להגדיל סיכונים במניות ובאג”ח

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

שבוע של ירידות בשווקים בהובלת הנאסד”ק, בעיקר בשל הירידות במניות חברות הטכנולוגיה הגדולות שעליה הרחבנו כאן כבר בשבוע שעבר. אפל ממשיכה לבלוט בחולשתה, עם ירידה של כ-8% מהשיא, בעוד שאמזון בלטה לטובה אחרי העסקה לרכישת הול פודס בפרמיה של 29% על מחיר השוק.

מבחינה סקטוריאלית בלטו לטובה בשבוע החולף מניות התעשייה, הנדל”ן והתשתיות, המושפעות מהמשך ירידת התשואות הממשלתיות; לשליליה בלטו מניות הטכנולוגיה והצריכה הבסיסית. הירידה בסקטור הצריכה הבסיסית בלטה במיוחד לנוכח ירידת התשואות הממשלתיות, שכן לרוב ירידה כזו מובילה לעלייה בסקטור הנחשב לדפנסיבי, אך הפעם היא נבעה בעיקר מירידה במניות של קמעונאיות המזון על רקע העסקה של אמזון והחששות להמשך לחצי מחירים בתחום.

סקטור הפיננסים המועדף עלינו (גם בעולם וגם בשוק המקומי) ממשיך לבלוט לחיוב. בשבוע האחרון הוא אמנם רשם עלייה זעומה (0.3%), אך מתחילת יוני הוא הסקטור החזק ביותר עם עלייה של כמעט 5%.

בשוק המניות המקומי, זה היה שבוע שלישי ברציפות שבו ת”א 35 תיפקד טוב יותר מת”א 90. ברמה חודשית כבר מדובר על פער של 4% לטובת המניות הכבדות, והדבר ממשיך לתמוך בגישתנו לבחירת מניות ללא קשר למדד שבו הן נסחרות גם בהסתכלות קדימה. השוק הישראלי צריך להמשיך לקבל להערכתנו משקל עודף בתיקים.

קונצרני –  שמירה על מרווחי האג”ח בארה”ב מצדיקה חשיפה לאג”ח חו”ל

מרווחי האג”ח הקונצרני בעולם ממשיכים להיות בשפל הן בדירוגי השקעה והן מתחת לדירוג השקעה – וזאת למרות ירידת התשואות האחרונה באג”ח הממשלתי, תופעה שלרוב מובילה לפתיחת מרווחים. זה מצביע על המשך נכונות גבוהה לקחת סיכונים בקרב משקיעים ותומך מאוד בהמלצה שלנו מהשבועות האחרונים להגדיל חשיפה לאג”ח חו”ל מגודר מט”ח, שמגלם כבר את עליית הריבית הצפויה.

בקונצרני המקומי בלטה תנודתיות גדולה יחסית, בעיקר בשל ירידות בחברות הנדל”ן האמריקאיות בהובלת אקסטל שירדה ביותר מ-3%. החולשה באג”ח האמריקאי בלטה למרות שירידת התשואות בארה”ב אמורה לשרת את החברות.

אנו מעריכים כי תנאי הרקע לא השתנו ומשקיעים ימשיכו לחפש מקומות להגדלת הסיכון ולפיכך האפיק הקונצרני שהפגין ביצועים טובים מתחילת השנה ימשיך לבלוט. עם זאת, לנוכח התשואות הנמוכות מבחינה אבסולטית ממשיכה להיות להערכתנו עדיפות לנצל ירידות בשוק לצורך טיוב התיק.

תיק השקעות –  מעדיפים את שוק המניות בישראל, מח”מ בכל זאת בינוני

השוק מעריך שמצבו הפוליטי של טראמפ לא יאפשר לו לעשות חלק מהרפורמות שתיכנן מה שעשוי להוביל לצמיחה נמוכה יותר ולאינפלציה נמוכה – ולכן גם לאי העלאת הריבית בטווח הקצר. עם זאת, מדד גבוה אחד או שינוי מגמה בתחום האנרגיה עשוי להוביל לשינוי התמונה.

תוצאות הבחירות בבריטניה מבטיחות ברקזיט בעייתי וחסר שקט בשווקים בעניין זה. גם זה תומך בכך שהריביות לא יעלו מהר.

השורה התחתונה – כל הגורמים האלה ימשיכו לתמוך בריבית נמוכה וימשיכו לעודד משקיעים להגדיל סיכונים.

הנתונים בארה”ב אינם תומכים במח”מ ארוך, אך מאחר שהריבית כבר עלתה התשואות במחמים של 3-4 שנים בהחלט אטרקטביות. בשוק המקומי, ניתן להיחשף למח”מ קצת יותר ארוך, אך עדיין בצורה מדודה.