יותר מ-900 חברות פועלות כיום בשוק ההתחדשות העירונית

11 שנים לאחר אישור תמ"א 38 ע"י הממשלה פורסם לראשונה דירוג חברות ההתחדשות העירונית בישראל

בנייה (צילום: )מיכאל גיידה, פיקסאביי

מדירוג חברות ההתחדשות העירונית אותו מפרסמת לראשונה חברת המידע העסקי CofaceBdi, עולה כי מאז אושרה תכנית התמ”א 38 על ידי ממשלת ישראל ב-2005, חברות רבות החלו להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית, וכיום יש כבר בישראל למעלה מ-900 יזמים וחברות העוסקים ביזמות תמ”א 38 ופינוי בינוי בצורה כזו או אחרת.

בין החברות בתחום נמנות גם חברות ותיקות ומנוסות וגם יזמים שפועלים בתחום ללא ניסיון או יכולות מקצועיות נדרשות.

תהילה ינאי, מנכ”לית משותפת בחברת המידע העסקי CofaceBdi מציינת כי חסמי הכניסה הנמוכים לתחום, הובילו להצפה במספר היזמים העוסקים בהתחדשות עירונית, והוא מוערך כיום בכ-900 יזמים וחברות המאופיינים בשונות גבוהה מבחינת ניסיון וכישורים מקצועיים.

בתחילת הדרך נכנסו לתחום בעיקר יזמים קטנים אולם ככל שהתחום צבר תאוצה והתברר הפוטנציאל הטמון בהתחדשות עירונית יותר ויותר חברות גדולות נכנסו לתחום כאשר הן מתמקדות בקידום של מתחמים גדולים של פינוי בינוי ותמ”א 38 הריסה ובנייה.

מקימים חטיבות מיוחדות לנושא 

אחד הנתונים הבולטים מדירוג ה-BDI-CODE אותו מפרסמת CofaceBdi הוא כי מרבית החברות הגדולות בתחום המגורים כבר החלו פעילות כזו או אחרת בתחום ההתחדשות העירונית כאשר רובן הקימו חטיבות ייעודיות להתחדשות עירונית.

ינאי טוענת כי הכניסה של חברות הנדל”ן הגדולות והמנוסות לתחום ההתחדשות העירונית היא אירוע חיובי לשוק כולו. החברות הגדולות מביאות לתחום ניסיון רב בבניה של פרויקטים מורכבים, גב כלכלי ויכולת ניהולית שלא קיימת בחברות הקטנות יותר, וזה עוזר ליציבות השוק”.

תחום התחדשות עירונית, הכולל בעיקר פרויקטים של תמ”א 38 ופינוי בינוי חובק בחובו יתרון בולט, ומאפשר תוספת של עשרות אלפי יחידות דיור במרכזי הערים הותיקות תוך ניצול התשתיות הקיימות.

התחום, כמו תחומים אחרים בשוק בכלל ובענף הנדל”ן בפרט, רווי בסיכונים. מכיוון שהתהליכים בתחום ההתחדשות העירונית הינם תהליכים ארוכי טווח ועשויים להמשך שנים רבות, אזי הסיכונים בענף הזה מורכבים אף יותר, ויש להביא אותם בחשבון בהתקשרות עם חברה בתחום, כגון – סיכון שהיזם “יגלגל” את הפרויקט ליזם אחר שיבצע במקומו, סיכון שהיזם לא יצליח לקדם את הפרויקט מול הרשויות, סיכון שהחברה לא תוכל לתת שירות הולם לדיירים באם יתגלו ליקויי בניה, סיכון שהחברה תקרוס כלכלית במהלך השנים ולא תוכל לבצע את הפרויקט בכלל ועוד.

לדברי ינאי, “לצד דרוג החברות המובילות במשק ודירוג החברות המובילות בענף הבניה, השנה החלטנו לתת את הבמה גם לענף ההתחדשות העירונית וליצור את רשימת החברות המובילות בתחום ההתחדשות העירונית 2016”.

“אנו מוצאים חשיבות רבה בדירוג זה, באשר הוא עשוי לשרת גורמים רבים כגון רשויות ועיריות, אדריכלים, משרדי עורכי דין, ספקים, בנקים מלווים, נציגויות ועדי בתים וכמובן את הדיירים עצמם”, מסכמת ינאי.