כיצד נגיע לחופש כלכלי?

בואו נצא לרגע מהמחשבה המקובעת אל השפע. כולנו רוצים חופש כלכלי - אבל מה זה בעצם אומר, ואיך אנחנו יכולים להשיג זאת?

גיל אורלי. ״הון סמוי הוא דרך נהדרת להשיג מינוף כלכלי, ולייצר כסף יש מאין ״
חופש כלכלי

חיים ללא דאגות של פרנסה. לחיות בפנסיה, הרבה לפני שיצאת אליה. האם זהו חופש כלכלי? מהו בעצם המושג הזה – ומה המשמעות שלו? בואו ננסה להסביר לעצמנו קודם כל במה המדובר.

נסכים, שאם את או אתה אינכם מחוייבים לעבוד לפרנסתכם – אתם חופשיים מבחינה כלכלית. אם מישהו או משהו שעשיתם בעבר משלם גם כיום את יוקר המחיה שלכם – אתם עונים ללא ספק להגדרה שאנחנו מנסים להגדיר.

אם אתם שכירים – ומרביתנו כאלה, חישבו על זה כך. נניח, לצורך הדוגמא, שהבוס שלכם החליט לפטר אתכם מחר. כמה זמן תוכלו לחיות בלי לחפש את העבודה הבאה? שבוע, שבועיים, חודש? זה לא עונה להגדרה שלנו. אפילו לא מתקרב.

אנשים שיכולים לעבוד – אבל לא חייבים לעשות זאת כי מבחינה כלכלית יש להם אורך רוח כספי – גם אם לא יעבדו עכשיו שנה ויותר, אלו עונים להגדרה שלנו. אבל כמה כאלה יש בעולם? לא הרבה כנראה.

העובדה שאנחנו תלויים במעסיק – יוצרת אצלנו חרדה תמידית. מה יקרה אם יפטרו אותנו. ממה נחיה? החרדה מובילה לתיסכול ולהתמרמרות, שאפשר לפותרם.

אם נסכם, חופש כלכלי הוא מצב שבו מצד אחד יש לי מספיק כסף כדי לקיים את סגנון החיים שאני מעדיף, כרגע וגם בהמשך – ושאינני חייב לעבוד בשביל הכסף או להיות תלוי במישהו אחר כדי לקבל אותו.

להפסיק להיות תלוי

כדי להיות חופשיים מבחינה פיננסית הדבר הראשון שתצטרכו לעשות הוא להפריד בין עבודה והכנסה. עכשיו תאמרו, איך אפשר לעשות כזה דבר? הרי הם תלויים זה בזה. אז זהו שלא.

המטרה היא שיהיה לכם כסף, מצד אחד, ובנוסף שתעבדו במשהו שאתם אוהבים לעשות – מצד שני.

איך עושים את זה? השיטות רבות ומגוונות. אבל הן דורשות תוכנית מדוקדקת שתוביל אתכם אל היעד הנכסף.

3 היעדים על פי טוני רובינס

טוני רובינס, אם אינכם מכירים עד היום, הוא אחד המאמנים היותר מפורסמים בעולם לתחומי ההצלחה והמוטיבציה. הוא ידוע ביכולתו לחולל נקודות מפנה ולהוביל לביצועי שיא.

לדעתו על האדם להציב שלושה יעדים ולעמוד בהם.

היעד הראשון הוא להגיע לביטחון כלכלי. במלים אחרות – עליכם לכסות את כל ההוצאות הבסיסיות יותר – ממשכנתא או שכר דירה, עבור בתשתיות כמו מים, חשמל וטלפון וכלה במזון, תחבורה, בריאות וביגוד.

ההכנסה שתכסה הוצאות אלה לא תהיה מעבודה אלא הכנסה פאסיבית – מונח שאליו נגיע בהמשך.

במצב כזה אנחנו עובדים רק כדי לממן לעצמנו את ‘החיים הטובים’ – לבלות, לעשות שופינג וכיוצ”ב.

על פי רובינס, ביטחון כלכלי הוא אופציה נהדרת, בתנאי שהעיסוק שאתה אוהב ועובד בו, מכניס די כסף כדי לכסות הוצאות שמתווספות לקיום השוטף של האדם.

היעד השני הוא עצמאות כלכלית. מדובר בשילוב של הוצאות בסיסיות עם אותן אקסטרות ופינוקים – שכולם משולמים מהכנסה פאסיבית.

היעד הגבוה ביותר הוא חופש כלכלי. מדובר בסיטואציה שבה כל ההוצאות של אדם או משפחה מכוסות – כתוצאה מהכנסה נוספת – ומבחינה כלכלית הם יכולים לכסות כל חלום שיש להם.

אז איך מתחילים?

מחפשים הכנסה פאסיבית. מדובר בהכנסה ממוצר או מהשקעה שנגעתם בו פעם אחת – ויכול אחר כך להחזיר את ערכו במשך כמה שנים.

יש מגוון רחב של הכנסות פאסיביות. מנדל”ן לדוגמא, ממניות מוצלחות שהשקעתם בהן או מסחורות.

אבל יש גם דרכים נוספות, ביניהן כתיבת ספר אלקטרוני או מודפס, הפקות שונות של גרפיקה, מוסיקה או סרטים.

מומחים שונים בתחום טוענים כי ההשקעה הבסיסית הטובה ביותר היא נדל”ן – ויש מביניהם המעלים תאוריות לפיהן בין 2 ל-3 נכסי נדל”ן מביאים לכדי חופש כלכלי. אבל זה לא פשוט בכלל. זהו שוק מאוד מסובך ופתלתל, שצריך להבין בו. בדיוק כמו שלא תתחילו לסחור במניות או סחורות על פי אינטואציה בלבד. השוק הזה, דורש לימוד מעמיק, הבנה וגם קצת מזל ליפול על הנכסים הנכונים.

אז אל תיכנסו אליו אם לא הבנתם מספיק כיצד להתחיל ולהתנהל בו. זו לא בושה לא להבין בתחום וללמוד אותו לעומק. על פי עדויות של מי שעוסקים בנדל”ן, הלימוד יכול לסייע משמעותית למצוא נכס נכון ולהרוויח.

הכנסה פאסיבית יכולה לבוא גם ממיזם אינטרנטי – ספר אלקטרוני, שיווק שותפים, מתן שירותים שונים ברשת ועוד.

זה נשמע כמו חיים חלומיים לא? בשנים האחרונות גם יותר ויותר מספרים לנו שהדרך לשם היא קלה ואנחנו רק צריכים לרצות.

אבל…אחרי שציירנו את התמונה הורודה, הסתכלו מסביבכם. כמה אנשים חיים בצורה שתיארנו? סביר להניח שמעט מאוד מהמכרים שלכם, אם בכלל. גם אנשי העסקים שביניהם, שנראה שיש להם הכל, טרודים רוב היום בעסק שלהם. זה לא החופש שאליו אתם שואפים או מייחלים.

אז למה בעצם רוב האנשים לא מצליחים להגיע לחיי שלווה שכאלה?

אל תחפשו את הסיבות לאי ההצלחה

יש הרבה סיבות שיענו לשאלה שהצבנו כאן לפני רגע. המרכזית שבהן היא חוסר האמונה ביכולת האישית של האדם לייצר שינוי, שיביא לשדרוג משמעותי במצבו הכלכלי.

לא מאמינים? זו בדיוק הבעיה. אם אדם מודע ליכולת שלו לייצר את השינוי מתוכו – הכל אפשרי. אם אתה לא נותן למציאות להוביל אותך, אלא אתה מוביל את המציאות – הדרך שלך נכונה.

אם אתה נותן למציאות להוביל אותך – זה אומר שאתה מקבל את המתרחש, גם אם אתה לא מרוצה. אם הסביבה שלך עגומה, תתקשה מאוד להיות אדם שמח. אם מספרים לך שהמצב הכלכלי בארץ גרוע – אתה מסיק שכל הבעיה שלך נובעת מזה שהמצב לא טוב – ולא באמת מחפש את ההזדמנות שלך לפתור את הבעיה, שאינה קשורה לכלל – אלא לפרט, לך!

מודעות לכסף שלך

אתה חייב להיות מודע לכסף שלך. אל תחשוב על הישרדות – מה יהיה מחר או איך אסגור את החודש.

המחשבות שלך צריכות להיות ממוקדות בכיוון השפע – גם אם אין לך ממש כזה. תחשוב כיצד תוכל לעשות מהכסף שלך עוד כסף, או איך תייצר לאחרים ערך כדי שילמו לך עבור העבודה שלך.

יצירת המציאות שלך

במקום זאת, אתה צריך לנסות לייצר את המציאות שלך. שבו עם עצמכם, והציבו מטרות. היו ממוקדים – וכך תוכלו לפעול בחוץ כדי להשפיע על המציאות שלכם – תוך תהליך למידה אינסופי של איך אתם מקדמים את עצמכם עוד ועוד. ההתפתחות האישית שלכם – היא המפתח לעצמאות הכלכלית שלכם.

הצד הזה הוא המוביל והדומיננטי בדרך שלכם לייצר את העצמאות שלכם. הלמידה, הרצון כולם יובילו לצעדים המעשיים שבסופו של דבר תעשו – כדי לשנות את המציאות.

שילוב של התפתחות אישית ופעולה מעשית, שבו אתם מתקדמים שלב אחרי שלב בשני התחומים – יביא אתכם אל ההזדמנות שאתם כה מצפים לה – ואתם תהיו מוכנים, כי למדתם, התכוננתם – ותכננתם כיצד להתמודד עם ההזדמנות, כשתגיע.