כלכלני הראל פיננסים מעריכים: הריבית תישאר ללא שינוי

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: "בשל העלייה במחירי הדלק והתחזקות הדולר עדכנו מעט את תחזית האינפלציה כלפי מעלה. המשך העלייה בריבית למשכנתאות תפעל למיתון העלייה במחיר הדיור"

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג. צילום: חיים צח / לע"מ

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום סקירה פיננסית ובה הוא מעריך כי “בנק ישראל יותיר את הריבית גם החודש (וגם בשנה הקרובה) ללא שינוי, וימשיך לפעול להשגת מטרותיו בעיקר בשוק המט”ח”.

על פי הערכת כלכלני הראל פיננסים, מדד אוקטובר יעלה ב-0.1 אחוז (עלייה עונתית בעקבות החגים שתקוזז עם ירידה בסעיף הדיור ובמחירי ביטוח החובה לרכב), מדד נובמבר צפוי להישאר ללא שינוי (ירידה עונתית לאחר החגים שתקוזז עם העלייה הצפויה במחיר הדלק והדולר) ומדד דצמבר צפוי להישאר אף הוא ללא שינוי. האינפלציה ב-12 החודשים הבאים צפויה לעמוד על‑0.8 אחוז – נמוכה מהגבול התחתון של יעד בנק ישראל אך מעט גבוהה מהציפיות בשוק האג”ח.

 בנוגע לשוק הדיור מעריכים בחברה כי “למרות המתינות היחסית בביקוש לדירות חדשות והעלייה בחודשי ההיצע, קצב עליית מחירי הדירות נותר גבוה ועומד לפי הלמ”ס על 6.8% ב-12 החודשים האחרונים. להערכתנו, על רקע שיעור האבטלה הנמוך, המשך עליית השכר הריאלי וסביבת הריבית הנמוכה אנו לא צופים שינויי מגמה בקרוב בענף הדיור. מנגד, המשך העלייה בריבית למשכנתאות כן תפעל למיתון העלייה במחיר”.