“להתנגד להסדר החוב של פישמן”

התנועה לאיכות השלטון דורשת מהיועץ המשפטי לממשלה להתערב בנושא ולמנוע את יישום ההסדר

תלוש שכר (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

התנועה לאיכות השלטון קוראת היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה להתייצב בהליך הסדר החוב של איש העסקים אליעזר פישמן, להתנגד לאישור ההסדר ולדרוש עריכת חקירה מעמיקה בעניין כישלון הבנקים המתמשך בפיקוח על פעילותו.
בתנועה טוענים כי “יש לעשות זאת על מנת לוודא שהנזק האדיר שהמשק הישראלי והפגיעה הקשה באמון הציבור – אשר הפכו כבר לנורמה בשנים האחרונות – לא יישנו ולא יחזרו על עצמם”
“המקרה של פישמן, המהווה ככל הנראה את חדלות הפירעון הגדולה בהיסטוריה של המדינה, מהווה הזדמנות פז לא לאפשר ביצוע הסדר חוב נוסף ללא חקירה מעמיקה ולהוכיח ללווים הגדולים ולבנקים עצמם כי עליהם להתנהל באחריות עם כספי הציבור. ביצוע הסדר שכזה יהווה תמריץ נוסף לצדדים להמשיך להתנהל בפזרנות בכספי הציבור ויאפשר לכדור השלג של הסדרי החוב מהשנים האחרונות להמשיך ולצבור תאוצה, תוך פגיעה עצומה באמון הציבור ובכספו”, אמרו בתנועה.
במכתב ליועץ המשפטי מנדלבליט נכתב כי יש “לבצע בעניינו של פישמן הליכי פשיטת רגל בהתאם לחוק ובמסגרתם לערוך חקירה מעמיקה שבסופה יינתנו תשובות – כיצד יתכן שהבנקים אפשרו לפישמן להגיע למצב כזה, מי היו הגורמים האחראים על הענקת הכספים לפישמן גם כשהיה ברור שלא יחזיר”.
התנועה קראה ליועץ המשפטי לממשלה למצות את סמכותו ולהתייצב בהליך הסדר החוב על מנת לפעול לשמירה על האינטרס הציבורי בעניינו של אליעזר פישמן. זאת, תוך קריאה למנהל נכסיו של פישמן, לערוך חקירה מקיפה בעניין התנהלות הבנקים בישראל ביחס לחברות הפרטיות בבעלותו.
“אי קיום חקירה כזאת הוא איתות ברור לאנשי עסקים נוספים, שאין סיכון ממשי בניהול חסר אחריות של כספי הציבור באמצעות הבנקים המסחריים, ובאישור בנק ישראל, הכל תחת תרבות מקורבים קלוקלת. הקף חובות כאלה מביא להשפעה הרסנית ביותר על הכלכלה הישראלית, במיוחד כשמדובר בגורמים ריכוזיים – אמרו בתנועה.