 3 פעמים שנפלתי במלכודת הסיגריה גיליתי אסטרטגיה חדשה לצאת לחופשי מהעבדות. בלי געגועים, קריז ואיבוד שליטה”

בהתחלה הרגשתי מוזר... כי אחרי שראיתי את הכתבות עליו בטלוויזיה ובעיתונים לא האמנתי שהוא אי פעם עישן. אבל, מסתבר שליאיר יש סיפור חיים עם הסיגריות רצוף עליות ומורדות. בגלל זה, הייתי חייב לשמוע ממנו איך הוא גילה את האסטרטגיה החדשה.

יאיר ראובן – "תשחרר את פחד הגמילה ותאמין בהצלחה, ואתה בחצי הדרך אל החופש"

“רוב חיי התמודדתי עם עישון סיגריות, מחלת הלב שאיתה נולדתי ועלייה במשקל. בשנת 2016 מצאתי היכן במוח מסתתר הפתרון. והיום, אני רוצה לשתף את האסטרטגיה שלי עם מעשנים שלא הצליחו להיגמל ורוצים עכשיו לצאת לחופשי מסיגריות“.

כשנפגשתי עם יאיר ראובן (55) התרשמתי שהוא לא רק מדבר, אלא חיי ונושם את הדרך לחיים בריאים אותה פיתח. הוא נטול פוזה ולא מדבר בסיסמאות. עמידתו הזקופה והחזה המתוח מדברים בעד עצמם. הפריצה השנייה של יאיר לתודעת הציבור הייתה בתחום הגמילה מסיגריות. (הפעם הראשונה הייתה ב-2001, בתחום שיקום מחלות לב. מ.י) זה קרה בעקבות מציאת הפתרון לתסכול שליווה אותו שנים רבות. יאיר הפסיק לעשן עשרות פעמים, אבל חזר להתמכרות. בסוף, אחרי 37 שנים של חיים בצל הפחד יאיר פיתח את האסטרטגיה שהובילה אותו לצאת לחופשי מסיגריות.

אולי יעניין אותך גם:

רוצה לדעת איך לצאת לחופשי מסיגריות תוך 9 ימים, או פחות?

הפסקת לעשן וחזרת להרגל? זה מה שמשרד הבריאות מסתיר ממך!

שיטה חדשה שתעזור לך להיפרד מהסיגריה בלי געגועים ואבוד שליטה.

יאיר, אם נולדת עם מום בלב איך זה שהתחלת בכלל לעשן?

“התחלתי לעשן בגיל 16. הרישיון לטוסטוס, החברה הראשונה ועישון סיגריות גרמו ל- 1979 להיות שנת המעבר מנער לגבר. תראה, החיילים שחזרו ממלחמות ששת הימים ויום כיפור עם סיגריות ביד היו מודל החיקוי של הרבה נערים בדור שלי”.

“בגיל 16 וחצי הלכתי לבדיקות רפואיות בצו הראשון. שם מצאו את המום בלב. אבל זה לא גרם לי להפסיק לעשן. בגיל 26 עברתי ניתוח לב לתיקון המום. מהפחד שלא אשרוד הפסקתי למשך 8 שנים רצופות”.

ואז קרתה התפנית…

במהלך ביקור חבר ילדות בצרפת יאיר נתקל בפיתוי בפעם הראשונה.

“לא ידעתי שאין דבר כזה רק סיגריה אחת. ואחריה שוב התמכרתי. יום אחד הבן שלי, אז בן 8, תפס אותי מעשן בחצר. לא אשכח את הרגע כשהוא אמר בטון מלא חמלה, אכזבה וזלזול – אבא, אתה מעשן?! המילים שלו שברו אותי לרסיסים. הייתי כזה אומלל, חסר אונים, אפס בלי עמוד שידרה, עבד לסיגריה שהורגת אותי לאט”.

“במשך 3 וחצי שנים ניסיתי להפסיק בעזרת השיטות הקיימות. והקרדיולוג המליץ לי לקחת תרופות ללחץ דם גבוה, ולתעוקת לב. בסוף הלכתי להיפנוזה לגמילה מסיגריות באולם מלא עם 400 איש”.

אחרי ההיפנוזה יאיר החליף את ההתמכרות לסיגריה בהתמכרות לאורח חיים בריא. הוא למד ריפוי טבעי במכללה מובילה בארה”ב והוכיח שהוא ריפא את הלב שלו.

“פתאום אנשים רצו לדעת איך חיזקתי את הלב החולה שלי והפכתי למומחה בריאות. פתחתי חברה לייעוץ ולתוספי תזונה. אפילו התחתנתי בשנית ועברתי לגור בגולן. חשבתי שאני על הגל הנכון, ושהיחסים שלי עם הסיגריות הסתיימו לחלוטין”.

מטון הדברים שלך אני מבין שטעית?

“כן, בגלל שב-2009 לא הייתי מוכן נפשית למשבר הגירושים. ובאחד הדיונים, העו”ד של האישה פגע בכבוד שלי, ושל אבא וסבא שלי ז”ל. הרגשתי שאני עומד להתפוצץ מעצבים. והדבר היחיד שרציתי לעשות היה לברוח בחזרה לסיגריה, למאהבת שתמיד הייתה איתי בטוב ובעיקר כשרע”.

“הייתי במשבר הכי גדול בחיים שלי. מפני שחזרתי לעשן ולא יכולתי להפסיק. הגירושים הקשים ומצב הלב שהחמיר רק הוסיפו לתסכול שהרגשתי – מנותח לב, אלוף בהליכת כושר שנפל בפעם השלישית למלכודת הסיגריות”.

“ב-2012 סגרתי את העסק. כי מי בכלל ירצה ייעוץ מגורו הבריאות שהעלה משקל, משתעל ליחה ומסביבו ענן צחנה? חוץ מזה, הקרדיולוג אמר לי שאני פצצת זמן מתקתקת”.

יאיר מספר על התסכול והסבל הנפשי שעבר כל פעם שניסה להפסיק, עד שכמעט התייאש לנסות להיגמל. ואיך בסוף הוא הגיע לדרך המוזרה שגרמה לו לצאת לחופשי לתמיד.

אולי תספר בקצרה על התגלית המשמעותית ביותר במחקר שלך?

“תראה, לפני יותר מ-30 שנה מחקרים מצאו שניקוטין גורם לייצור מוגבר של מוליך עצבי במוח בשם דופמין. על פי המחקרים האלה פותחה תרופה ייעודית להפסקת עישון – צ’מפיקס”.

“עכשיו, לדופמין קוראים גם הורמון האושר, כי הוא נותן תחושת רוגע, ריכוז, ביטחון עצמי, שלווה והנאה. זה כמו כשמקבלים תגמול על משהו שעשים, שכיף ושהכול בסדר, ואת זה כולם רוצים. מחקרים מצאו שאת התחושה הזו מקבלים לא רק מעישון סיגריה, אלא למשל גם אחרי סקס, או אחרי שאוכלים משהו טעים”.

רגע, אתה אומר שקשה להיגמל מסיגריות בגלל הפחד לא להרגיש ביטחון עצמי, רוגע והנאה?

“בדיוק. תראה, אושר הוא הרגש החיובי האולטימטיבי. אושר הוא מצב הפוך לפחד, סבל, דיכאון, כאב, או כל מצב נפשי שלילי. כל אדם רוצה להרגיש יותר שמח ומאושר מאשר עצוב וכועס. ניקוטין מעלה את רמת ההורמון דופמין. ומעשנים רגילים לחיות על רמת דופמין גבוהה. כך מקבלים תחושת רוגע וביטחון עצמי, גם אם החיים בזבל”.

“עכשיו, מה קורה כשיום אחד מחליטים להפסיק לעשן? בבת-אחת רמת האושר צונחת. לא כי משהו נורא קרה בחיים, אלה מפני שרמת הדופמין ירדה לנורמה ואין ניקוטין שיעלה אותה. וכשזה קורה? מרגישים עצב, דיכאון, עצבים וחרדה, וכל דבר קטן גורם לכעס ולעצבים”.

יאיר, אתה אומר שהמעשנים בעצם מכורים לרמת דופמין גבוהה?

“בדיוק. וכשרמת הדופמין יורדת מופיע הפחד האמיתי, פחד סמוי שאותו מרגיש מי שהפסיק לעשן. והפחד הזה גורם לתופעות הלוואי שמקורן בסבל נפשי”.

“מעשנים לא מפחדים להפסיק לעשן, אבל הם מפחדים להשמין, להרגיש בדיכאון, לכעוס מכל דבר קטן, להתעצבן ולאבד שליטה. הם לא אוהבים להרגיש חסרי ביטחון עצמי, לא רגועים ושלא כיף להם. מעשנים יודעים שההתמודדות היא לא פיזית, אלא נפשית וזה המכשול הגדול ביותר בדרך לחופש האמיתי מסיגריות”.

ואיך היית מתאר את המצב הנפשי של המעשן שהחליט להפסיק?

“מי שהפסיק לעשן הוא כמו אינדיאנה ג’ונס בסצנת הגשר, בסרט המקדש הארור. זוכר? עכשיו, תדמיין את המעשן בורח מהסיגריה שרודפת אחריו מצד אחד של הגשר. ומצדו השני מגיע הפחד להתנתק מהעבדות לסיגריה בדמותו של המכשף האכזר, מולה ראם. והמכשף חסר הרחמים מנסה למנוע להתקדם לצד השני של הגשר, היכן שנמצא החופש מהסיגריות”.

“ומה בדרך כלל קורה למי שהפסיק לעשן? תוך זמן יחסית קצר הפחד שנמצא בתוכו גורם לו להיכנע ולחזור על עקבותיו, ולהשתעבד בחזרה לסיגריה”.

אז, איך השיטה שפיתחת, “חופשי מסיגריות לתמיד” יכולה לעזור לאנשים שרוצים להיגמל?

“אתה זוכר איך אינדיאנה ג’ונס הצליח לעבור את הגשר לצד השני של הנהר?”.

“הוא רתם עצמו לגשר, הניף את חרבו החדה מול החבלים של הגשר הרעוע. הוא הביט ישר בעיניים של מולה ראם, המכשף האכזר והמפחיד. ובקול מלא ביטחון אמר: מולה ראם… תתכונן לפגוש את קאלי… בגיהינום. ואז הוא חבט בחבלים בחרב החדה בעוצמה, עד שהגשר נחתך באמצע. כך, לוחמי השבט נשארו בצד השני של הנהר והוא התמודד רק עם המכשף המאיים”.

יאיר ראובן, “פחד… בוא תפגוש את הסיגריה, בגיהינום!”

“והשיטה שלי, חופשי מסיגריות לתמיד, מלמדת את האסטרטגיה להיאחז היטב בגשר אל החופש. ולהביט לפחד הגמילה בעיניים ולראות שהוא בעצם קיים רק בדמיון, והקשר בינו למציאות הוא נסיבתי בלבד”.

“וברגע האמת, כשיש אסטרטגיה מנצחת ותוכנית פעולה ביד? להסתכל לפחד בעיניים ובקול מלא ביטחון להגיד לו – פחד… תתכונן לפגוש את הסיגריה, בגיהינום. ואז לנפץ את הגשר, ולהשאיר את הסיגריות בצד השני לתמיד”.

“וזאת הסיבה שבשיטה שלי לא מרגישים את תופעות הלוואי וייסורי גמילה נפשיים. אין געגועים, אין את הקולות מהמוח שגורמים להתעצבן, להתחרפן ולאבד שליטה. בגלל שהמעשן לשעבר משאיר את הסיגריה בצד השני של הנהר והגשר חזרה כבר לא קיים. זהו. נגמר. יש שקט בראש”.

יאיר, אתה יכול להסביר מהי הטעות הכי גדולה שעושים אנשים שמפסיקים לעשן?

“הם יוצאים למלחמה בסיגריות עם כוח הרצון ואסטרטגיה שלא עובדת, בלי לדעת קודם נגד מי נלחמים.  זה כמו לצאת לקרב בימינו עם חרב מחלידה במקום רובה סער”.

“תיראה את המחקר מאוניברסיטת ת”א שנערך על אנשים שהפסיקו לעשן בעזרת כוח הרצון, תרופות, תחליפי ניקוטין וסדנאות גמילה. רק 8% מהם לא חזרו להרגל אחרי שנה… זה הכול?”.

“למעשה, משרד הבריאות מודה שאין ביכולתו לצמצם את מותם 8,000 ישראלים בשנה ולמנוע מעשרות אלפים להיפגע ממחולות קשות הקשורות באופן ישיר להתמכרות לסיגריה”.

מקור: אוניברסיטת ת”א, הפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר

ולסיום, איך מי שרוצה להיגמל מסיגריות יכול ללמוד עכשיו יותר על האסטרטגיה החדשה שפיתחת?

“אני אתן לך קישור שתוכל לצרף. בצד השני מחכים 3 סרטונים בחינם. בהם אני מסביר על האסטרטגיה שמוציאה מעשנים לחופשי מסיגריות לתמיד”.

זה הקישור שקיבלתי בשבילכם מיאיר. אבל, אפשר לצפות בסרטונים בחינם רק עכשיו, כי הם חלק מתוכנית פיילוט למעשנים בני 40-60 שעומדת להסתיים בקרוב.