יו”ר ההסתדרות הכריז על סכסוך עבודה כללי במשק

בישיבת בית נבחרי ההסתדרות שכינס היום יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אושר סכסוך עבודה כללי במשק בנושא הביטוח הסיעודי

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. (צילום: דניאל בר און, דוברות ההסתדרות)

בית נבחרי ההסתדרות אישר היום (שלישי) סכסוך עבודה כללי במשק בנושא הביטוח הסיעודי.

“אנו מחפשים את הפתרון, לא את המאבק. אנו מכריזים על הסכסוך כי אילצו אותנו לעשות סכסוך. לא נתנו לנו פתרון והביאו אותנו לשוקת שבורה”, אמר יו”ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן.

לדבריו, “הם גרמו לסכסוך – אנחנו מחפשים את הפתרון. אם לא תהיה ברירה – יהיה מאבק ויהיה מאבק קשה. עדיין יש לי תקווה כי אני יודע ששר האוצר הוא אדם חברתי ואני יודע ששר הבריאות זה בנפשו. יש לי תקווה שביחד נייצר פתרון אבל שלא יתבלבלו שם בפקידות האוצר. אם יש שם אטימות, ולצערי יש, ואם נראה שהם מנסים לייצר איזשהו קיר – אנחנו ננפץ את הקיר הזה כמו שניפצנו אותו בפעמים קודמות”.

לישיבת החירום שכינס יו”ר ההסתדרות ניסנקורן, הגיעו להביע תמיכה והצטרפו לסכסוך גם יו”ר ההסתדרות הרפואית בישראל, ד”ר לאוניד אידלמן, יו”ר ארגון המורים רן ארז, ונציגויות הסתדרות המורים והפועל מזרחי.

נזכיר כי המחלוקת הניצבת בבסיס הסכסוך נעוצה בכוונת משרד האוצר להכריז על ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, ויצירת מצב שבו רבבות אזרחים ישראלים, המבוטחים בביטוח הסיעודי במסגרת יחסי עבודה, ייפלטו מההסדרים הביטוחיים הקיימים ויישארו באחת ללא כיסוי הולם.

בין העילות לסכסוך שאושר היום על פי ההסתדרות, “הפקרת הנושא הסיעודי במדינת ישראל, תוך הותרת ציבור הולך וגדל הנזקק לשירותים סיעודיים ללא מענה באופן שיותיר ציבורים חלשים, מבוגרים ונזקקים במצוקה קשה תוך פגיעה בכבודם ובבריאותם”, “ביטול ביטוחים סיעודיים קולקטיביים, המהווים חלק מתנאי רווחה המוקנים לעובדים במסגרת יחסי עבודה, תוך הותרת המבוטחים כיום בביטוחים ללא כיסוי כלל או עם כיסוי חלקי”, וכן “דרישת ההסתדרות להסדרה מוסכמת של הסוגיה – ללא פגיעה בגמלאים ובשאריהם ובציבור העובדים המבוטחים בביטוח סיעודי קולקטיבי והסדרת הנושא הסיעודי”.