“להגדיל סמכויות לשר האוצר לאחר אסון טבע”

יו"ר ועדת הכספים גפני: לאפשר לשר האוצר סמכויות ושיקול דעת להפעיל את קרן הפיצויים במקרה של אסון טבע ברמה לאומית באישור ועדת הכספים

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע היום (חישי) כי הוא יזם הצעת חוק שמטרתה לתת סמכויות בידי שר האוצר שיאפשרו לו במקרה של אסון טבע ברמה הלאומית, להפעיל את קרן הפיצויים ומס רכוש, על-מנת לקבוע באישור ועדת הכספים, אחוזי פיצויים לנפגעי האסון.

גפני ציין ש”המטרה היא לאפשר מעין ‘מטריית הגנה’ למקרה של נפגעים רבים מאוד בעקבות אסון בממדים גדולים. מדובר בצורך דחוף וראינו זאת בגל השריפות האחרון. לא יתכן שהשרים הנוגעים בדבר לא יוכלו לקבל החלטה בעניין”.

הוא הדגיש שהצעת החוק מבוססת על הצעת חוק דומה שיזם ח”כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) ושנועדה לתת מענה הולם בזמן אמת. “לא יתכן שאזרחים רבים שנפגעים כתוצאה מאסון יוותרו ללא פיצוי הולם, לעיתים לאורך זמן רב” אמר.

לדבריו, “הסמכות הזו תופעל רק אם ישוכנע שר האוצר כי נגרמו נזקים בהיקף ובעוצמה שדורשים להפעיל את הקרן. מדובר בנזקים בעקבות אסון טבע לתשתיות, לנכסים, למבני מגורים, לרכוש או לציוד או לכל קניין אחר. הפעלת הקרן תוצדק רק אם ידובר בהצטברות חריגה של תופעות טבע קשות כגון: אסון טבע גיאולוגי, אסון טבע הקשור במים, אסון טבע כתוצאה ממזג האוויר או אסון טבע הנובע מאש”.

הצעת החוק קובעת כמו-כן, ששיעור הפיצויים מקרן הפיצויים לא יעלו על 60% מהיקף הנזקים. גפני הסביר זאת בכך ש”הדבר נועד על-מנת שלא לתת לחברות הביטוח לצאת מהעניין”. זאת לאחר שבדיון הדחוף שקיים בשבוע שעבר בנושא השריפות, הוא הודיע, כי “חברות הביטוח הן חלק מהעניין במקרה של אסון ולא יכולות לברוח מאחריות”.

גפני: להצביע על הנושא בחוק ההסדרים

“זה לא עולה כסף” אמר גפני לנציגי האוצר בדיון היום. “אבקש להצביע על זה במסגרת חוק ההסדרים.  זה העיתוי הנכון וזה לא עולה כסף, אבל מאפשר אם קורה משהו דרמטי, לתת סמכות לשר לפצות אנשים עפ”י קריטריונים ומנגנון ברור. החוק הזה מציף את הבעיה לא פותר אותה כמובן, אבל בהחלט יכול לסייע במקרה חירום ומאפשר להתמודד עם השלכות אירוע חירום ברמה הלאומית”.

נציג אגף תקציבים במשרד האוצר איליה כץ ענה, “הנושא צריך להיבחן לעומק. כבר קרה בעבר שבאירוע בעצימות מוגבלת, הכסף בקרן מס רכוש כמעט אזל. כך אירע בעקבות מלחמת לבנון השנייה. ולכן אם מעמיסים עוד דברים שייצאו מקרן מס רכוש וקרן הפיצויים זה בעייתי. זאת אף שכיום יש בה הרבה כסף. המקורות שלה הם ממס רכישה. זה לא שכיח שיש במדינות ביטוח לפיצוי אנשים בעקבות נזקי טבע. יש בטורקיה למשל קרן ממשלתית שמבטחת”.

למרות תשובתו של נציג האוצר, שב גפני ודרש בסיכום, לקבל תשובה בימים הקרובים לגבי הכנסת הצעת החוק הזו לחוק ההסדרים על-מנת לאשרו כבר בזמן הקרוב.