“כדי לפתור את משבר הדיור צריך לבנות בשנים הקרובות שלושה גושי דן”

חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני חיפה מבהיר כי מאמצי האוצר והמדינה לפתור את משבר הדיור הם בעיקר במישור הדיבורים – ופחות בצד המעשי

חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ (צילום יח"צ)

יו״ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ, חיים פייגלין אומר כי לא נראה שהממשלה מעוניינת באמת לפתור את משבר הדיור.

“אנחנו נמצאים במתקפה על ידי גורמים שונים הטוענים שאנחנו היזמים עושים סיבוב על הציבור. מי שעושה סיבוב זה משרד האוצר של מדינת ישראל – והוא עושה זאת בחיוך ציני. למעלה מחמישים אחוז ממה שהציבור משלם על דירה עובר למדינה”.

בכנס בחיפה האשים פייגלין, “המדינה התחייבה לשווק שבעים אלף דירות בשנה. בינתיים, מתחילת השנה שווקו רק עשרים אלף דירות. אני לא רואה איך הממשלה תעמוד ביעדים שלה עד סוף השנה. הדיבורים על שבעים אלף דירות הם דיבורים של מי שרוצה לצנן את הביקוש לדירות בצורה מלאכותית”.

לדבריו, “המציאות היא שלמדינה אין מה לשווק כי המדינה לא תכננה מראש את השיווקים שלה. צריך לתכנן ולבנות בשלושת העשורים הקרובים שלושה גושי דן כדי לפתור את משבר הדיור. בנוסף, יש צורך לבנות מיליון דירות בפרויקטי התחדשות עירונית”.

הוא סיכם ואמר כי “במציאות שלנו יש דווקא ירידה בהתחלות בנייה. אנחנו נתקלים בקשיים כדי להתחיל פרויקטים. החל ממימון, דרך מחסור בקרקע ובועת המיסוי שממשיכה להתנפח. אני לא מאמין שבאמצעים כאלה ניתן להוריד את מחירי הדירות. אנחנו מצידנו נמשיך לחפש קרקעות ונמשיך לבנות ולפתח את הצפון״.

“משבר הדיור – כישלון כלכלי מהדהד של המדינה”

 נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק ציין כי “מעולם לא היה כישלון כלכלי מהדהד יותר של המדינה כמו הכישלון של משבר הדיור. אין ענף כלכלי הנשלט על ידי המדינה מתחילתו וכמעט עד סופו כמו השוק שלנו-שוק הדיור. המדינה שולטת ב-93 אחוז מהקרקע. המדינה שולטת בקצב מתן האישורים לכל פרויקט. המדינה יצרה ואחראית המונופולים השונים בתחום חומרי הבנין. אנחנו אלו שנשלם בשנה הבאה פי שתיים ויותר היטלי פיתוח כפי שהם רוצים להעביר בחוק ההסדרים. ככה רוצים להוריד את עלויות הבניה?”.

הוא פנה לשר האוצר משה כחלון ואמר, “הכל בידיים שלך. אני שומע מחברים שהאטו את הקצב שלהם. לא לוקחים סיכונים. השבוע התבשרנו על ירידה בהתחלות הבניה ב-7 אחוז. זה יגרום לעלייה דרמטית במחירי הדירות וקטסטרופה בשוק הדיור. אתם שם בירושלים .הציבור לא בונה עליכם. תתעוררו”.