ישראל תארח כנס להובלת המאבק במימון טרור

ישראל משתתפת לראשונה במפגש מליאת ה-FATF בפריז כחברה ותארח מפגש מומחים עולמי בתחום מימון טרור ומטבעות וירטואליים מטעם הארגון

השרה איילת שקד (צילום: עודד קרני)
ישראל משתתפת לראשונה כמדינה חברה במליאת ארגון ה-FATF, כח המשימה המוביל את המאבק הבינלאומי בהלבנת הון ומימון טרור. ישראל אף נבחרה לארח בעוד כחודש את מפגש המומחים העולמי השנתי של הארגון, בהשתתפות עשרות משלחות מרחבי העולם, שיתמקד בנושאי המאבק במימון טרור ומטבעות וירטואליים, ובמסגרתו ייערך גם מפגש עולמי של שופטים ותובעים בהובלת ארה”ב, בנושא המאבק במימון טרור.
כזכור, בחודש דצמבר האחרון הודיע ארגון ה-FATF על קבלתה של ישראל כחברה מלאה לשורותיו, לאחר הליך בחינה ממושך, שכלל ביקורת בינלאומית מקיפה. מדובר בארגון בינלאומי יוקרתי הקובע את הכללים לכל מדינות העולם בתחום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור.
המפגש  של מליאת הארגון בפריז, בו משתתפת ישראל לראשונה היום כחברה מן המניין, כולל כ-800 נציגים המייצגים מעל 200 מדינות וגופים בינ”ל לרבות הבנק העולמי, האו”ם, קרן המטבע הבינ”ל ועוד. המפגש עוסק במגוון רחב של נושאים הנוגעים למשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור וההגנה על המערכת הפיננסית העולמית מפני סיכונים אלו. בין הנושאים שנדונו, נכללים החלת רגולציה עולמית חדשה  על פעילות בנכסים וירטואליים, המאבק העולמי במימון טרור ואסטרטגיות לסיכול פעילות מימון טרור, דיון בדוחות הביקורת על סין ופינלנד, דיון בנוגע להתקדמותה של אירן ביישום תוכנית הפעולה שקבע לה הארגון, הכנת מדריך ליישום גישה מבוססת סיכון על ידי עורכי דין, רואי חשבון ושירותי נאמנות.
כמו כן, הארגון החליט לקיים בישראל, בחודש מרץ הקרוב, את מפגש המומחים העולמי השנתי. מדובר במפגש של מומחים מרחבי העולם וכולל נציגים מרשויות האכיפה, רשויות למודיעין פיננסי, רגולטורים, שופטים, תובעים, קובעי מדיניות, ארגונים בינלאומיים וארגונים אזוריים. מטרת המפגש היא לדון באתגרים אופרטיביים גלובליים משותפים בתחום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור, בסוגיות עדכניות ופרקטיקות חדשות בתחום. תחומי המיקוד שנבחרו הינם המאבק במימון טרור ונכסים וירטואליים. בנוסף, החליט הארגון לקיים בישראל במעמד זה גם מפגש בינלאומי מיוחד של שופטים ופרקליטים בנושא העמדה לדין והרשעה בתיקי מימון טרור בהשתתפות שופטים ופרקליטים מכל העולם. 
שרת המשפטים, ח”כ איילת שקד, אומרת כי “כניסתה של ישראל לארגון הינה הישג מדיני-כלכלי משמעותי, אשר תורם משמעותית לכלכלה הישראלית ולפעילות הסקטור הפיננסי הישראלי בכלכלה העולמית. המהלך הלאומי המורכב שהוביל משרד המשפטים התממש בהצלחה, וישראל הצטרפה היום למעגל המצומצם של המדינות המתוות את המדיניות העולמית בתחום המאבק במימון טרור ובהלבנת הון. אני משוכנעת שהמשלחת הישראלית בהובלת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור תוביל מהלכים בעלי חשיבות לאומית בתחום. בחירתה של ישראל כמדינה שתארח את כנס המומחים העולמי היוקרתי בתחום המאבק במימון הטרור הינה סימן ראשון לכך”.