“כלכלת ישראל התקדמה צעדים מרשימים ומשמעותיים מאז היווסדה”

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מסכם 70 שנות כלכלה של מדינת ישראל לרגל יום העצמאות

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר צילום: איתן שלו

“כלכלת ישראל נחשבת לאחת הכלכלות היציבות והחזקות בקבוצת המדינות המתקדמות וזה אחד ההישגים המרכזיים של 70 שנות עצמאות. כלכלות רבות בעולם היו מאושרות אם התוצאות הכלכליות שלהן היו דומות לאלה של ישראל”, כך אומר עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, לרגל יום העצמאות ה- 70 של מדינת ישראל.

יחד עם זאת, לין ציין כי “אנו עדיין רחוקים מאד מלנוח על זרי דפנה. הרגולציה מסיבית; התוצר לנפש, שהוא המדד העיקרי ליעילות הכלכלה, עדיין נמוך בהשוואה לאירופה לארה”ב, לטאיוואן ולסינגפור. יעדי המשק העיקריים הם עדיין וממשיכים להיות הגדלת התוצר, הפחתת הרגולציה והגדלת השתתפות האוכלוסיה בכוח העבודה”.

מסקירת אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר עולה כי תרומה נכבדה לעצמאותה הכלכלית של ישראל ניתן לזקוף לרפורמות המבניות ששיקפו את השינוי במשק.

בשנת 1985 שונתה המדיניות הכלכלית ועוצבה התכנית הכלכלית של ממשלת האחדות הלאומית, ששינתה כליל את כללי המסחר במשק וחיסלה את שיטת הצמדות השכר והמחירים והפיחותים של המטבע המקומי.

בשנת 1991 החל תהליך החשיפה שמשמעותו הפחתה הדרגתית של מכסי מגן ומסי קניה ופתיחתו של המשק ליבוא מתחרה. תהליך זה ארך כ 10 שנים וסיומו בדצמבר 2000 שיקף שינוי מהותי במשק, בתמהיל המועסקים, בירידות מחירים וברמת הגיוון של המוצרים המוצעים לצרכן הישראלי.

בשנת 2010 הרפורמה בנמלים שהביאה לתחרות אמיתית תוך ייעול השירות בנמלים ליבואנים וליצואנים.

בשנת 2017 הרפורמה במערך התקינה, שמיישמת בין השאר אימוץ תקינה בינלאומית, דבר שהופך את ישראל לחלק בלתי נפרד מהכפר הכלכלי הגלובלי, ומקל על הליכי היבוא לישראל ולחשיפת המשק לתחרות.