יותר חשיפה מנייתית לאירופה

כלכלני הראל פיננסים ממליצים על רקע תוצאות הבחירות בצרפת, להגדיל חשיפה מנייתית לאירופה בתיקים המנוהלים

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

עוד שבוע של עליות בשווקים בהובלת אירופה, שעקפה בביצועים את השוק האמריקאי (למעט הנאסד”ק) מתחילת שנה. האופטימיות חזרה לאירופה בעקבות התוצאות המסתמנות של הבחירות בצרפת (ניצחון מקרון), שמסיר חלק גדול מהחששות שאפפו את עתידו של האיחוד האירופי והיורו. על רקע זה, הרגשנו בנוח כבר בשבוע האחרון להגדיל חשיפה מנייתית לאירופה בתיקים המנוהלים, אם כי ארה”ב ממשיכה להיות המוקד המרכזי בתיק מניות גלובלי.

עונת הדו”חות מפתיעה מאוד לטובה, הן בארה”ב והן באירופה. בארה”ב, 411 חברות מתוךS&P500 כבר פרסמו דוחות. בממוצע, ההכנסות עלו ב-8% בהובלת חברות האנרגיה שהכנסותיהן עלו ב-30% וחברות הטכנולוגיה מעל 10%. הצפי הוא שהרווחים עלו ברבעון זה ב-15%, בהובלת חברות הטכנולוגיה (23%) והפיננסים (16%). הנתונים האלה גבוהים משמעותית מהצפי בתחילת הרבעון והם מספקים תמיכה איתנה לשווקים. גם באירופה עונת הדו”חות מפתיעה לטובה.

הסקטורים החזקים ביותר בשבוע האחרון היו הפיננסים (בגלל הצפי לעליית ריבית כבר ביוני וסיכוי לעלייה נוספת עוד השנה), הטכנולוגיה (בעיקר בגלל הדו”חות) והתעשייה.

בשוק המקומי, מדד הבנקים בלט במיוחד בשבוע האחרון, בדומה לביצועים של הסקטור בעולם. סקטור הנדל”ן מתפקד חזק מאוד גם הוא, אך במקרה הזה דווקא בניגוד למגמה העולמית. נראה כי הסיבות לכך הן צפי לדו”חות חזקים וחשש נמוך מעליית ריבית בטווח הנראה לעין בשוק המקומי.

ת”א 35 עושה טוב כמו ת”א 90 זה השבוע השני ברציפות. זה עקבי עם ההמלצה שלנו כי המדד מעניין להשקעה על רקע התמחור שלו, במיוחד בהשוואה עולמית. ישראל היא החלק הגדול ביותר בתיק המניות שלנו ומהווה כ-60% ממנו.

אג”ח קונצרני –  גיוון לחו”ל מוריד סיכון ומגדיל אפשרויות

המרווחים בקונצרני בעולם ממשיכים להישחק. העלייה המתונה מאוד בתשואות הממשלתיות מאפשרת לקונצרני להמשיך לתפקד היטב ואף מביאה לירידת מרווחים ומצדיקה את החשיפה לאפיק זה.

הביצועים של האג”ח הקונצרני בחו”ל לא פחות טובים מהקונצרני בישראל מתחילת 2017 – וזאת למרות שהשוק מתמחר כי בסוף הרבעון הנוכחי אנו צפויים להיות אחרי 2 העלאות ריבית וצפי לעוד עלייה אחת. כל אלה תומכים בהמלצה שלנו לגוון את התיק הקונצרני לעולם.

האפיק הקונצרני המקומי ממשיך להיות חזק גם בדירוגים הגבוהים וגם הנמוכים, כאשר מתחילת החודש תל בונד שקלי ותל בונד תשואות שקלי הניבו תשואה דומה. בקונצרני הצמוד, הפערים מתחילת 2017 בין הדירוגים הגבוהים לנמוכים הם קטנים מאוד. אנו ממשיכים להמליץ להקטין  חשיפה לדירוגים נמוכים לנוכח שחיקת המרווחים. אנו ממשיכים להמליץ לטייב את התיק הקונצרני ולהחזיק חשיפה מפוזרת לאג”חים, בהטיה לדירוגים גבוהים.

תיק השקעות –  תנאי המקרו מעודדים משקיעים להגדיל סיכונים

נתוני הסחר העולמי, הדו”חות הכספיים המצוינים של חברות בינלאומיות אמריקאיות ואירופאיות יחד עם נתוני התמ”ג (חזקים באירופה וצפי לחזקים בארה”ב ברבעון השני) ונתוני שוק העבודה (ירידת האבטלה בשני הגושים המרכזים, ארה”ב ואירופה) מצביעים על המשך מגמה חיובית לצמיחה העולמית, עם סיכון מסוים להאטה בסין שמתבטא בחולשת מחירי הסחורות.

עלייה בציפית הצמיחה וירידה בציפיות אינפלציה יוצרים חששות מועטים מעליית ריבית מואצת ויוצרים שוק מאוד נוח למשקיעים להמשיך להגדיל סיכון. כל עוד אלה פני הדברים, נמשיך לראות משקיעים בעולם מחפשים להגדיל חשיפה למניות ולאפיקים מסוכנים יותר. להערכתנו, זרימת כספים גדולה לאירופה בשבועיים האחרונים היא אחת הסיבות לכך שהדולר אינו מתחזק כפי שאפשר היה לצפות בעקבות עליית הציפיות להעלאת הריבית בארה”ב.

בעניין המח”מ, נראה כי האיום הגדול על המח”מ הארוך בישראל הוא מארה”ב ואירופה, ופחות ממה שרואים כאן בארץ. אנחנו ממליצים על מח”מ 3.5-4 שנים, עקבי עם חוסר החשש לעליית ריבית קרובה בישראל, ותואם את החששות מהמשך עליית תשואות באירופה ובארה”ב.