“לא כופים על אף אחד לעבוד בשבת”

נשיא איגוד לשכות המסחר: "אסור לכפות על עובדים, אך יש לבצע עקרון זה מבלי להטיל עול נוסף על המעסיקים ותוך קיום יחסי הגינות בין העובד למעסיק"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר צילום: איתן שלו

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו”ד אוריאל לין, אומר שאסור לכפות עבודה בשבת, אך יש למצוא את שביל הזהב גם מול המעסיקים.

“עקרון הברזל חייב להיות ברור – לא כופים על עובד לעבוד בשבת ולא משנה מה מניעיו לכך – בין אם הוא דתי, בין אם מטעמי מצפון, בין אם מטעמי כיבוד השבת ובין אם בחר בכך. יש להקפיד על עקרון זה,  אך בלי להעמיס עוד עלויות וביורוקרטיה על המעסיקים”, אמר לין בדיון בנושא בוועדת הכספים בכנסת.

מדובר בהצעת חוק שתאפשר לעובד לחזור בו מהסכמתו לעבוד בשבת, מבלי שלמעסיק יש אפשרות להפסיק את העסקתו כדי להחליפו בעובד אחר שמוכן לעבוד בשבת, אף אם מדובר בצורך חיוני במקום העבודה. אם וכאשר הצעת החוק תעבור, היא תחול גם על עובדים שנקלטו לעבודה, טרם כניסתה לתוקף, ושהסכימו ועבדו בפועל בשבת.

לדברי לין, “במקרה בו עובד הסכים לעבוד בשבת ועבד בשבת, ועתה החליט שאינו רוצה לעבוד בשבת מכל סיבה שהיא, כאשר עבודתו בשבת היא חיונית לעסק, אסור שהמעסיק יצטרך להעסיק עובד בנוסף אליו. במצב כאמור רשאי המעסיק, אם העבודה בשבת חיונית, לפתוח בהליכי פיטורים. יש לנהוג באיזון ובהגינות מול המעסיקים”.

“אין צורך בוועדת השרים המיוחדת, כפי שמוצע בהצעת חוק, שרק תסרבל את התהליך ותוסיף עוד עומס רגולאטורי וביורוקראטי על המעסיקים. כדי לפתור בעיה פשוטה ולכבד את רצון העובד אין אנו זקוקים לעוד ועדות ועוד עומס רגולאטורי”, סיכם לין.