“למדינת ישראל יש חוסר בטחון עצמי בנושא הכלכלה”

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: "אנחנו צופים ששנת 2017, תהיה שנה טובה, אבל לא מדהימה, עם צמיחה של 3.5%. מבחינתנו זה פשוט נס"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון צילום: מוטי מילרוד, יח"צ

יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון אומר כי ישראל חסרת ביטחון בנושאים כלכליים. “אנחנו כבר 14 שנה ברציפות עם עודף גדול בחשבון השוטף וקשה לנו לעכל זאת מאחר ואין לנו מספיק ביטחון עצמי כלכלי. רק לסבר את האוזן, העודף בשנה שעברה עמד על כ-14 מיליארד דולר. עכשיו למדינת ישראל יש אתגר גדול כיצד לתרגם את העודף הזה לרווחה עבור כלל תושבי מדינת ישראל”, דברי שמחון בועידת מרכז השלטון המקומי וקק”ל.

עוד אמר שמחון כי, “אנחנו צופים ששנת 2017, תהיה שנה טובה, אבל לא מדהימה, עם צמיחה של 3.5%, דבר הממקם אותנו מבחינת היציבות הפיסקאלית מעל פינלנד, צרפת, שוודיה ואנגליה. מבחינתנו זה פשוט נס. אך, למדינת ישראל עדיין יש חוסר בטחון בכל הנושא הכלכלי ולצערי לאף אחד אין אינטרס להגביר את הביטחון העצמי כמו: בנק ישראל ואגף התקציבים באוצר”.

“אבי שמחון אמר שיש עודף מצטבר, אבל לראש הממשלה ולשר האוצר אין אסטרטגיה כלכלית להקטנת העוני בישראל”, הוסיף צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל ודיקן ביה”ס לכלכלה ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי.

עוד הוסיף אקשטיין כי “מדינת ישראל בעשור האחרון ממשיכה ברמת תעסוקה גבוהה יותר, אך לא משקיעה בכל מערכת התחבורה בכלל ובתחבורה הציבורית בפרט אין תשתיות ואין אסטרטגיה וחבל”.

לשאלה “האם לדעתו הוא צופה מיתון?, ענה אקשטיין שלא יהיה מיתון”.

גם אוהד מראגי, לשעבר מנכ”ל משרד האוצר חושב שהמשק נמצא במצב טוב אך לא טוב מאוד ולדעתו אין מספיק השקעות יצרניות. “כאחד שחווה משברים רבים בחיי המקצועיים המשבר של שנת 2000, 2008 אני אומר שכדי לצאת ממשבר צריך שיהיה לנו ארגז כלים ומוכנות לבצע רפורמות.”

במסגרת הפאנל נתן אורי גרינפלד הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות את התחזיות שלו לשנת 2017 ואמר אם מסתכלים על חצי הכוס הריקה במונחים של נפש אנחנו מאוד דומים לארה”ב ואירופה ואם נמשיך ככה לא נראה צמצום בפערים, צריכה להיות צמיחה מהירה יותר. לשאלה איך זה ייתכן שיש בתי אב שבהם שני הצדדים עובדים ועדיין נכנסים למעגל העוני? ענה גרינפלד, “מדינת ישראל צריכה תוכנית ארוכת טווח שתמצא דרכים להגדיל את הפיריון ואת ההשכלה. נקודה נוספת בסופו של דבר הצמיחה מבוססת על הצרכן הפרטי שהפך לקטר של המשק, זה לא יכול להמשך וצריך למצוא מנועי צמיחה אחרים”.