כבל: לשקול מחדש את איסור פרסום מחירי הדיור מטעם השמאי הממשלתי

יו"ר ועדת הכלכלה דורש לשקול מחדש את ההחלטה לאסור על השמאי הממשלתי לפרסם נתונים על מחירי הדיור ומצהיר, "פירוטכניקה לא תשפר את המחיר"

ח"כ איתן כבל, במהלך דיון בוועדת בכלכלה (צילום: )איציק הררי, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, דנה היום (שני) בפרסום נתונים על ענף הנדל”ן – התחלות בנייה, גמר בנייה ומחירי הדירות.

זאת על רקע ההחלטה לאפשר אך ורק ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרסם נתונים על מחירי הדיור בישראל.

היו”ר כבל פתח את הדיון ואמר כי מדובר באחד הנושאים החשובים ביותר לאזרחי ישראל, ובסיכומו אמר כי הוועדה דורשת מהממשלה לשקול מחדש את ההחלטה לאסור על השמאי הממשלתי לפרסם נתונים.

“פירוטכניקה לא תשפר את מחירי הדיור, זה נראה שההחלטה נבעה מכך שהשמאי הממשלתי קלקל את השורה כי הנתונים עליהם דיווח היו שונים מנתוני הלמ”ס”, הבהיר כבל.

באשר להמשך עליית מחירי הדיור אמר היו”ר כבל כי “אם כל אחד עושה כל מאמץ בתחומו ועדיין המחירים לא יורדים, אז אולי לראש הממשלה אין עניין שהם ירדו. ראש הממשלה היה צריך לטלטל את הממשלה שלו על כל חלקיה כדי שזה יקרה”.

ראש מטה הדיור יצחקי אמר כי השמאי הממשלתי פרסם סקירה של השינוי במחיר דירת 4 חדרים ב-14 ערים בלבד. “זה לא מדד, הציבור לא יודע את ההבדל בין סקירה למדד ואנחנו לא רוצים שהוא יתבלבל. כדי לא לבלבל את הציבור ביקשנו שיהיה גורם מקצועי אחד שיפרסם נתונים על המחירים”, דברי יצחקי.

הוא אף התייחס למצב הענף ואמר כי עקב אכילס העיקרי הוא המחסור בעובדים. לדבריו, יש תכנון של מעל 100 אלף דירות בשנה וזה ימשך כך גם בשנים הקרובות, אך מספר הדירות בבניה עומד על כ-55 אלף. “היום אין כוח ייצור מספיק שיכול לעבור את המספר הזה. אין עובדים”, אמר.

ח”כ יעקב פרי אמר כי מקור הנתונים באשר למכירת הדירות היא רשות המסים, ושאל מדוע נציגיה לא הגיעו לדיון. היו”ר כבל התייחס גם להיעדרות השמאי הממשלתי ונציגיו ושאל “האם מישהו מנע מהם להגיע”. יצחקי הגיב ואמר כי הוא לא חושב שמישהו מנע מהם להגיע לישיבה.

עם זאת היו”ר כבל הודיע כי הוועדה תפנה לרשות המסים ולשמאי הממשלתי ותדרוש לדעת מדוע אף אחד מנציגיהם לא הגיעו לישיבה.

יו”ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, אמר כי הבעיות בענף הן ההבדל בין דמוקרטיה לדיקטטורה. הוא הוסיף כי יש לפחות שני סעיפי חקיקה שמקנים לשמאי הממשלתי סמכות לפרסם את הסקירה שלו, שכוללת תחזיות.

“זאת הממשלה הראשונה שאומרת בריש גלי שהיא רוצה להשפיע על מחירי הדיור, וזאת שגיאה כי אנשים מחכים ואם השינוי לא מגיע הם הולכים וקונים דירות בכל מחיר. בקרוב יחלו להגיע נתוני מחיר למשתכן, שהמדינה החליטה לסבסד, והם נמוכים ב-20-30 אחוז ממחיר השוק – הדבר הזה ייתן מכה למדד כלפי מטה וזה לא משהו שצריך למדוד אותו”, אמר דנוס.

היו”ר כבל סיכם ואמר כי צריך שקיפות וצריך לאפשר לציבור להחליט מה הנתון הרלוונטי אליו בקבלת ההחלטה הכי משמעותית בחיים. הוא הוסיף כי הוועדה תפנה לממשלה בדרישה לשקול מחדש את ההחלטה לאסור על השמאי הממשלתי לפרסם את סקירתו.