כך תראה השכונה הגדולה ביותר שתבנה על שטח צריפין

כעשרים אדריכלים התמודדו בתחרות לתכנון השטחים הציבוריים בשכונה ■ העבודה שזכתה במקום הראשון היא של משרד רוני ושמעון מרגולין אדריכלות ■ השופטים כתבו בהחלטתם כי העבודה מארגנת היטב את הפונקציות השונות בשטח הציבורי

העבודה הזוכה לתכנון השטחים הציבוריים בשכונת נרקיסים הדמיה: מרגולין אדריכלות

הושלמה תחרות האדריכלים שערכה עיריית ראשון לציון, לתכנון השכונה הגדולה ביותר שצפויה לקום על שטח מחנה צריפין – שכונת נרקיסים.

העבודה שזכתה במקום הראשון היא של משרד רוני מרגולין – שמעון מרגולין אדריכלות בע”מ.

השופטים כתבו בהחלטתם כי העבודה מארגנת היטב את הפונקציות השונות בשטח הציבורי ומאפשרת מודולציה ביישום וגמישות רבה, החיוביים מאוד להמשך התכנון והביצוע של המתחם כולו.

4,000 יחידות דיור ועוד עשרות אלפי מ”ר לשטחי מסחר ותעסוקה

שכונת נרקיסים היא אחת מארבע שכונות שיקומו בשטח המחנה המתפנה, היא תכלול כ-4,000 יחידות דיור וכן 29 אלף מ”ר מסחר ו-56 אלף מ”ר תעסוקה. יתר השכונות הן שכונת הרקפות, הנוריות והחצבים שבהן יוקמו עוד אלפי יחידות דיור.

כעשרים אדריכלים נגשו לתחרות שנעשתה בשיתוף עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל.

האתגר שעמד בפני האדריכלים הוא להציע תכנון למתחם ציבורי חדש בגודל של כ-70 דונם בכניסה לשכונת נרקיסים.

השדרה הראשית של השכונה תהיה המשכה הישיר של שדרות ירושלים ממרכז העיר ותכלול קטע מהקו החום של הרכבת הקלה.

עם קבלת ההחלטה, אמר ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: “כשאנו ניגשים לתכנון השכונות החדשות, אנחנו מסתכלים על הצרכים של התושבים בראייה עתידית, ושואלים איך אנחנו שמים את הצרכים והרצונות שלהם במרכז. איך משלבים את תרבות הפנאי של ילדים, יחד עם בני נוער, מבוגרים ואזרחים ותיקים. איך משלבים את מבני החינוך עם הקהילה גם אחרי הצהריים ועוד סוגיות שביקשנו לחשוב עליהן מחדש”.

“שכונת נרקיסים היא השכונה הגדולה ביותר הצפויה לקום על השטח המתפנה של מחנה צריפין. כדי להתמודד היטב עם האתגרים התכנוניים של האזור, החלטנו לצאת בתחרות פומבית כדי לקבל את הרעיונות הטובים ביותר לתכנון אורבני שינצל היטב את הקרקע הציבורית ובו בעת יחבר את השכונה לעיר בהיבטי הנגישות והקהילה”, אומר צור.

פיתוח השכונות במזרח העיר מתאפשר עקב העברת בסיסי ההדרכה של צה”ל בצריפין דרומה לעיר הבה”דים.