למה לאה כמעט הפסידה את הבית באחוזה ואיך כמה שקלים בחודש הצילו לה את הבית ואת היחסים עם הילדים

לאה, אשה עצמאית כל חייה, הפכה לחולה סיעודית וכמעט שנאלצה למכור את ביתה כדי לממן את הוצאות הטיפול היקר, כשנזכרה שהיא מבוטחת אצל עמית וויט, מומחה לניהול סיכונים למשפחה. הבית ניצל ולאה נהנית מקצבת סיעוד למשך כל שארית חייה. האם זה עלול לקרות גם לכם?

הסטטיסטיקה העגומה מצביעה על כך ש-1 מכל 3 אנשים שמעל גיל 65 יהפוך לחולה סיעודי במהלך חייו. לאה (השם המלא שמור במערכת), תושבת שכונת היוקרה אחוזה בחיפה, הייתה כל חייה אשה עצמאית שניהלה עסק משגשג בתחום הפרסום. לפני שנים אחדות פרשה לאה לגמלאות ואז, למרבה הצער, לקתה באלצהיימר והגיעה למצב סיעודי. הפנסיה שלה לא הספיקה למימון הטיפול היקר ומשפחתה כבר שקלה למכור את הבית, כשהתברר שלאה דאגה מבעוד מועד לבטח את עצמה ואת משפחתה בביטוח “כל הסיכונים” אצל עמית וויט, מומחה לביטוחי פרט וניהול סיכונים למשפחה. תשלום חודשי זניח הציל את הבית של לאה וגם את יחסיה עם ילדיה . היא זוכה כעת לקצבת סיעוד חודשית בת 10,000 ₪ מחברת הביטוח לכל שארית חייה ואינה נופלת לנטל על בני משפחתה/

מהו חולה סיעודי?

עמית וויט המוביל את שיטת “כל הסיכונים למשפחה”, מסביר: חולה סיעודי הוא אדם הזקוק לעזרת הזולת בביצוע 3 מתוך 6 הפעולות הבסיסיות הבאות: לשכב ולקום, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים, להתנייד בהליכה או בשימוש באמצעי עזר להליכה. גם אדם שלקה באלצהיימר ובדמנציה נחשב לחולה סיעודי. הטיפול בחולה סיעודי הוא טיפול יקר מאד. אם החולה שוהה בביתו, הוא זקוק לעובדת זרה, לתרופות ולאוכל מיוחד בעלות של כ-10,000 ₪ בחודש. במקרים קשים הוא אינו יכול לשהות עוד בביתו ומועבר למוסד סיעודי, שם עלות אשפוז בחדר בן 2 דיירים היא 15,000-20,000 ₪ ומעלה לאדם בחודש. בישראל קיים כיום ביטוח סיעודי ממלכתי לכל אדם, במסגרתו קופת החולים משלמת לו קצבת סיעוד שגובהה עד 5,000 ₪ לחודש לטיפול בבית או עד 10,000 ₪ לחודש לאשפוז במוסד סיעודי, למשך 5 שנים. הסכום יינתן במלואו לאדם שהצטרף לביטוח עד גיל 49, אך הולך ויורד ככל שגיל ההצטרפות עולה. מחברת הביטוח ניתן לקבל קצבת סיעוד מקסימלית של 20,000 ₪ לחודש. כל זמן שקופת החולים משלמת, הביטוח ישלים את הסכום, אך בתום 5 שנות הזכאות הוא יהווה את מקור המימון העיקרי של החולה הסיעודי. חולה ששוהה בביתו זכאי לעזרה של עד 28 שעות שבועיות של סיעוד בלבד מביטוח לאומי, בזמן שמצבו מצריך טיפול רציף של 24 שעות. במקרה של חולה שהכנסתו החודשית נמוכה ואין לו רכוש למכור, פונה המדינה בהתאם לחוק לילדיו ואפילו לבני /בנות זוגם כדי לממן את עלות אשפוזו במוסד סיעודי בסיסי ,שאף היא מגיעה לכ-11,000 ₪ בחודש ,ואין צורך להזכיר את התנאים הירודים השוררים בו. אדם שלא דאג לביטוח, מוצא את עצמו בבעיה, יחד עם כל בני משפחתו.

אילו עוד סיכונים אורבים לכל אדם ומכוסים ע”י הביטוח בשיטת “כל הסיכונים”?

עמית וויט חושף את רשימת הסיכונים ומבהיר את חשיבותה של יצירת מטריית הגנה למשפחה: מלבד הגעה למצב סיעודי, שהוא הסיכון הגבוה ביותר מבחינה סטטיסטית ועלויותיו הן היקרות ביותר, קיימים עוד 5 סיכונים שכל אדם, בעיקר אם הוא כבר בעל משפחה, צריך להכיר ולהיערך לקראתם:

 1. מוות בטרם עת – אדם שהיה המפרנס העיקרי של משפחתו הולך לעולמו ומותיר את בן/בת זוגו ואת ילדיו ללא מקור הכנסה.
 2. תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות, השתלות וניתוחים בחו”ל שקופות החולים אינן מכסות – כידוע, סל התרופות משתנה משנה לשנה ותרופות מצילות-חיים רבות אינן כלולות בו. ישנן ,למשל ,תרופות לטיפול ממוקד בסרטן ,שעלותן השבועית מגיעה לכ-30,000 ₪! סכומים כאלה מצויים רק בידם של מעטים. אדם הזקוק להשתלה נכנס לרשימת המתנה. בארץ מבוצעות בשנה רק כ-20 השתלות המכוסות ע”י קופות החולים. כל השאר ממומנות ע”י חברות הביטוח. כ-1,100 איש ממתינים כרגע להשתלת כליה בישראל. בארה”ב ובאירופה יש בנקים מסודרים לתרומת איברים וחברות הביטוח הישראליות מקושרות לבנקים אלה. החולה נוסע לחו”ל, עובר את ההשתלה וניצל מגזר-דין מוות בזכות הביטוח. בכל מצב אחר, היה עליו להוציא את כל חסכונותיו ולמכור את הבית ,כדי לגייס את הכסף ,ולחזור לארץ כשהוא ומשפחתו חסרי כול. כאשר אדם שאינו מבוטח נזקק לניתוח מציל חיים, הוא ייאלץ להסתפק ברשימת המנתחים המצומצמת שקופת החולים מעמידה לרשותו. אדם מבוטח יכול לבחור מנתח מומחה מחו”ל, לנסוע אליו ולקבל את הטיפול הטוב ביותר.
 3. אובדן כושר עבודה – ביטוח זה מקנה קיצבה חודשית של עד 75% מההכנסה המוצהרת הקיימת, במקרה של אובדן היכולת להתפרנס, עד גיל הפרישה.
 4. מחלות קשות – הביטוח מכסה 34 מחלות קשות שהנפוצות בהן הן: סרטן, שבץ לב, שבץ מוחי וסוכרת. מחלות אלה היו כרוכות בעבר במוות מהיר, אך כיום, עם התקדמות הרפואה ,הוארכה בהן תוחלת החיים ,ודרוש כסף רב לטיפול. למשל, אדם שלקה בשבץ מוחי וחוזר הביתה בכיסא גלגלים, זקוק להנגשה של הבית: הרחבת הפתחים, בניית רמפות ומעלית, או אדם שעבר תאונה וזקוק לאביזרים אורתופדיים יקרים. הם יקבלו מחברת הביטוח כיסוי חד-פעמי של עד700,000 שקלים שיסייעו להם להסתגל למצבם החדש.
 5. נכות מתאונה – כיסוי ביטוחי שנקרא “אמצע החיים” וכולל כל תאונה שקרתה פתאום, כגון: תאונות דרכים, פגיעת ספורט, החלקה, נפילה, כוויות ועוד. 

  מי צריך לעשות ביטוח “כל הסיכונים למשפחה”?

  עמית וויט: כל אדם בכל גיל, בעיקר עצמאים בעלי משפחות, אך גם שכירים. הרי תאונה או מחלה עלולה לקרות פתאום ,ואיש אינו יודע מה יקרה מחר. לאנשים רבים אין ביטוח. הם אומרים “יהיה בסדר” ו”לי זה לא יקרה” וזו טעות חמורה, כי היום אתה צעיר, בריא וחזק, אך מצבך עלול, חלילה, להשתנות ביום אחד. הם מסתובבים שאננים ומגלים שהם בבעיה רק כשקורה משהו ,ואז כבר מאוחר מדי. גם הזמן משחק לרעה, כי בארץ התורים לבדיקות מסוימות כמו MRI אורכים מספר חודשים ובינתיים המחלה מתקדמת, וזה בפירוש עניין של חיים ומוות: יש לך כסף – תחיה, אין לך כסף – תמות. אדם חייב לקחת אחריות ולדאוג לא רק לעצמו, אלא גם למשפחתו. ככל שהביטוח נרכש בגיל צעיר יותר – התשלום נמוך יותר ומי שלא התכונן – ימצא את עצמו עומד בפני שוקת שבורה, כי משפחתו צריכה להמשיך להתקיים ואין מהיכן לקחת את הכסף, והנפילה מרמת חיים טובה לעוני היא מהירה מאד.

  במה השירות שלך שונה משל שאר סוכני הביטוח?

  עמית וויט: תוכנית “כל הסיכונים למשפחה” מכסה את כל הסיכונים הקיימים ונותנת להם מענה. אני בודק שאין כפילויות בביטוחים הקיימים ותופר לכל לקוח “חליפה ביטוחית” בהתאמה אישית. במקרה הצורך, אני נלחם בשביל המבוטחים שלי ודואג שיקבלו כל מה שהובטח להם מחברת הביטוח. אדם שלא מבוטח באמצעות סוכן ותובע את חברת הביטוח באופן עצמאי, דומה לאדם שהולך למשפט ללא עורך-דין. אני דואג למילוי קפדני של שאלון הבריאות בלי להשמיט אף פרט, כי לא פעם אנו שומעים על אנשים ,ששילמו כל החיים לביטוח ,וברגע האמת לא היו מכוסים, כי התגלה שלא דיווחו במדויק על מצבם הבריאותי.

  מהו הטיפ הטוב ביותר שאתה יכול לתת מניסיונך כמומחה לניהול סיכונים?

  עמית וויט: “אמרה ידועה גורסת שאמא אחת יכולה לדאוג ל-10 ילדים, אבל 10 ילדים לא יכולים לדאוג לאמא אחת… כדי לשמור על רכושכם ועל יחסים תקינים עם בני הזוג והילדים, קחו אחריות אישית ובטחו את כל המשפחה בתוכנית “כל הסיכונים”. זוהי הדרך היחידה להתמודד עם כל קטסטרופה שעלולה לקרות באמצע החיים ולדאוג שעתיד יקיריכם ימשיך להיות בטוח.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עמית וויט – המומחה שלך לעתיד בטוח

התקשר עוד היום לקביעת פגישה: טל’

נייד 054-7353560

משרד 073-2366666

חיפה:מעלה השחרור 7

הרצליה: רח’ משכית 13

אימייל:amit_white@walla.com