“טראמפ בלתי צפוי – לא מבין בכלכלה”

:קריסטין לינדאו, סגנית נשיא בכירה בסוכנות הדירוג העולמית מודי'ס בפורום שוק החוב של מידרוג: "טראמפ יודע למכור רק דבר אחד – את שמו"

קריסטין לינדאו, סגנית נשיא בכירה בסוכנות הדירוג העולמית מודי'ס צילום: יעל צור

“טראמפ בלתי צפוי, לא מבין בכלכלה ויודע למכור רק דבר אחד – את שמו. מחליט לצייץ ללא כל הבנה כלכלית ולא יודע דבר על שיעורי הריבית בעולם”, כך אמרה היום קריסטין לינדאו, סגנית נשיא מודי’ס העולמית בפורום שוק החוב של מידרוג שנערך היום בנוכחות בכירים בשוק ההון בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

לדבריה, “המתח האזורי מוביל לתקציב ביטחון מוגדל וגבוה משמעותית. הסכם שלום עם פלסטינים וירידה במתח האזורי בשני הצדדים תביא לפינוי תקציבים לטובת דברים אחרים ותגדיל את היציבות שלה בישראל”.

בתשובה לשאלה שנשאלה על ידי ירום אריאב לשעבר מנכ”ל משרד האוצר על ניסיונותיו של טראמפ להביא להסכם שלום באזור באמצעות חתנו היהודי, ענתה לינדאו כי היא לא צופה למאמץ הזה סיכוי גדול וצריך יותר מחתן יהודי כדי להגיע להסכם אזורי מאחר ויש כל כך הרבה מדינות מעורבות ורוויות אינטרסים”.

בנוסף הדגישה כי, “מתח אזורי מוביל לתקציב הגנה גבוה. הסכם שלום עם הפלסטינים וירידה במתח באזור, לא תלוי רק בממשל הישראלי אלא גם ביריב שמוכן להיכנס למשא ומתן. הפקטור הזה הוא לא קשור רק לישראל, אבל התוצאה הסופית היא שהלחץ האזורי אולי יתייצב ואולי יפחת”.

“אנו רואים שלישראל עמידות בפני כל מיני סוגים של הלם- גם גיאופוליטי וגם כלכלי וגם פנימי. אנו צופים שישראל תישאר עם כלכלה יציבה באופן יחסי ותגדיל את היציבות מאקרו שלה. התפתחות גיאו פוליטית תפריע ליציבות הכלכלית של ישראל. התקדמות בהסכם השלום עם הפלסטינים יכולה להוביל להעלאת הדירוג”, דברי לינדאו.

היא הוסיפה כי “באופן אירוני אנו רואים ששינוי קורה בסחר גלובלי, שינוי חיובי. הכניסה של הנשיא טראמפ, ולדעתי זו פעם ראשונה שאמרתי את צירוף המילים הזה בפומבי, והפחד שקשור לכך. יציאה של בריטניה ללא סחר חופשי, אני חושבת שהצעדים האלו מאיימים את ההתקדמות שהתחלנו לראות, ובמיוחד אנו רואים את הגידול הלא צפוי באירופה. אנשים אחרי המשבר הגלובלי. אני חושבת שהמידה שבה ארה”ב דוחפת קדימה את הרעיונות האלו יהיו קריטיים בעולם כולו. זה ישנה את הדינמיקה הגלובלית. ראינו את זה היטב ברשמים מהשיחה בין דונלד טראמפ וראש הממשלה האוסטרלי על איך תשתנה הדינמיקה הגלובלית – אנו נמצאים כעת בתקופה מסוכנת”.

“טראמפ לא צפוי. הוא לא יודע על דבר על שיעורי ריבית. הוא מחליט לצייץ על זה בלי שיש לו הבנה אמיתית בכלכלה. למרות שהוא איש עסקים, הכוח של עסקיו, כמו שאתם יודעים, מגיע רק ממכירת שמו”, סיכמה.