טכנולוגיה ישראלית חדשה: מיפוי תלת-מימדי של מבנים בעזרת רחפן

צילומי הרחפן מאומתים עם מדידות לייזר בשטח ובעזרת אלגוריתם ייחודי מאפשרים לייצר מודל תלת-מימדי של המבנה וסביבתו לשימוש אדריכלים, מהנדסים ומומחי שימור מבנים עתיקים

רחפן בפעולה (צילום: יח"צ)

פיתוח טכנולוגי ישראלי חדשני מאפשר למפות מבנים בעזרת צילומי וידאו מרחפן בדיוק של עד 10 ס”מ.

צילומי הרחפן עוברים עיבוד מיוחד, מאומתים על בסיס מדידות בשטח, ומפיקים מודל תלת-מימדי של המבנה כולו, לרבות כל הקירות והקומות. השיטה המהפכנית מאפשרת חיסכון ניכר במשך המדידות והיא מיועדת לסייע לאדריכלים, מפקחי בניה ומהנדסים, יוזמות תמ”א 38 וכן מיפוי לצורך שימור מבנים עתיקים.

את הטכנולוגיה הייחודית פיתחה חברת פלקסי-ג’ט מיפוי אדריכלי במשך כשנתיים. היא נמצאת כיום בשימוש של כ-1,600 אדריכלים ומעצבים והיא איפשרה קיצור משמעותי במשך תהליכי התכנון בכמה פרויקטים גדולים בארץ ובעולם, בין היתר בפרויקט עיר דוד בירושלים, בבית החולים שער צדק, בפרויקטים בטחוניים, ביוזמות פיתוח עירוניות ולצורך תכנון של מבנים בחברות תעשיה מובילות.

על פי השיטה הנוהגת בשנים האחרונות, לצורך מיפוי חיצוני ופנימי של מבנה יש לבצע “הפצצה” של המבנה בקרני לייזר מכל הזוויות ולבצע תהליך אימות הכולל מדידות של כל קיר וכל קומה.

התוצר הוא קובץ בפורמט Autocad מיושן. הטכנולוגיה של פלקסי-ג’ט מאפשרת מיפוי חיצוני של המבנה תוך צילום מהיר של הרחפן, מעקב אחר מסלול הריחוף שלו ואימות הנתונים תוך שימוש בשיטות מדידה מתקדמות. התוצר המתקבל הוא מודל תלת-מימדי המתאים לשימוש בתוכנות מתקדמות, דוגמת Revit, או Archicad.

השיטה מבוססת על שימוש במדידות ובאלגוריתם עליו נרשם פטנט בגרמניה ובארה”ב, ומשתמש בנתונים של מדידות לייזר והשוואתן לשאר הגופים במרחב לצורך מיפוי פנימי. במסגרת המדידות מופעלים בשטח מספר צוותים המבצעים מדידה סימולטנית ובסופו של היום עובדים הנתונים עיבוד לקובץ יחיד. נתונים אלה מאפשרים את אימות המדידות שמבצע הרחפן המצלם מחוץ למבנה, ומקצרים באופן ניכר את זמן ההגשה של הפרויקט.

“מה שדרבן אותנו לפתח את השיטה החדשה היה הגידול המואץ בשימוש במודלים תלת-מימדיים בתחום הבניה בחו”ל, בעיקר באירופה הרוויה במבנים ההיסטוריים”, מסביר דורון בן הרצל מייסד החברה. “אנו מאמינים שתהליכי פיתוח עירוניים המתקיימים במקביל לתהליכי שימור מבנים, יגבירו את הצורך בשימוש בטכנולוגיה הייחודית שלנו, בארץ ובחו”ל”.