יו”ר הכנסת מזהיר: לא נוכל להעביר את חוק ההסדרים

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

יו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פנה הבוקר (שלישי) במכתב לשר האוצר, משה כחלון ובו הבהיר כי תהיה בעיה קשה להעביר את חוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית.

הפנייה התבצעה בעקבות חוות דעת שיצאה מטעם היועץ המשפטי של הכנסת, עו”ד איל ינון, בה התריע כי הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים, תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה עד כדי פגם היורד לשורש ההליך.

עו”ד ינון כתב לאדלשטיין כי מסתמן שהצעת החוק הינה הצעה רחבת היקף הכוללת עשרות תיקוני חקיקה, במגוון תחומים, רבים מהם נעדרי זיקה לתקציב המדינה.

לדבריו החוק כולל גם מספר רפורמות מורכבות ושנויות במחלוקת. “היקפה של ההצעה המסתמנת עומד בניגוד למדיניות שהותוותה על ידך ועל ידי יושבי ראש כנסת קודמים”, כתב ינון והוסיף כי היא עומדת גם “בניגוד לעקרונות שנמסרו בעבר מספר פעמים לנציגי הממשלה באשר להכללת נושאים בחוק ההסדרים, עקרונות שנועדו מחד לאפשר לממשלה להוביל בזמן קצר יחסית מהלכי חקיקה תומכי תקציב וצמיחה, ומאידך לאפשר לכנסת ולחבריה למלא באופן סביר את תפקידם”.

“אין אפשרות לקיים הליך חקיקה תקין”

באשר ללוח הזמנים לאישור החוק העיר ינון, “הואיל ולוח הזמנים הרלוונטי אינו מותיר בידי ועדות הכנסת אלא מספר שבועות מצומצם לצורך דיון וליבון הנושאים השונים, אני סבור כי אין אפשרות לקיים הליך חקיקה תקין בכל הנושאים הנכללים בהצעת החוק לפי החלטת הממשלה”.

“בנסיבות אלה”, סיכם ינון את מכתבו לאדלשטיין, “אני מבקש להתריע כי הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים – תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה עד כדי פגם היורד לשורש ההליך. אני ממליץ בפניך שלא להניחה על שולחן הכנסת אלא אם תצומצם באופן משמעותי”.

בפגישה שהתקיימה השבוע עם גורמים בכנסת, אמר אדלשטיין, “עלינו להקפיד שחוק ההסדרים לא ישמש כמסלול עוקף כנסת בנושאים שאין להם זיקה לתקציב המדינה ומוטלת עלינו האחריות לאזן בין האינטרס הציבורי בקידום רפורמות להורדת יוקר המחיה ועידוד הצמיחה – לבין קיומם של הליכי חקיקה תקינים המאפשרים דיון וליבון של הנושאים השונים, שחלקם מורכבים ושנויים במחלוקת”.