ישראל משפרת מיקום במדד השחיתות הבינלאומי

מדד השחיתות העולמי 2016: ישראל שיפרה מקומה למקום ה-28, קפיצה של 4 מקומות. עם זאת,בקרב מדינות ה-OECD היא עדיין ממוקמת בשליש האחרון

נתוני מדד השחיתות הבינלאומי 2016

מדד השחיתות (CPI) מציג את היקפי השחיתות בסקטור הציבורי במבט השוואתי בעולם. המדד מתפרסם מדי שנה מאז 1995 ונחשב לכלי הנפוץ בעולם להערכה של שחיתות בסקטור הציבורי.

השנה, סוקר המדד 176 מדינות ברחבי העולם ומשרטט תמונה מדאיגה: אף מדינה לא זכתה לציון מושלם. מעל עשר מדינות מפותחות ירדו בציונן, מעל לשני שלישים מהמדינות הנסקרות קיבלו ציון הנמוך מ-50, והציון הממוצע הוא 43.

המדד מבוסס על ראיונות, סקרים והערכות של אנשי ונשות עסקים ומומחים במדינות הנבדקות ומחוצה להן, ומבוצע על ידי מיטב מכוני המחקר. טווח הציונים נע בין 0-100 כאשר 0 מוענק למדינה הנתפשת כמושחתת ביותר ו-100 למדינה הנתפשת כנקייה משחיתות.

במסגרת בניית המדד נדרשו אותם מומחים להשיב על שאלות שונות, לדוגמה: באיזו מידה המדינה ממגרת שחיתות? האם נתקלו במקרים שבהם אנשי ציבור עשו שימוש לרעה בכוחם ובסמכותם? כיצד מתנהלים הליכי מינוי במגזר הציבורי? מהו היחס כלפי חושפי שחיתויות במדינה? האם הם זוכים להגנה על ידי הרשויות? האם נבחרי הציבור עושים שימוש נכון בקופה הציבורית? ושאלות נוספות.

ישראל מדורגת השנה במקום ה-28 מתוך 176 מדינות עם ציון 64. בקרב מדינות ה- OECD  ישראל מדורגת בשליש האחרון, במקום ה-22 מתוך 34 – עלייה של שני מקומות מהשנה שעברה.

בקרב מדינות המזה״ת ואפריקה, ישראל נמצאת במקום ה-2 מתוך 18 מדינות. קטאר ירדה למקום ה-3 עם צניחה של 10 נקודות.

ב- 2016 שיפרה ישראל את דירוגה העולמי, זאת לאחר שסיימה את 2015 עם הציון 61 שהעניק לה את המקום ה- 32. יחד עם זאת בקרב מדינות ה-OECD ישראל עדיין מדורגת בשליש האחרון.

מנכ”לית שקיפות ישראל, יפעת זמיר אומרת בעקבות הפרסום כי “ישראל עברה שנה קשה מאד, מבחינת חשיפת פרשיות שחיתות רבות בעיקר במגזר העסקי אך לא רק: נוחי דנקנר, בני שטיינמנץ, פישמן, חברות גדולות כמו טבע שנאלצות לשלם קנסות גבוהים וגם פרשיית החקירות של ראש ממשלה מכהן, כל אלה מורידים את אמון הציבור במערכת ושוחקים את תפיסת האזרח והיכולת שלו להשפיע על המציאות סביבו ועל הקשב שהיא מייצרת לצרכיו”.

“בעת שבכירים כל כך נמצאים תחת חקירות קשה לצפות למודלים לחיקוי. עם זאת, עליית ישראל במדד משקפת אולי תחושה כי למרות המציאות, יש בישראל דין ויש דיין. הצדק נעשה והמערכת פועלת למיצוי הדין. אנחנו צריכים לשים זרקור על הנסיונות להצר את צעדיה של החברה האזרחית להגביל את חופש העיתונות ולהחליש את עצמאותה של מערכת המשפט. שקיפות בכל תהליך פוליטי ומוסדות דמוקרטים חזקים את האמון ויוכלו לעזור במלחמה בשחיתות”, דברי זמיר.