“כניסת חברות הבנייה הזרות לישראל – תביא לפגיעה אנושה בענף”

ערן רולס, יו״ר מרכז הבניה הישראלי קורא לממשלה: "חייבו את החברות הזרות לרכוש מוצרים כחול לבן"

ערן רולס, יו"ר מרכז הבניה )(צילום: ינאי אלפסי

“כניסתן של חברות הבניה הזרות לפעילות בישראל היא פגיעה אנושה בענף הנדל״ן, כאשר הירידה הצפויה בפעילות התעשיות הנלוות תביא לפיטורי אלפי עובדים”, כך טען היום (שלישי) ערן רולס, יו״ר מרכז הבניה הישראלי, במסיבת עיתונאים שערך במסגרת כנס עיר הנדל״ן המתקיים במלון רויאל ביץ’ אילת.

מבדיקת מרכז הבניה הישראלי עולה כי עבור כל פועל בניין שעובד בעבודות השלד, נוצרת פעילות של 5 עובדים מקצועיים לפחות העוסקים בביצוע עבודות הגבס, האלומיניום, הנגרות, התקנת דלתות, אינסטלציה ועוד. כיום יש מחסור בפועלי הבניין שמבצעים את עבודות השלד אולם את העבודות הנוספות מבצעים צוותים ישראליים. במידה וחברות זרות יבצעו פרויקטים שלמים אותם עובדים ישראלים מקצועיים יאבדו את עבודתם.

בנוסף , כאשר חברת בנייה ישראלית בונה פרויקט מגורים, היא מזמינה את מרבית חומרי הגלם מחברות ישראליות  ויוצרת פעילות כלכלית שממנה מתפרנסות משפחות רבות. הסכנה בפעילות החברות הזרות היא שהם ירכשו את חומרי הגלם בארצות המוצא.

“מה מונע מחברה סינית להביא איתה מכולת ענק שתעגון בנמל ותכלול את כל חומרי הגלם הנחוצים לה לצורך הבנייה?”, תהה רולס, “היא תביא דלתות, מוצרי אלומיניום ומטבחים, ועובדים שלה ירכיבו אותם כאן בישראל? תיווצר כאן פגיעה כפולה גם ירידה חדה בהכנסות של תעשיות הבנייה הישראליות וגם יצירת אבטלה בקרב העובדים הישראלים שמתקינים את המוצרים השונים בדירות”.

רולס קוא לממשלה לנקוט בצעדים מיידים שימנעו פגיעה בתעשיות הבנייה. הוא הציע לחייב את החברות הזרות ברכישה של מוצרים כחול לבן. כמו כן הציע כי החברות הזרות ישמשו כקבלני משנה עבור חברות בניה הישראליות.

“הרעיון של החברות הזרות נולד מתוך מצוקת פועלי הבניין זה לא הגיוני שבמקום להביא לחברות הישראליות פועלי בניין מקצועיים ינקטו בהליך מסורבל של בנייה על ידי חברות זרות שישהו כאן זמן מוגבל מבלי שיהיה גם פתרון לליקויים וכשלים שיכולים להתגלות מספר שנים אחרי השלמת הבניין”, אמר.