חשיפה: האמא שהפכה ממובטלת לגורו של עצמאות כלכלית מכשירה עכשיו לקריירה כמנטור כלכלי למשפחות אמידות

איך הצליחה דנה מליניאק להגיע מהכנסה של 5,000 ש"ח כמאמנת לכלכלת המשפחה ל-500,000 ש"ח בחודש כמנטורית כלכלית? ולמי היא מציעה עכשיו קריירה חדשה, מתגמלת ומשמעותית בליווי כלכלי של משפחות מבוססות? הנוסחה שהופכת ניסיון חיים לכסף גדול נחשפת.

רוצה לעשות משהו משמעותי ולעזור לאחרים. דנה מליניאק. (צילום: מתוך התוכנית
רוצה לעשות משהו משמעותי ולעזור לאחרים. דנה מליניאק. (צילום: מתוך התוכנית "מומחים פלוס", מאקו)

אולי יעניין אותך גם: 

קשה להאמין: דנה מליניאק (48), מנטורית כלכלית מוערכת בעלת עסק מצליח שמכניס חצי מיליון ש”ח בחודש, היתה רק לפני 7 שנים מובטלת בלי שום מקור פרנסה. אבל למרות שכאמא יחידנית לשתי בנות קטנות לא היה לה על מי להישען מלבד על עצמה, דנה בחרה לעשות שינוי. היא ידעה שהיא רוצה לעשות משהו משמעותי ולעזור לאחרים, והיתה נחושה לא להגיע שוב למצב שבו כל הפרנסה שלה תלויה במשכורת אחת.  

תוך כדי חיפוש עבודה חדשה, היא החלה ללמוד אימון ואחריו אימון כלכלי, והחלה לעזור לאנשים כמוה, שרוצים ליצור לעצמם עוד מקורות הכנסה. ואם בהתחלה כל מה שעניין אותה היה רק להרוויח עוד 5,000 ש”ח בחודש, לאט לאט התחדדה אצלה ההבנה שגם משפחות מבוססות צריכות מנטור כלכלי שיעזור להן לקבל החלטות איך לנהל את הכספים והנכסים שלהן וילווה אותן בתהליך השינוי הכלכלי והמנטלי שנדרש. ההבנה הזו הובילה אותה לייסד את תוכנית “מעושרים” – תוכנית ליווי שהובילה עד היום מאות משפחות ליצירת ריבוי מקורות הכנסה והתקדמות כלכלית משמעותית. עכשיו, ביחד עם גבי סינגולדה שהיה המנטור שלה, היא מציעה לאנשים כמוה שמעוניינים בשינוי קריירה, לעשות את אותו מסלול שהיא עשתה, ולהפוך כמוה למנטורים כלכליים למשפחות מבוססות. 

סינגולדה (59), המלווה והמנחה המקצועי של המנטורים במכון היצוא הישראלי, מוכר בעולם העסקים והתעשייה בישראל כמנטור והמאמן של המנהלים והבכירים. הוא עוזר למנהלים ולבכירים להתמודד עם אתגרי החיים והעבודה, לבנות מיינדסט חזק ולממש את הפוטנציאל שלהם לביצועי שיא. 

“צריך עוד מנטורים כלכליים כמוני בישראל” 

ספרו לי, איך התחיל שיתוף הפעולה ביניכם? 

דנה: “את גבי סינגולדה פגשתי לפני 7 שנים, אחרי שפוטרתי מהעבודה שלי. הוא היה המנטור שלי ועזר לי לצאת מהבוץ ולהרים את עצמי. נפגשנו לא מזמן שוב, וסיפרתי לו שאני רוצה ליצור תוכנית להכשרת עוד מנטורים כמוני, שיוכלו לעזור למשפחות מבוססות, כי יש ביקוש אדיר לתכניות ליווי כלכלי שפונות למשפחות שיש להן כסף ונכסים. תוך כדי השיחה עם גבי הבנתי שמשהו חסר בתוכנית ההכשרה שלי, ולמעשה בכל תוכניות הליווי הכלכלי הקיימות היום: לא מספיק להעביר את הידע הכלכלי. מי שרוצה לשנות קריירה ולהפוך למנטור של משפחות מבוססות (ולרוב מדובר באנשים שעושים שינוי משכירים לעצמאים) חייב לעבור טרנספורמציה אישית וכלכלית בעצמו. 

למה ידע כלכלי לא מספיק? 

גבי: “התשובה מתחלקת לשני חלקים. החלק הראשון הוא, שבשביל לעשות שינוי כזה באמצע החיים, צריך מיינדסט חיובי חזק. כל הידע הכלכלי לא יעזור, אם יש חסמים מנטליים”. 

“חייבים להבין גם שכדי שמישהו יוכל לאמן אנשים, הוא חייב להוות דוגמה למה שהוא מלמד בעצמו. אז כל מי שמגיע לתוכנית הליווי שלנו, צריך לרצות לעבור את השינוי בעצמו. אנחנו רוצים אנשים מאוד שאפתניים עם מוטיבציה גדולה, שיהיו מוכנים לעבור את השינוי. הם לא חייבים ידע כלכלי מוקדם, את זה אנחנו מלמדים. אבל חייבת להיות להם מטרה חזקה ורצון אמיתי להשפיע, להשאיר חותם, ולעשות שינוי לא רק בחיים שלהם עצמם, אלא גם בחיים של אחרים”. 

“החלק השני הוא החלק העסקי. מגיעים אלינו אנשים באמצע החיים שרוצים שינוי, מנהלים, פורשי צה”ל וכוחות הביטחון שיוצאים לפנסיה מוקדמת. אלה אנשים שהיו רגילים להיות שכירים ולהרוויח משכורת יפה, ועכשיו צריכים לעשות את השינוי ולהפוך להיות בעלי עסק. אנחנו רוצים לוודא שאנחנו לא רק מעבירים את החומר, אלא באמת עוזרים לאנשים לעשות פיתוח עסקי – להתחיל קריירה חדשה לגמרי או כמקור הכנסה נוסף, ולהיות עצמאים על כל הכרוך בזה. חשוב לנו שמי שנכנס לתוכנית יוכל לעמוד בזה, וגם לשגשג”. 

מי שרוצה להפוך למנטור של משפחות מבוססות חייב לעבור טרנספורמציה אישית וכלכלית בעצמו. דנה מליניאק וגבי סינגולדה. (צילום: רועי מזרחי, מיטל קורן)
מי שרוצה להפוך למנטור של משפחות מבוססות חייב לעבור טרנספורמציה אישית וכלכלית בעצמו. דנה מליניאק וגבי סינגולדה. (צילום: רועי מזרחי, מיטל קורן)

למה בעצם לפנות למשפחות מבוססות? 

דנה: “באמת האינסטינקט הראשוני של מנטורים כלכליים הוא לעזור למשפחות בקשיים וחובות, וגם אני הייתי שם. כשחושבים על משפחות מבוססות, שיש להן כבר נכסים וחסכונות, חושבים שהכל בסדר אצלן, אבל לא תמיד זה המצב”. 

למה הכוונה? 

דנה: “למשל משפחה שמכניסה 40 אלף ש”ח בחודש, שזה סכום מכובד לכל הדעות, אבל מוציאה 45 אלף ש”ח בכל חודש. למרות ההכנסה הגבוהה, הם נמצאים בגירעון של 5,000 ש”ח, שרק גדל מחודש לחודש, ונמאס להם לחיות על הקשקש. הם רוצים לחיות בהתאם למה שהם מרוויחים. אנשים כאלה צריכים עזרה כדי להגיע למצב האידיאלי שבו הם מכניסים יותר ממה שהם מוציאים, ויכולים להגשים את החלומות והשאיפות שלהם: לחסוך לגיל פרישה, לקנות דירות לילדים, או פשוט לחיות טוב בלי דאגות כלכליות”.  

“משפחות שכבר מכניסות יותר ממה שהן מוציאות, צריכות עזרה כדי לדעת איפה להשקיע את הכסף, כדי לייצר הכנסות פסיביות ולנצל את הכסף בחכמה. משפחות שיש להן כבר השקעות ונכסים, צריכות עזרה בניהול של ההשקעות והנכסים, ולהבין איך עושים מינוף לכסף”. 

“חשוב להבין גם שאנחנו כל הזמן שומעים בחדשות על שינויים שעומדים לקרות בנוף הכלכלי. אנחנו שומעים מצד אחד תחזיות על אינפלציה, קריסת שוק ההון ועוד שינויים מפחידים, ומצד שני תחזיות לבום כלכלי עם מנועי צמיחה טכנולוגיים מאוד חזקים וחדשנות פיננסית באלטרנטיבות להשקעה. התהליכים הכלכליים האלה משפיעים ישירות על מצבן הכלכלי של משפחות מבוססות,ובכל תסריט כלכלי עולה הצורך בליווי של איש מקצוע בתחום הפיננסי (כמו שיש לכל אחד מאיתנו רופא אישי שמלווה בתחום הבריאות), מישהו שיידע לקרוא את המפה ויכוון לאן להתקדם מכאן. שיעשה סדר בבלאגן, ימנע מאנשים לעשות טעויות מתוך לחץ או פחד, ויעזור להם לנצל הזדמנויות בצורה בטוחה”. 

וככה נולדה התוכנית “מעשירים”? 

דנה: “האמת? אני פשוט תכף מגיעה למצב שאני לא יכולה לקחת יותר לקוחות חדשים. הביקוש למנטורים כלכליים למשפחות מבוססות בישראל רק עולה, ואני גם מקבלת כל הזמן פניות מבוגרי התוכניות שלי ומאנשים השואפים לעשות שינוי בקריירה, להכשיר אותם להיות מנטור כלכלי. כך שהתוכנית נולדה מתוך צורך שעלה מהשטח”. 

“מחפשים אנשים עם מוטיבציה אדירה וניסיון חיים עשיר” 

מה בעצם שונה בתוכנית שלכם מכל תוכנית אחרת להכשרת מאמנים לכלכלת המשפחה? 

דנה: “תוכנית ההכשרה שלנו נמשכת חצי שנה, וזו התוכנית היחידה שנמשכת כל כך הרבה זמן ומכשירה מנטורים כלכליים למשפחות מבוססות, לא לתפרנים. קודם מתחילים בתוכנית שעוזרת למשתתפים לעלות רמה מבחינה כלכלית בעצמם (תוכנית ‘מעושרים’), ואז לומדים לעזור לאחרים”. 

גבי: “אצלנו הם עוברים את התוכנית של דנה באופן אישי וחווים את השינוי על בשרם, ורק אז לומדים את הצד הכלכלי כמנטורים. הם גם לומדים ממני כמובן איך לאמן אחרים בתהליכי השינוי שלהם, ועוברים תוכנית לבניית חוסן נפשי לשיפור הביצועים והשקט הנפשי אותה עוברים גם מנהלים בכירים בחברות כמו גוגל, אמזון, פייסבוק ועוד. כך שאנחנו גם עובדים איתם מאוד על הכושר המנטלי שלהם”.  

תוכנית לבניית כושר מנטלי וחוסן נפשי כמו שעוברים בכירים בגוגל, אמזון ופייסבוק. גבי סינגולדה. (צילום: רועי מזרחי)
תוכנית לבניית כושר מנטלי וחוסן נפשי כמו שעוברים בכירים בגוגל, אמזון ופייסבוק. גבי סינגולדה. (צילום: רועי מזרחי)

“בנוסף, אנחנו מלמדים אותם לבנות ולנהל את הקריירה החדשה ואת העסק שלהם, עושים להם פיתוח עסקי, מלמדים אותם לשווק ולמקסם את הזמן שלהם. זו תוכנית מאוד מקיפה ועוטפת הכוללת גם סטאז’ ותמיכה מנבחרת מומחים כלכליים, כי חשוב לנו שאחרי הליווי יהיה להם עסק שמוכן לקבל לקוחות, על כל מה שכרוך בזה, דבר שלנו לא היה כשהתחלנו”. 

דנה: “ההצלחה שלהם חשובה לנו מאוד, כי זו הדרך בה גבי ואני משאירים חותם בעולם דרכם, ולכן יש גם בונוסים למצטיינים. הם יוכלו להיות מנטורים אצלינו, ומעבר לזה: ניתן להם בהתחלה הפניות של לקוחות שמגיעים אליי כדי לעזור להם להתניע את הקריירה החדשה. הם אפילו יקבלו ממני את הסיסטם השיווקי שבניתי, שיחסוך להם המון זמן וטעויות. זה תהליך שיווקי שכבר נוסה ועובד, ושהשקעתי בפיתוח שלו מאות אלפי שקלים. אנחנו נותנים להם את כל הכלים כדי שהם יוכלו להצליח”. 

גבי: “חשוב להבין שכשאנחנו מדברים על משפחות מבוססות, תהליך ליווי ראשוני של 6 מפגשים מתומחר במחיר כפול ממה שמקובל בתחום כלכלת המשפחה, בגלל היקף הידע המקצועי הנדרש והאיכות והמקצוענות שנדרשות בליווי השינוי בקרב המשפחות. בנוסף, בנינו מודל עסקי המאפשר מעבר לתהליך הראשוני גם ליווי מתמשך שנתי כמנטור. כך שאנחנו מדברים על החזר השקעה מאוד מהיר, אפילו אם עוסקים בו במקביל לעבודה הקיימת”. 

למי התוכנית מתאימה? 

דנה: “חשוב לנו להבהיר שהתוכנית לא מתאימה לכל אחד. דבר ראשון אלה חייבים להיות אנשים שעברו דבר או שניים בחיים, שיש להם ניסיון חיים להעביר. מדובר באנשים שעשו כבר קריירה משמעותית, שרוצים לעבוד עם אנשים, להשפיע ולהיות מנהיגים. הם מחפשים שינוי, אם מפני שהם לא מרוצים או לא מספיק מממשים את עצמם בעבודה הנוכחית, או כאלה שרוצים קריירה חדשה לקראת או אחרי הפרישה. הם חייבים לבוא עם מוטיבציה גבוהה לעשות משהו באמת משמעותי בעולם ולעזור לאחרים. והם גם צריכים לרצות לעבור שינוי בעצמם לפני שהם הולכים ללמד אחרים… לא לכל אחד זה מתאים”. 

“זו הסיבה שאנחנו עושים ראיונות קבלה לתוכנית ומקבלים מספר מצומצם של אנשים. חשוב לנו לעבוד עם אנשים שרוצים להתקדם ולהצליח בתחום. אנחנו רוצים אנשים שיודעים לנצל הזדמנויות, וכרגע יש הזדמנות מצוינת. עם חוסר הוודאות שיצרה הקורונה והתחזיות המפחידות בחדשות, זה מקצוע העתיד. ובמיוחד עם כל האפשרויות שאנחנו מציעים למצטיינים – מי שיקדים להיכנס לתחום יבנה לעצמו שם ויבסס את המומחיות שלו. מי שמוכן לעשות את העבודה, אנחנו רוצים אותו איתנו”. 

יש אנשים שהתוכנית לא מתאימה להם? 

“כן, בהחלט. אנשים שיש להם יחסים מורכבים עם כסף, אנשים צעירים מאוד שלא צברו ניסיון תעסוקתי משמעותי, או כאלה שחייבים את הביטחון של תלוש משכורת ויש בהם התנגדות להתמודד עם המעבר משכיר לעצמאי או עם קריירה חדשה, פחות מתאימים לתוכנית”. 

גבי ודנה, נתתם פה מידע מעולה. אם יש פה קוראים שעכשיו שוקלים להפוך למנטורים כלכליים, יש לכם טיפ קטן לתת להם? 

דנה: “יש אנשים שחושבים שמאוחר מדי עבורם לעשות שינוי ולפתח קריירה חדשה, אבל זה פשוט לא נכון. דווקא האנשים עם ניסיון החיים, הם בעלי הפוטנציאל להיות המנטורים הטובים ביותר. לקוחות מגיבים אליהם, לניסיון חיים שלהם, לערך המוסף שהם מביאים מעצם מסע החיים שהם עברו. עובדה: גבי עשה שינוי קריירה בגיל 48 ואני בגיל 42, כך שאנחנו יודעים שאף פעם לא מאוחר להתחיל מחדש”. 

“זה נכון שקשה ומפחיד לפעמים לעבור שינוי, אבל עם החממה המקצועית שבנינו, זה ללא ספק אפשרי וגם מתגמל ביותר. גם שינוי קריירה וגם שינוי משכיר ללהיות אדון לעצמך, זה עולם חדש שנפתח בפניך, של התפתחות וצמיחה מתמדת, עולם מרגש ומספק מאוד”. 

ומי שרוצה לשמוע עוד פרטים, איך ניתן לעשות זאת? 

דנה: “אני שמחה ששאלת. בגלל העניין הרב במקצוע החדש הזה שנקרא מנטור כלכלי, החלטנו לעלות להדרכה בשידור חי שבה אלמד מהי השיטה להפוך להיות מנטור כלכלי שמנהיג משפחות מבוססות, וגבי יחשוף מהם 10 החסמים המנטליים שמונעים מרוב האנשים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם להישגים מקצועיים יוצאי-דופן וסיפוק אישי”. 

“שם גם נסביר איך ניתן להגיש מועמדות לתוכנית. אתן לך קישור בשביל הקוראים שמעוניינים להצטרף לשידור”. 

תודה רבה לדנה וגבי. להרשמה לשידור החי היכנסו לקישור כאן


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.