חשיפה: הפשעים שאת עושה נגד עצמך פוגעים גם בילדים שלך

כמעט כל אחת יכולה לחיות כמו מלכה, להרגיש ממומשת, מוגשמת, אהובה ומאושרת ללא קשר לנסיבות חייה ולמקום בו היא נמצאת עכשיו. כשאת לא חיה כך את פוגעת בעצמך ובילדים שלך. קראי עוד

צילום: טל סורמלו

הזוי שלא כולן יודעות את זה. למעשה, הישראלית הממוצעת תתקשה להאמין לכך, אך כמעט כל אחת יכולה להוציא את המיטב ביותר שבקרבה, לחיות בגדול ולהצליח בכל תחום שתבחר, גם כשהיא בתחתית הבור של חייה, מתוסכלת, ממורמרת, כועסת, נבולה ומיואשת. אילנית פרימן, מומחית להתפתחות אישית, מרצה, סופרת ומפתחת “שיטת מ.א.פ למימוש הפוטנציאל” מסירה עבורנו את הפרגוד.

אולי יעניין אותך עוד:

https://lp.vp4.me/gdto

www.mat.co.il/6XN

http://ilanitfreeman-yomanim.vp4.me/יומניםשלאילניתפרימן

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss/146-6322170-8100711?url=search-alias%3Daps&field-keywords=ilanit+freeman

אילנית: “כמעט כל אחת יכולה לחיות כמו מלכה, להרגיש ממומשת, מוגשמת, אהובה ומאושרת. אין שום סיבה בעולם שלא יהיה כך. אנשים לא יודעים את זה, אבל זה קשור לפוטנציאל שלנו. יש נטייה לחשוב על פוטנציאל רק כעל יכולת לימודית או מקצועית, אבל זה רק חלק מהאמת. פוטנציאל טמון בכל תחום בחיים. אישית, אני מאמינה שלכל בן אנוש יש פוטנציאל אדיר בקרבו והוא רק צריך למצוא אותו ולממש אותו. אצטט לך מדברי הרב קוק שאמר: “צריך שכל איש ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו”.

תסבירי את הקשר בבקשה

אילנית: “הנר הזה שהרב קוק מדבר עליו הוא הפוטנציאל שלנו. ויש לנו מחוייבות מוסרית כלפי עצמנו למצוא אותו ולממש אותו. לא חייבים לחיות חיים קטנים ומסכנים. לא חייבים לסבול ולהיות אומללים ובטח שלא לחיות בפחד ובחוסר ביטחון, בלי להעיז לעשות את הדברים הכי אלמנטרים, כמו לעמוד על הזכויות הכי בסיסיות שלנו. תחשבי על הילדים שלך. איזה דוגמא הם לומדים ממך? האם את באמת רוצה שהם יגדלו להיות אומללים? לא נועדנו לזה. נועדנו לחיות גדול ושמח. אפשר לחיות אחרת וזה בעצם די קל. זו בחירה שלנו, וכאן בדיוק נכנס העניין של התפתחות אישית. כשאת מחליטה ללכת בדרך הזו קורים 2 דברים: הראשון הוא שאת בוחרת בחיים של אושר ושמחה והשני הוא שאת מתחילה לממש את הפוטנציאל שלך. באופן הזה את הולכת ומתקרבת לחיים גדולים של הישגים ותקווה, של אומץ, הגשמה עצמית, ביטחון עצמי, חופש כלכלי… בעצם אפשר לומר שאת חיה את החלום שלך. הילדים שלך רואים אותך ויעשו אותו דבר. גם הם יחיו את החלום שלהם.”

מה הוביל אותך לתחום של התפתחות אישית?

אילנית:  “הגעתי לתחום של התפתחות אישית במקרה בשנת 2003, ולא רק שהתאהבתי בו, אלא שגם הפכתי אותו למקצוע הרשמי שלי. הסיפור שלי יכול להיות גם הסיפור שלך. זה התחיל מקשר זוגי רע.  אפילו גרוע. הייתי דחויה, לא אהובה, לא רצויה, לא מוערכת, לא שווה, מושפלת ומוקטנת על בסיס יומיומי. ניסיתי הכל. למצוא חן, לרזות, להשתפר, להתחנן….”

נו, וזה עבד?

אילנית: “כלום לא עבד. להפך, המצב רק נהיה יותר גרוע כי נגמרו לי הכוחות. הפכתי יותר ויותר כועסת ומרירה. אני שהייתי באופן טבעי מאוד אופטימית ושמחה הלכתי ונבלתי. הגעתי למצב שלא יכולתי אפילו לנשום בלי שהחזה יכאב לי. המלחמה שניהלתי הפסיקה להיות מלחמה על הקשר והפכה להיות מלחמה על החיים שלי. זה היה מאבק לשרוד. הייתי קרבן, אבל אז לא ידעתי שאני בעצם קרבן של עצמי. פשוט לא ידעתי שזה לא חייב להיות כך”.

“החבר שלי באותם ימים, למרות שלא יכול היה לתת לי את הזוגיות לה ציפיתי, נתן לי מתנה גדולה הרבה יותר. הוא סיפר לי על הדרך הזו של התפתחות אישית ועודד אותי ללכת אליה, ועל כך אני מודה לו עד היום. באותם ימים עוד לא הבנתי מה זה, אבל בגלל שלא הסכמתי לוותר על עצמי וממש רגע לפני שהרמתי ידיים עשיתי את הצעד הראשון בדרך המרתקת הזו ואין לי שום כוונה לעזוב אותה כל עוד אני חיה.”

זו הצהרה חזקה. עד כדי כך הדרך הזו משמעותית ומשנת חיים?

אילנית: “מאז שגיליתי את הדרך הזו – החיים שלי השתנו מקצה לקצה. למדתי להעריך את עצמי ואת היופי שלי. הפסקתי להיות קרבן, והמעניין הוא – שפתאום כולם מסביבי ראו אותי אחרת. אפילו סתם אנשים ברחוב שאני בכלל לא מכירה חיפשו את קרבתי. פתאום התחילו איתי בחורים איכותיים שלפני זה בכלל לא הסתכלו עלי. הייתי שקופה בעיניהם. זו הייתה ממש חגיגה. הייתי בת 33 וזו היתה הפעם ראשונה בחיי שהרגשתי מחוזרת ורצויה. הרגשתי מלכה”.

https://lp.vp4.me/gdto

http://ilanitfreeman-yomanim.vp4.me/יומניםשלאילניתפרימן

 

את התחלת ממערכת יחסים גרועה. האם השיטה שפיתחת עובדת רק עבור מי שנמצאת במערכת יחסים דומה?

אילנית: “לא. למעשה, זה עובד בכל תחומי החיים”.

את יכולה לתת לנו דוגמא לתחום נוסף?

אילנית: “כן. שנים עבדתי כשכירה במקומות עבודה שאני לא אוהבת. התפללתי ליום שאוכל לברוח משם. ניסיתי להחליף מקומות עבודה, לנסות סוגי עבודה שונים, אבל זה לא עזר, כי חיפשתי משרות שלא מתאימות לכישורים שלי. ואת יודעת מה? בכלל לא ידעתי מהם הכישורים שלי. לא היה לי מושג במה אני מיוחדת, אבל המשכתי להרגיש שיש יותר לחיים. שאני לא מממשת את עצמי, שאני מתבזבזת על מקום שלא שווה אותי ושאני סתם מפספסת את החיים. פחדתי שאשאר תקועה ושאמשיך להתבזבז, בלי להרוויח מספיק ובלי להיות מרוצה מהחיים באופן כללי.”

אז מה עשית בשביל לשנות את המצב?

אילנית: “המשכתי בדרך של התפתחות אישית. תוך כדי עבודה שלי עם עצמי התחלתי להבין מי אני בכלל ומה אני רוצה. הבטחון העצמי שלי התחזק, התחלתי להשמיע את קולי בלי להתנצל, חישבתי מסלול מחדש, הצמחתי כנפיים והתחלתי לעוף.  היום אני בעלת עסק עצמאי, ולמעשה מגשימה חלום ישן שלי – לעבוד עבור עצמי ולעשות בדיוק את מה שאני הכי אוהבת לעשות.

צילום: טל סורמלו

“שיטת מ.א.פ למימוש הפוטנציאל” היא פיתוח שלך. ספרי לנו מה הוביל אותך לפתח את השיטה

אילנית: “התשובה לשאלה מה הוביל אותי לפתח דווקא את השיטה הזו כרוכה בייעוד שלי ובעצם עונה על שאלה נוספת: למי השיטה יכולה לעזור.

נו, אז למי השיטה יכולה לעזור?

אילנית: “שאלה מצוינת. אני רואה את זה כשליחות האישית שלי להסיר את הלוט ולעזור לאחרים לעלות על המסלול של התפתחות אישית. אני עוזרת לכל אחת שרוצה חיים אחרים ממה שיש לה, אבל לא יודעת איך להגיע אל החיים האלה, או אפילו לא יודעת להגדיר איך בדיוק החיים האלה נראים. הייתי שם ואני מכירה את התסכול, הייאוש, הפחד והערפל שחווים כשלא יודעים מה לעשות עם החיים, ומשום שאני יודעת בוודאות של 100% שזו דרך משנת חיים אני רוצה לפתוח לך את הדלת אליה ולהעלות אותך על המסלול המהיר להצלחה, בלי לחטט רגלייך ובלי לבזבז כסף וזמן עד שתביני בכלל מה רוצים ממך.

כתבת ספר בנושא תודעת כסף. האם זה גם קשור להתפתחות אישית?

אילנית: “בהחלט. תודעה של שפע ועושר קשורה ישירות להתפתחות אישית. אני הייתי צריכה לפתח אותה כי חייתי בתודעת עוני רוב חיי.  הייתי תלויה כלכלית ושנאתי את זה. את יודעת מה זה להרגיש שאני לא יכולה לבזבז שקל על עצמי? שאסור לי כי המצב קשה ואין מספיק בשבילי? שכולם ובעיקר הילדים תמיד לפני ואילו אני אפילו לא יכולה לשלם על כוס קפה מהכסף שבעלי עובד בשבילו?”

הרבה נשים מרגישות כך. מה השתנה אצלך?

אילנית: “כשנולד הבן השני שלי –  החלטתי שלא משנה איך – אני אצא לעצמאות כלכלית. אמנם יש לי עוד דרך לעשות עד שאגיע למקום בו אני שואפת להיות מבחינה כלכלית, אבל אין בכלל מה להשוות את איפה שאני היום לאיפה שהייתי לפני שהחלטתי שאני עובדת על הנושא הזה. יש לי חלום ברור בעניין הזה ואני צועדת לשם בצעדים בטוחים ועקביים.

בספר את חושפת קטעים מהיומנים האישיים שלך

אילנית: “נכון. אני חושפת את הקטעים הרלוונטיים לנושא כסף בספר שהוצאתי (באנגלית). אני לא מדברת על השקעות ודברים מן הסוג הזה. אני ממש חושפת שם את המחשבות הכי כמוסות. את המאבקים הפנימיים שהיו לי עם עצמי ומה עשיתי כדי לנצח אותם. את הספר התחלתי מהמקום הכי נמוך בו הייתי לחלוטין תלויה בבעלי והוצאתי אותו לאור כשהתחלתי לעבוד כשכירה במקום טוב ולהרוויח משכורת יפה. זה אולי נראה טריוויאלי לקוראות, אבל בשבילי זו היתה קריעת ים סוף. זו היתה ממש מהפכה תודעתית לעשות את המעבר. בימים אלה אני עובדת על ספר המשך משום שאני ממשיכה לעבוד עם עצמי ולהתקדם מבחינה כלכלית. אני הולכת אחרי החלומות שלי ולא נעצרת באמצע הדרך”.

לחצו כאן לספר של אילנית

את יכולה לתת טיפ לקוראות?

אילנית:כל אחד אוהב שיש לו בחירה. מה שאנחנו לא יודעים זה שדפוסי התנהגות קבועים מונעים מאיתנו את הבחירה. המלצתי היא למצוא את “החוט המקשר”, אותו דפוס התנהגות שמפריע לך לחיות את החיים שאת רוצה לחיות. ואני אסביר: אחת הטעויות שחוזרת אצל נשים רבות היא שהן חושבות על הבעיות שלהן כעל משהו יחידני. אם הזוגיות לא טובה – אז הן מייחסות את זה רק לזוגיות. אם המשרה שלהן לא מספקת – הן חושבות שזה רק העבודה. אם אין להן מספיק כסף לחיות – הן חושבות שזה קשור רק לכסף.  אבל האמת היא – שיש חוט מקשר בין כל התחומים. אותו חוט עובר כשתי וערב לרוחב ולאורך ומקיף את חיינו ומשפיע על הכל.

את יכולה לתת דוגמא לחוט מקשר שכזה?

אילנית: “בהחלט. אשמה הוא חוט מקשר. זהו רגש שכמעט כל אישה מכירה. אנחנו יכולות להרגיש אשמות בגלל שאנחנו יוצאות לעבוד ולא נמצאות עם הילדים בבית, או כי אנחנו לא מספיק נותנות יחס להורים או לבעל, או לא מחזיקות את הבית ברמת הנקיון שאנחנו חושבות שצריך. אנחנו גם מרגישות אשמות כי לא היינו פנויות לעזור לחברה, או שאין לנו זמן לבשל אוכל בריא לילדים, אנחנו גם מרגישות אשמה כשהילד מבקש שנקנה לו טלפון ואין לנו מספיק כסף, או שביצענו עבודה לא מושלמת ולא חשוב מהי…. זה מופיע בכל מקום בחיים”.

אז אשמה זה חוט מקשר כי היא מופיעה בתחומים שונים בחיים?

אילנית: “האשמה היא חוט מקשר משום שלא משנה מאיזה תחום בחיים היא מגיעה – היא משפיעה על תחומים אחרים ומפריעה לנו לחיות כפי שהיינו רוצות. כשאנחנו מרגישות אשמות יש לנו קול בראש שאומר “לא מגיע לך, את לא מספיק טובה”… האשמה פשוט מקטינה אותנו, מכווצת אותנו וגורמת לנו לאבד גובה ולאבד בטחון. כשאנחנו מכווצות יהיה קשה לחפש משרה טובה יותר או אפילו לבקש העלאה בשכר. בטח ובטח שלא ללכת אחרי החלומות שלנו. יהיה כמעט בלתי אפשרי לאנשים ובכלל זה הבעל, הבוס או החברים להתייחס אלינו בכבוד כי תמיד נהיה מושפלות מולם. באופן הזה אנחנו הופכות לפחות מאושרות, מתוסכלות, מיואשות, ממורמרות, כועסות, מדוכאות, ואז מעגל הפשע שלנו כנגד עצמנו מתרחב כל הזמן. אנחנו גם מוציאות את זה על הבעל או הילדים שנפגעים באופן ישיר מהקושי שלנו, וגם ממשיכות לפגוע בעצמנו כי אנחנו שוב מזינות את מעגל האשמה שלנו, והפעם כי פגענו בילדים. ככל שהאשמה שלנו גדלה כך גם הקול בראש שלנו שאומר: את לא ראויה, את לא שווה הולך ומתחזק.”

אז מה הטיפ?

אילנית: “אני ממליצה לכל אחת להתחיל לבחון את חייה ולנסות למצוא את החוט המקשר המפריע לה בחיים. נתתי כאן את הדוגמא של אשמה משום שזה חוט מאוד נפוץ. אז את יכולה להתחיל מלחפש איפה מופיעה אשמה בחייך ועל מה בדיוק היא משפיעה. זה אולי יראה בלתי אפשרי בהתחלה, אבל עם התמדה – כל אחת יכולה למצוא אותו. ועוד טיפ קטן: יש יותר מחוט אחד, אבל ברגע שמצאת אחד הוא כבר יוביל אותך גם לאחרים. וטיפ אחרון לסיום: תביני, מציאת החוט המקשר מאפשרת לך לבחור את החיים שלך ולנתב אותם לאן שאת באמת רוצה להגיע. זו לבדה סיבה מספיק טובה ומעוררת מוטיבציה לחפש אותו.

את יכולה לעזור לקוראות שלנו למצוא את החוט המקשר?

אילנית: “אני אעשה יותר מזה. אתן לך קישור שתוכלי לתת לקוראות. בצד השני של הלינק מחכה לך סדרת סרטוני וידאו חינמית בה אני מקריאה לך קטעים מהיומנים האישיים שלי שיכולים להראות לך איך החוט המקשר משפיע על חיינו, ומה אפשר לעשות כדי לפרום אותו. רק אציין שכיוון שהסדרה הזו מאוד אישית – היא נמצאת באוויר רק ל – 100 הקוראות הראשונות. אני לא בטוחה שאעלה אותה שוב.

היומנים הראשונים שלי החל מ – 2003

רוצה לומר משהו לקוראות לסיכום?

אילנית: “בשמחה. אני רוצה להעביר את המסר החשוב הזה שכמעט כל אחת יכולה ליצור שינוי אמיתי, מהותי וגדול ככל שתרצה. זה בכלל לא משנה איפה את היום, מהן נסיבות חייך, או כמה את חזקה או אמיצה בשביל לעשות את הצעד הראשון. את גם לא חייבת להגיע לאיזה משבר עמוק בשביל לרצות שהחיים שלך יהיו טובים יותר או מספקים יותר. יש נשים רבות שחיות בכלוב של זהב. כלפי חוץ החיים שלהן נראים נפלא, אבל בתוך תוכן יש משהו שמשתוקק ליותר. הלב יודע שהחיים שלהן זה לא מה שהן באמת רוצות. את יכולה כבר עכשיו לעשות משהו כדי לשנות את זה. השינוי שאת מחפשת נמצא ממש מעבר לפינה. הוא אפשרי והוא שלך אם תבחרי בו. רק תחליטי שאת בוחרת בו. אני מאחלת לך המון הצלחה”.