כמה קל לזייף חתימה! איך בדיקה של גרפולוגית משפטית הצילה ללקוח 996,000 ש”ח וסיימה 4 שנים של עוגמת נפש

מדהים כמה קל לזייף לך את החתימה ולהושיב אותך בתוך רכבת הרים במהירות של 236 קמ״ש לשעה. זה מה שקרה לנ' ששכח פנקס המחאות ישן, ומישהו החליט לכתוב 996,000 אלף שקלים, לחתום בשמו ולחייב אותו לשלם. שרון טסלר, מומחית להשוואת כתבי יד, גרפולוגית משפטית, הצליחה להוכיח שהחתימה מזויפת והורידה אותו מרכבת ההרים שהייתה חלק מחייו בארבעת השנים האחרונות.

שרון טסלר - גרפולוגית משפטית
שרון טסלר - גרפולוגית משפטית (ממאגר אישי)

אולי יעניין אותך גם…

את השיחה מהבנק נ’ לא ישכח לעולם. השאלות הראשונות שצצו לו בראש היו:
״איפה שכחתי את פנקס הצ’קים שהגיעו לידיים עויינות״?
״איך נתתי לדבר כזה לקרות״ ?
״האם אני מכיר את הזייפן״?
הפרנויה שהשתלטה עליו ורגשי האשמה חלחלו לליבו
כל כך הרבה סימני שאלה…

ונ’, כל עולמו מתמוטט ועכשיו התחילה סאגה אין סופית של תביעות משפטיות, עורכי דין עם עליות משפט מטורפות. ארבע  שנים של הכפשת שמו הטוב בקהילה הקרובה.

״איך אפשר לשמור על המשפחה כשעננה כזו יושבת לך מעל הראש״…

עד ששרון טסלר , מומחית השוואת כתב יד, גרפולוגית משפטית  נכנסה לתמונה, חשפה את האמת וזיכתה את נ’ מכל אשמה.

” שרון, איך העבודה שלך מתבצעת?”

שאתה נדרש להוכיח “שאין לך אחות”, אתה צועק ואיש לא שומע, ואסור לשכוח את המתח הנפשי שמתלווה לכל הסיפור

עו״ד עדי גילה חכמון: "בפתח דברי אבקש להודות לך על חוות דעת מקצועית, הגונה, ראויה ורהוטה שבזכותה הצדק יצא לאור ואבן נגולה מליבו של מרשי - ממש כך"
עו״ד עדי גילה חכמון: “בפתח דברי אבקש להודות לך על חוות דעת מקצועית, הגונה, ראויה ורהוטה שבזכותה הצדק יצא לאור ואבן נגולה מליבו של מרשי – ממש כך” (עו”ד גילה חכמון)

בהמשך: “התרשמתי מאוד מהתנהלותך המקצועית ומחוות הדעת, אמליץ בחום לכל מכריי שבפעם הבאה שאזדקק לחוות דעת גרפולוגית, אדע למי לפנות”

איך כל זה מתקשר לגרפולוגיה משפטית?

״על ההמחאה הייתה חתימתו של נ’. הוא טען שהחתימה לא שלו, למרות שהיא נראתה ממש אותו הדבר. כבוד השופט גיא היימן, מבית משפט השלום בתל-אביב, אישר לנ’ להביא מומחה שייתן את חוות דעתו על החתימה שעל ההמחאה. הצלחתי להוכיח שהחתימה היא לא של נ’, שמישהו עשה פה עבודת זיוף די טובה, אבל קשה מאוד לעבוד על מישהו שהוא מומחה״

עיון בחתימות. מראה כמה הבדלים בין החתימות:

  • עיצוב האותיות השונה, האות ד’,ב’, ל’
  • הקו התוחם  והעוקף את החתימה ששונה בין החתימות
  • סיומת הקו, אפיון אישי ביותר.
  • לחץ הכתיבה השונה ועוד ועוד..

בואי נברר משהו, איך למעשה נוצר זיוף?

״מי מאתנו לא זייף את החתימה של אמא על פתק של בית ספר? או פתק כאילו “קראה” את הציון המדהים שקבלת בבחינה בחשבון״?

“את מבינה, כולנו זייפנו, פעם, בתום לב, חתימות של ההורים…”

תראי, ישנם 3 סוגי זיוף עיקריים:

  • זיוף על סמך הכרות אישית של החתימה:

 כמו שזייפת את החתימה של ההורים שלך, המזייף מכיר את האדם שהוא רוצה לזייף את חתימתו, הוא כבר עשה זאת כמה פעמים, לפעמים מתוך הסכמה: בן זוג שחותם במקום אשתו בכרטיס אשראי, בן שחותם במקום אמא על המחאות שהיא נתנה לו.

במקרה כזה החתימה מאופיינת בתנופה ובמהירות. אין היסוס מצד החותם שיכולים לבוא לידי ביטוי כחזרה על הקווים, כעיכוב בקו הבא לידי ביטוי גם בכתמים של דיו. החתימה נראית טבעית לחלוטין.

אז איך מתגלה הזיוף: כל חתימה מכילה “טביעת אצבע” אישית של החותם. זה יכול לבוא לידי ביטוי בלחץ הכתיבה האישי, עובי הקו, מהירות הכתיבה התנופה ועוד.

כשאדם מזייף, הוא משאיר “עקבות” מחתימתו שלו. עיצוב אות ייחודית ואישית שלו, סיומת של קו, מרחק בין אותיות מסוימות, מיקום החתימה על קו הבסיס וכו׳

  • זיוף של חותם ללא הכירות מוקדמת:

המזייף נחשף לחתימה שאותה הוא רוצה לזייף פעם ראשונה. הוא יכול לשים דף על החתימה  כך שיהיה ניתן להעתיק אותה במדויק בשיטת “העתק הדבק”  ולנסות להציג חתימה זהה במסמך המזויף.

או שהוא יכול לעיין היטב בחתימת המקור ולאט ובזהירות לעקוב אחרי הקו בעיניו “ולצייר” את החתימה כך שתראה הכי קרובה למקור.

  • זיוף עצמי:

אדם מזייף את החתימה של עצמו, דבר שנראה תמוהה לאדם הישר,  אך אם אתה עם ראש קרימינלי וחושב על היום שתידרש “לעמוד” מאחורי חתימתך, ולא רצית בכך, תעשה כל מאמץ לשנות את חתימתך בזמן מעמד החתימה הראשוני.

שרון, כל גרפולוג יכול לעלות על זיוף חתימה?

״גרפולוג משפטי ממומחה, יעלה על הזיוף. תשמעי סיפור מדהים, יצא לי לבדוק צוואה של גברת שהלכה לעולמה. צוואה אחת נכתבה בשנת 2001 והייתה מיועדת לבן ולבת שלה, חצי חצי של כל רכושה.

לאחר כמה שנים, אותה גברת נעשתה סיעודית וטופלה ע”י הבת. לאחר שהיא נפטרה נחשפו מסמכיה והתגלתה צוואה נוספת, שבה נכתב שהבת מקבלת הרבה יותר מאשר הבן ולכאורה מבטלת את הצוואה הקודמת.

נדרשתי כגרפולוגית משפטית לקבוע איזה משתי הצוואות נחתמה ע”י המנוחה.

בקשתי חתימות קודמות של המנוחה לשם השוואה, גיליתי שהבת שלה זייפה את חתימתה והשאירה “עקבות וטביעות אצבע” של חתימותיה בחתימה של אמא המנוחה״.

״ולא תאמיני איך פסלתי האשמה של שתיה ושכרות בגלל נקודה קטנה בסוף חתימה, שוטר זייף חתימה של בחורה שנעצרה בלילה לבדיקת שכרות. הוא החתים אותה על כמה מסמכים אך מסמך אחד הוא פספס, אז הוא “השלים” לבד. עיין בחתימת אותה גברת, והעתיק.

כאשר אותה בחורה חתמה מעל 30 חתימות במשרדי, שמתי לב שהיא מוסיפה נקודה מתחת לחתימתה. את חושבת שהשוטר שם לב לאותה נקודה?  ממש לא ״!

זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו?

״בטח, זה יכול לפגוש אותך בחתימת חוזה שכירות, הסכמים שונים, עבודות שיפוץ, צוואות, חוזי עבודה והרשימה עוד ארוכה…

יש לי טיפ קטן וחשוב, אם אתה נדרשים לחתום על מסמך או חוזה, הוסיפו בכתב ידכם תאריך, מספר תעודת זהות ואפילו כמה מילים, כך יהיה לי, שרון טסלר, קל לזהות אתכם מרחוק.

ואם כבר הואשמת בזיוף או שאתה חושדים שזייפו את חתימתך, כנס לכאן  תשאיר מספר טלפון ותן לי לזכות אותך״.


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.