יד2: גידול של כ- 5% במספר יחידות הדיור המוצעות להשכרה

על פי נתוני האתר, ראשון לציון היא העיר בה יש הכי הרבה יחידות דיור המוצעות להשכרה, אחריה מדורגות באר שבע ואילת

גל עופרים, סמנכל השויוק של יד2 צילום: ArtNeto

נתונים שחושף אתר יד2 מעידים כי עוד לפני שאושרה השבוע הצעת החוק לעידוד פיצול דירות – שוק יחידות הדיור להשכרה גדל משנה לשנה, כאשר רק בשנה האחרונה חל גידול בשיעור של כ- 5% במספר יחידות הדיור המוצעות להשכרה לעומת השנה אשתקד.

מהנתונים עולה כי מתחילת שנת 2016 ועד היום פורסמו בלוח כ-13 אלף מודעות המציעות להשכרה יחידות דיור ברחבי הארץ. מדובר בשיעור של כ-12% מסך המודעות להשכרה שמתפרסמות באתר.

על מנת לסבר את האוזן, מספר המודעות של יחידות הדיור הינו יותר מפי 2 מסך המודעות של צמודי קרקע. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נמצא כי פורסמו כ-12,500 מודעות של יחידות דיור להשכרה, לעומת 13 אלף מודעות השנה. כלומר מדובר בעלייה של כ-500 מודעות בשנה.

מבחינת היצע יחידות הדיור, הנתונים חושפים כי בראשל”צ ישנו ההיצע הרב ביותר של יחידות דיור המוצעות להשכרה כשמתחילת 2016 ועד היום פורסמו 1,021 מודעות. אחריה מדורגת באר שבע עם 754 מודעות ואילת עם 685 מודעות של יחידות דיור להשכרה. לשם ההשוואה, בתל אביב פרסמו רק 191 מודעות המציעות להשכרה יחידת דיור.

עוד עולה מהנתונים כי שכר הדירה ליחידות דיור יכול להיות זול עד 20% מדירת מגורים בת 2 חדרים. עם זאת, בערים כמו בחיפה, בהוד השרון, אשדוד, אשקלון, חדרה, נהריה, באר שבע וכרמיאל השכרת דירת 2 חדרים זולה יותר מהשכרת יחידת דיור.

כזכור, ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק פרטית לעידוד בעלי בתים עירוניים צמודי קרקע או בתים בגובה של עד 3-4 קומות לפצל את דירותיהן. הצעת החוק נועדה כדי להגדיל את מלאי הדירות להשכרה, מה שעשוי להוסיף לשוק הנדל”ן לשכירות כרבע מיליון דירות מגורים קטנות.

גל עופרים סמנכ”לית השיווק באתר יד2 מציינת כי “יחידות דיור בהחלט מהווה פתרון למצוקת הדיור ולשוכרים שאינם יכולים להרשות לעצמם לשכור דירה פרטית בת מספר חדרים”.

“אנו רואים שכתוצאה מהביקוש ליחידות דיור בשוק יש גידול גם בביקושים ובחיפושים לדירות כאלו באתר וגם גידול באנשים שמכשירים את אותן יחידות ומציעים אותם להשכרה. לכן אנחנו מאפשרים למשתמשים באתר גם לפרסם את יחידות הדיור תחת שדה מיוחד וגם לחפש באופן ספציפי יחידות דיור”, היא אומרת.

בנוסף עופרים מציינת כי אישור החוק יביא לגידול בהיצע יחידות הדיור המוצעות להשכרה שכן, הסדרת הנושא בחוק יביא עוד אלפי בעלי בתים לפיצול ביתם ולמימוש הפוטנציאל.

באשר למחירי שכר הדירה של יחידות הדיור לאחר אישור החוק עופרים טוענת כי “ככל שהיצע יחידות הדיור יגדל, בהתאמה ירדו מחירי שכר הדירה. מצד שני,  צריך לקחת בחשבון כי הסדרת הנושא בחוק עלולה להביא למצב הפוך של עליית מחירים אבל אני סבורה כי ככל שתהיה עלייה, היא לא תהיה עלייה משמעותית מאוד. לאור אי הוודאות ובכלל כדי לעשות את העסקה הטובה ביותר, אנחנו ממליצים לגולשים להיעזר בנתונים הקיימים באתר לגבי עסקאות שנעשו בסביבה על מנת לבחור האם המחיר שהוצע להם תואם את מצב השוק העכשווי”.