“יש לגבש חבילת סיוע ליצואני גוש האירו באופן מיידי”

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש פנה לשר האוצר וביקש ממנו לגבש באופן מיידי חבילת סיוע ליצואני האירו, שתעזור להם למנוע את הפגיעה בשל היחלשות המטבע

עלייה ביתרות המט"ח (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, פנה היום (רביעי) לשר האוצר, משה כחלון וביקש ממנו לגבש באופן מיידי חבילת סיוע ליצואני האירו, שתעזור להם למנוע את הפגיעה הכלכלית הקשה ואת הצניחה הצפויה ביצוא בשל נפילת שער היורו.

ברוש כתב לשר כחלון, “אנו מבקשים תיאום של מפגש דחוף עם יצואנים לגוש, במטרה להגדיר חבילת סיוע אשר תאפשר לגשר על הפגיעה בכושר התחרות של יצואני גוש היורו. לנוכח דחיפות הנושא, אנו מבקשים כי בשבועות הקרובות יביא משרדך לאישור הממשלה את חבילת הסיוע ליצואני הגוש”.

ברוש גם התריע והזכיר כי “חולשתו של היצוא בשנים האחרונות מסכנת את יכולת הצמיחה העתידית של המשק הישראלי ואת יכולתנו לצמצם את פער רמת החיים בין ישראל ובין המדינות המפותחות” ועל כן יש לפעול בכל דרך שניתן על מנת למנוע את הפגיעה ביצוא.

בשבועות האחרונים חלה ירידה חדה בשער היורו ביחס לשקל, כאשר מתחילת חודש נובמבר 2016 נרשם תיסוף מצטבר של כ-5%.

גוש היורו הנו יעד היצוא המרכזי של התעשייה הישראלית. כ-30% מיצוא הסחורות הישראלי מופנה לגוש, כך שהשינוי בשערי החליפין מסכן באופן ישיר את המשך הפעילות של מאות יצואנים ישראלים.

בשנתיים האחרונות ירד היצוא התעשייתי בשיעור מצטבר של כ-10% ומדובר באובדן יצוא של כ-5 מיליארד שקלים ואובדן צמיחה של כ-2%.