יוזמה ישראלית: בית משפט בינ”ל למדינות ותאגידים

היוזמה הושקה השבוע, בהובלת עוה"ד ד"ר איריס טרומן, מומחית למשפט בינלאומי ויו"ר הועדה לבית משפט כלכלי בינלאומי בלשכת עורכי הדין

עו"ד איריס טרומן, בכנס ההשקה צילום: יח"צ

יוזמה ישראלית חדשה פועלת להקמת בית משפט כלכלי בינלאומי. היוזמה הושקה השבוע, בהובלת עוה”ד ד”ר איריס טרומן, מומחית למשפט בינלאומי ויו”ר הועדה לבית משפט כלכלי בינלאומי בלשכת עורכי הדין.

בכנס ההשקה השתתפו שגרירי מדינות רבים, אנשי עסקים,  חברי כנסת ושרים. כמו כן הוכרז בכנס על הקמת פורום דיפלומטי בינ”ל שידון בסכסוכים כלכליים.

על פי הצעתה של טרומן המבוססת על עבודת הדוקטורט שלה ועל ספר שכתבה בעניין ונוחל הצלחה בינ”ל,  בית המשפט החדש שיקום, ידון בסכסוכים בין מדינות לבין תאגידים רב לאומיים.

כך, למעשה, יימצא פתרון הולם ורציני לסוגיית סמכות השיפוט המעורפלת, בכל הקשור לסכסוכים בין מדינות לתאגידים רב לאומיים.

לדברי טרומן, בשנים האחרונות, עם ריבוי הפעילויות הרב לאומיות של תאגידים, לא נמצא סמכות שיפוטית אחת מוסכמת אליה יגיעו כדי לקבל סעד משפטי. עד כה פנו הצדדים לבתי משפט מדינתיים שונים לרבות זה שבארה”ב, אולם פתרון זה אינו עונה על סוגיית סמכות השיפוט ולעיתים אף אינו מסיים את הסכסוך.

בנוסף, בימים הקרובים הספר ישלח למוסדות האו”ם השונים על מנת לקד את היוזמה גם באפיק זה.

חברת הכנסת נורית קורן אמרה בהשקה כי “מדובר ביוזמה משפטית כלכלית חדשנית, התורמת לשיפור היחסים של ישראל עם מדינות העולם, תוך חשיבה על הכלכלה  הגלובלית, המניעה תהליכים וקושרת בין מדינה אחת לשנייה”.

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין הוסיפה, “מדובר ביוזמה חדשנית המאפשרת לישראל לעמוד בחזית שיתופי הפעולה הכלל עולמיים, יוזמה בינ”ל מאפשרת למדינת ישראל להוביל מהלך היסטורי ולשנות תהליכים גלובלים ובכך ליצור סביבה משפטית אחידה הוגנת ויציבה יותר”.