כך תגן עליכם המדינה מפני הונאות אשראי

הפיקוח על הבנקים מקדם את הטמעת התקן המתקדם לאבטחת עסקאות בכרטיסי החיוב

כרטיסי אשראי. (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

הפיקוח על הבנקים ממשיך לקדם את הטמעת התקן המתקדם EMV בשוק הסליקה של כרטיסי חיוב ועל העסקים החדשים והקיימים להיערך לכך.
EMV הנו תקן בינלאומי מקובל לאבטחת עסקאות תשלום בכרטיסי חיוב, המבוסס על שימוש ב”כרטיס חכם”.
בבנק מעריכים כי אימוץ התקן יתרום לקידום החדשנות בתחום התשלומים, לרבות ביצוע תשלומים ללא מגע באמצעות הטלפון סלולרי. עוד מעריכים כי הוא יביא לחיזוק התחרות בתחומי הנפקה וסליקה באמצעות הסרת חסם לכניסת שחקנים חדשים מהארץ ומחו”ל.
בנוסף, מציינים בבנקים כי אימוץ התקן יוביל להפחתת סיכוני זיוף ושימוש לרעה בכרטיסי חיוב באמצעות שדרוג מנגנוני האבטחה, לרבות הקשת קוד סודי במועד התשלום.
הציפיה של הארגונים הבינלאומיים בתחום כרטיסי האשראי (ויזה ומסטרקארד) ושל בנק ישראל היא שתקודם ותושלם ההסבה של השוק הישראלי לתקן התשלומים המתקדם, וישראל תעמוד בסטנדרט הנהוג כבר היום באירופה ומוטמע בארה”ב.
ההסבה תשפיע על העסקים במשק, שנדרשים להחליף את המסופים הקיימים במסופים שתומכים בתקן, כדי שיוכלו להעניק ללקוחות חוויית תשלום מתקדמת ובטוחה.
בשנים האחרונות פרסם הפיקוח על הבנקים מספר הנחיות בנושא אימוץ תקן EMV לגופים העוסקים בהנפקה וסליקה של כרטיסי חיוב (הוראות ניהול בנקאי תקין 470 ו-472). הפיקוח מלווה את התהליך באמצעות פורום הטמעה ייעודי, בו חברים, בין השאר, הארגונים הבינלאומיים (ויזה ומסטרקארד), חברות כרטיסי האשראי, ספקי המסופים והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.
בפורום זה מתבצע מעקב אחר התקדמות אימוץ התקן, ונידונים פתרונות להסרת החסמים העומדים בפני הגורמים המעורבים בהטמעה ורעיונות לעידוד ההסבה.
על מנת לתמרץ את השחקנים בשוק להטמעת תקן EMV, ובכלל זה גם את העסקים הקיימים המשתמשים היום במסופים שאינם עומדים בתקן, נקבע בהוראות מנגנון הסטת האחריות לנזק (liability shift), הקובע שבמקרה של תשלום באמצעות כרטיסי חיוב חכם (בעל צ’יפ) בבית עסק שלא מותקן בו מסוף EMV, הסולק אחראי להשבת סכום החיוב הנובע משימוש לרעה, והוא רשאי להסיט את האחריות לבית העסק.