למה רוב הסוכרתיים לא מצליחים לאזן את רמות הסוכר שלהם – ומה אפשר לעשות כדי להוריד סוכר ולהציל את המטופלים?

החלום להתרפא מסוכרת באמצעות תזונה, הפך מקרי סוכרת רבים למקרים מורכבים וקשים. איך מבריאים מהמחלה הכרונית הנפוצה ביותר בעולם? שמועות על שיטת ריפוי סוכרת לפי סוג הדם, החלו להציף את המערכת, יצאנו לבדוק את העניין בספקנות. אבל אז, פגשנו את המטפלת, שרה חפר ואת מה שהיא מכנה כ – "הזדמנות ההבראה שלך"

שרה חפר מטפלת בסוכרת (ממאגר אישי)
שרה חפר מטפלת בסוכרת (ממאגר אישי)

כשמסתכלים על כמות הישראלים שאובחנו כסוכרתיים בעשר השנים האחרונות, קשה שלא להיות פסימיים. ב2006 הכריז ארגון הבריאות העולמי על הסוכרת כמגיפה של ממש והיום: הסוכרת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר ברוב ארצות העולם. מספר האנשים הסובלים, ברחבי העולם מסוכרת מסוג 2, עבר את ה 400 מיליון. הדאגה העיקרית נובעת מכך שהסוכרת גורמת לסיבוכים בריאותיים חמורים, כריתות גפיים, מחלות לב, עיוורון, אי ספיקת כליות, ועוד סיבוכים. למרות האמור לעיל, רק קבוצה מצומצמת של אנשים מצליחה להגיע לידי איזון וריפוי באופן קבוע. כל אדם בעל הגיון בריא יכול להבין מיד שמשהו במשוואה הזאת לא מסתדר. 

שמעתי כבר לא מעט סיפורים והבטחות, החלטתי לעשות מעשה ולבדוק מה עומד מאחורי השיטות השונות לריפוי סוכרת ואיזונה. מתברר, שהיה לא מעט לגלות. בשלב הזה, פגשתי את שרה חפר, שעשתה לי סדר בראש. בתום שיחה ארוכה ומרתקת התמונה הכללית החלה להתבהר, למדתי את היתרונות והחסרונות שבכל שיטה, כך שתקבלו אותם על מגש של כסף. 

  הזרקת אינסולין. (ממאגר אישי)
  הזרקת אינסולין. (ממאגר אישי)

שרה: “יש דבר שמשגע אותי מאוד – איך יכול להיות שיש אנשים שמקפידים מאוד על הוראות הדיאטניות שלהם ובכל זאת, מינוני התרופות של אותם המטופלים רק עולים עם הזמן? במקום לקבל תוצאות ריפוי, המצב שלהם רק מחמיר…”

“אכן זה מצב מתסכל ממש. סוכרתיים רבים שואלים את עצמם: למה תזונה נכונה לא עובדת אצלי? איך זה יכול להיות? עשיתי דיאטה, ועוד דיאטה, כבר ניסיתי כמה וכמה דיאטות  
ונטלתי כדורים שהבטיחו לי שהם ירפאו אותי, ובכל זאת רמות הסוכר נשארו גבוהות?  

 
אני עונה למתוסכלים, שהדיאטות לא מצליחות כי הן אינן מותאמות לאדם באופן אישי. כדי ששינוי בתזונה יועיל הוא חייב להיות מותאם לאדם הספציפי. הדיאטה חייבת להיות מותאמת לך, לגנטיקה שלך. ולפעמים, מה שעזר לחבר הכי טוב שלך, לך יגרום לחולשה דווקא, לרעב תמידי, להשמנה ולפעמים גם להחמרת המצב הסוכרתי. כל אדם בנוי אחרת”.  

תרשים: מה קורה כשאנו אוכלים מזון שלא מתאים לנו. (ממאגר אישי)
תרשים: מה קורה כשאנו אוכלים מזון שלא מתאים לנו. (ממאגר אישי)

 
אז מה היא הדיאטה הנפוצה והמוכרת ביותר לסוכרת? ולמה? 
 

“הדיאטה המוכרת ביותר היא הדיאטה של קופות החולים. אם בבדיקת הדם התגלית כאדם סוכרתי הרופא מפנה אותך לדיאטנית קלינית, כחלק מהשירות של קופת החולים.
– ואלו הם עיקרי השיטה:

 1. הדיאטה של קופות החולים:  
בעיקרה בנויה על דיאטות עשירות בפחמימות המבוססות על דגנים, קטניות וירקות.  
80% פחמימות, 15%-10% חלבונים, 5%-10% שומן.  

המלצותיה: 

 • להימנע ממזונות ‘ריקים’ כלומר מזונות בעלי ‘קלוריות ריקות’: משקאות קלים, ממתקים עם סוכר, וחטיפים ומאפים על בסיס בצק. מומלץ ביותר להימנע ממזונות מתועשים המכילים שומן רווי. מזונות מטוגנים, או מזונות המכילים ‘שומן צמחי מוקשה’ שזה כינוי למרגרינה ושומני טראנס. כמו כן להימנע מעישון.  
 • לאכול ארוחות מגוונות שיכללו את כל קבוצות המזון. ארוחה מגוונת יכולה להכיל – אורז, עוף, ירקות מבושלים, סלט ירקות חי. כמו כן, ממליצים על אכילת מוצרי חלב רזה, אגוזים, טחינה, אבוקדו, טופו, סייטן, דגים ועופות. בנוסף יש המלצה לאכול מהקטניות הבאות: עדשים, חומוס, פולי סויה ומהדגנים: בורגול, תירס, לחם מלא, שיבולת שועל, גריסים וכוסמת.  
 • רצוי לשתות לפחות 8 כוסות שתייה ללא סוכר. ניתן להשתמש בממתיקים מלאכותיים. 
 • להקפיד על אינדקס גליקמי נמוך, למשל להעדיף בטטה על פני תפוח אדמה, וכן תותים, רימונים, אפרסקים ומלון על פני בננות, אבטיח, תאנים וכו’.  
 • ניתן לצרוך ממתיקים מלאכותיים, לא הוכח שהם מזיקים לבריאות. אך רצוי לצרוך אותם במידה.  
 • לתזמן ארוחות כל 3-4 שעות, כולל ארוחה לפני השינה. הארוחות יהיו קטנות ויכילו פחמימות מורכבות, אלא אם כן אוכלים מנת חלבון כמו בשר או דגים.  
 • אין המלצה על תוספים לאיזון וריפוי סוכרת מכיוון שיעילותם לא הוכחה. 
 • לעשות פעילות גופנית. 
   

היתרונות של שיטת קופות החולים: 

הפחתה עד הימנעות ממאכלים מזיקים המכילים סוכר ופחמימות ריקות.
הזמנה לקבוצות גמילה מעישון.
פעילות גופנית – זה תמיד טוב.
ההמלצה על ארוחות מגוונות ותכנון יומי חשובה מאוד. תמיד להתחיל את היום עם מזון מוכן ומתוכנן מראש.

החסרונות של שיטת קופות החולים: 

מדובר בדיאטה המשלבת דגנים מלאים המבוססים על קמח מלא, בורגול, ועל קטניות כמו עדשים ותירס שאינן מתאימות גנטית ל60% מהאוכלוסייה בקירוב. הקטניות עלולות להחמיר את מצב הסוכרת לחלק הזה של האוכלוסיה. ככל הנראה, הקופות בונות על הליווי התרופתי שיאזן את הפחמימות הנאכלות בארוחות.  

ההמלצה להקפיד על אינדקס גליקמי אינה נכונה תמיד. אינדקס גליקמי נמוך לא תמיד מוכיח שהמזון לא יעלה את הסוכר. כמו למשל במזונות דייאט בעלי ערך גליקמי נמוך. יש מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך שיחמירו את מצב הסוכרת לאחוז נכבד מהסוכרתיים ויש מזונות בעלי אינדקס גבוה והם יועילו לחלק מהמטופלים. יש לבחון את איכות המזון. כל מזון ומזון לגופו של עניין.  

הקפדה על ארוחות קטנות כל 3-4 שעות, לאורך זמן זו טעות. יש להעדיף בתחילה 3 ארוחות ורצוי להימנע מארוחות ביניים. כדי למנוע רמות גבוהות של אינסולין לאורך היום.  

הסוכרת עלולה לפרוץ גם אצל אנשים שאוכלים את האוכל הכי בריא שיש: הכול אורגני, 

מתנזרים לחלוטין ממזון מהיר. על אף ההקפדה הם סוכרתיים 30 שנה ואף יותר, מזריקים אינסולין, נוטלים תרופות ומיואשים. 

קופ”ח ממליצים על פעילות גופנית. מצד אחד זה מצוין, מצד שני חייבים להתאים את סוג הספורט באופן אישי למטופל: כמה זמן עליו להתאמן? באלו שעות ביממה כדאי? איך להתאמן בצורה נכונה, אחרת, רמות הסוכר יעלו ! 

אספר לך שלפני חמישה חודשים פגשתי חברה, שסבלה מאותה בעיה בדיוק. היא סיפרה לי שהיא ממש מיואשת מהסוכרת שלה, שמלווה אותה כבר 30 שנה. היא מקפידה מאוד על תזונה נכונה. תזונתה מושלמת מבחינה בריאותית. היא אוכלת אך ורק מזון אורגני. וכמובן לא מכניסה קמצוץ של סוכר לגוף. ובכל זאת הגיעה למצב שהיא מזריקה לעצמה אינסולין,  

ובטנה השמינה בצורה קיצונית ביותר. 

החלטתי שזהו. אני לא יכולה לשמור בפנים את מה שאני יודעת. התחלתי להסביר לה על שיטת סוג הדם וכיצד היא פועלת לריפוי הסוכרת. נתתי לה את רשימת המזונות לריפוי הסוכרת ואת רשימת המזונות שמזיקים לה לסוכרתהייתה שתיקה! 

ואז אמרה: “אני בהלם, כל השנים הקפדתי לאכול רק את המזונות המזיקים לסוג הדם שלי”.  

אחרי כחודשיים היא סיפרה לי בהתרגשות שהיא סוף-סוף מתחילה לראות ירידה איטית ברמות הסוכר. היא אפילו התחילה לראות שהבטן יורדת.,  הנפיחות הקשה ברגליים התחילה לרדת ויכולת ההליכה שלה השתפרה. 

במילים אחרות – זה עובד! 

הבנתי, עכשיו אני נזכר שיש המלצות חמות להיצמד לתזונה טבעונית לריפוי הסוכרת, מה דעתך על שיטה זו?  

“לצורך כך ארחיב על עקרונות השיטה הטבעונית – כך נוכל ללמוד למי היא מתאימה: 

2. דיאטות טבעוניות לסוכרת: 

המלצותיה 

 • להימנע מאכילת מוצרי בשר. 
 • להימנע ממוצרי חלב. יש מטופלים שאוכלים מוצרי חלב רזים ויש כאלה שלא. מוצרי הסויה יהיו תחליף למוצרי חלב וחלבון מן החי. 
 • לאכול דגנים מלאים, קטניות, ירקות, פירות ואגוזים. 
 • ליטול תוסף B12. 
 • לעשות פעילות גופנית.  

מעבר עמוד 

יתרונות שיטת הטבעונות לסוכרת: 

היא עוזרת להפחית את העמידות לאינסולין ומשפרת את הרגישות לאינסולין, וכך מורידה את רמות הסוכר בגוף. 
טבעונים נוטים להיות רזים יותר. 
35 גרם סיבים, צריכה סטנדרטית למדי בתזונה טבעונית מאוזנת, הפחיתו את הסיכון לסוכרת בכ30%. 

חסרונות הטבעונות: 

הטבעונות יכולה להתאים לכ60% מהאוכלוסייה. וגם רק אחרי התאמות אישיות.  
גם כאן חייבים להתאים את סוגי הקטניות לכל אדם באופן פרטי, כי חלק מהקטניות עלולות להחמיר את המצב הסוכרתי, לגרום להשמנה ולעמידות קשה לאינסולין”. 

 
למי שחשוב במיוחד שהתזונה תהיה טבעונית. עד כמה זה אפשרי? 


“לצערי ל40% מהסוכרתיים אין אפשרות להיות טבעוניים מבחינת ההתאמה הגנטית. הטבעונות המבוססת על דגנים וקטניות מסוימות יחמירו מאוד את המצב הסוכרתי שלהם”.

רמות סוכר לא מאוזנות. (ממאגר אישי)
רמות סוכר לא מאוזנות. (ממאגר אישי)

שרה,שמעתי שלגוף האדם אין באמת שום צורך בפחמימות. ובתזונה דלת פחמימות הגוף מתייעל מאוד בהפקת אנרגיה משומן ומחלבון. מה דעתך על זה?

“שוב, אשאל, כמו בשיטות התזונה הקודמות, למי היא מתאימה? לצורך כך ארחיב על שיטה זו:

3. דיאטות עתירות חלבון 

דיאטות עתירות חלבון כגון דיאטת אטקינס או דיאטה קטוגנית הן דיאטות דלות בפחמימות ועתירות בחלבונים ובשומן. הגבלת הפחמימות גורמת לגוף להשתמש במאגרי השומן שבו, במקום בפחמימות – כחומר זמין לאנרגיה לגוף. 

יתרונות השיטה:  

זוהי שיטה מהירה לירידה במשקל ללא תחושת הרעב המתסכלת שחווים בדיאטות להרזיה. באמצעות שיטה זו יש שיפור באיזון הסוכר בדם, תוך כדי הורדה ניכרת בטיפול התרופתי, שׂ בלחץ הדם, שיפור תפקודי כבד, הקניית תחושת שובע, הפחתת התשוקה למתוקים והצורך לאכול ללא הפסקה.  כמו כן, המטופלים הנעזרים בשיטה זו ירגישו שיפור ביכולת הריכוז והמחשבה, וחיזוק פיזי נפשי ומנטלי.

חסרונות השיטה: 

לא כל הסוכרתיים (40%) יכולים לעכל שומנים וחלבונים מן החי בצורה יעילה, מכיוון שיש להם רמות נמוכות של האנזים אלקליין פוספאטז האחראי על תהליך הפירוק של החלבונים והשומנים. שיטה זו עלולה להכביד על מערכת העיכול, ולגרום בהמשך לעליה ברמות הסוכר. השיטה הזו לא מתאימה לנשים הרות ומניקות”. 

חברה אחרת שלי, ארגנטינאית, אוהבת את כל סוגי הבשר. קנתה לעצמה מד סוכר. היא ראתה, במו עיניה, שאם היא אוכלת בשר במידה המדויקת לה, הסוכר נשאר במדד 85-90. ואם היא חוגגת על הארגנטינאיות הבשרית שלה, הסוכר מרקיע שחקים. במקרה שלה, הבשר מעלה את רמת הסוכר. 

יש לך הצעה שמתאימה לרוב הסוכרתיים?  
אני מבין כבר שאין מסלול שיתאים ל100% מהסוכרתיים… 

“נכון מאוד!  

אין ‘חיה’ כזאת, שיטה שמתאימה ב100% לכולם. ובכל זאת יש לי כאן הצעה טובה ל80% מהמטופלים והיא אכילה מוגבלת בשעות היממה.  

4. הגבלת קלוריות, צומות וצומות קצרים  

בשנים האחרונות הגישה הזו הפכה למקובלת על הממסד הרפואי. חוקרים פרסמו מחקר שהראה תוצאות ארוכות טווח במספר רב של מחלות. ובניהם גם סוכרת. הורגלנו לארוחות דשנות, לאורך כל היממה, המשאירות בדם רמות גבוהות של אינסולין לשעות רבות. וזה כשלעצמו גורם להשמנה, לעמידות לאינסולין ולסוכרת.  
 
המלצותיה 

קיימות כמה גרסאות איך ליישם את השיטה:  

 • להגביל באופן ניכר את צריכת קלוריות, בין 850 – 825 קלוריות. באמצעות שיטה זו מבטיחים להעלים את הסוכרת תוך 3 חודשים.  
 • להשתמש בדרך 16/8, כלומר לאכול 8 שעות ביממה, ולצום 16 שעות ביממה. בשעות האכילה יש דגש על אוכל מזין ומומלץ לסוכרתיים אך ללא הגבלה קלורית. 
 • לצום צומות ארוכים בהשגחת רופא, מיועד לכאלה שרוצים להימנע מניתוח בריאטרי (ניתוח לקיצור הקיבה), או שהמצב הסוכרתי שלהם בכי רע.  

יתרונות השיטה 

בכל שלוש האפשרויות שצוינו ניתן להגיע לתוצאות טובות מאוד מבחינת איזון וריפוי הסוכרת.  
האפשרות של 16/8 – היא הדרך היעילה ביותר להפחתת רמות האינסולין. כך תתרחש גם ירידה בתנגודת האינסולין, נראה ירידה במשקל, ובעקבות כך גם ירידה ברמות הסוכר בדם.  

החסרונות השיטה: 

הגבלת קלוריות ל850 קלוריות עלולה לגרום להאטה של הפעילות המטבולית, ולכן יש כאלה שלא ירדו במשקל.  
צומות ארוכים ניתן לעשות רק בצמוד לרופא.  
ילדים, נשים בהריון, נשים מניקות, מנועים מהגבלת קלוריות ומצומות”.  

אם כן, נשאר לנו לשמוע על שיטת סוג הדם. שמעתי שהשיטה הזאת… לא רצינית, לא מבוססת, אז למה את כל כך מאמינה בה?  

“אתה נוגע בנקודה רגישה וכואבת. אני נתקלת בזלזול רב ובביטול של השיטה. אך כשאני מרצה בפני אנשי מקצוע ומציגה בפניהם את כל הסיפור המדעי העומד מאחוריה, התגובה המתקבלת תמיד היא ‘זה מרתק’, או “אני מאמין בזה”.  
ואלה עיקרי השיטה:  

5. שיטת סוג הדם: 

בשיטת סוג הדם מתאימים את התזונה לגנטיקה המקופלת בתוך כל סוג דם. זו שיטה שמחברת לתמונה שלמה המון פיסות מידע ממחקרים במאה השנים האחרונות. יש מזונות שלסוג דם מסוים יעזרו: לרדת במשקל, להפחית רמות סוכר, ולסוג דם אחר המזונות האלו יעשו בדיוק את ההיפך!  
שיטה זו אף מתאימה את סוגי הספורט שכדאי לכל אחד לעשות ומתאימה את משך הזמן המומלץ לכל ספורט וספורט. 
 
 

מחקר הבודק את ההתפלגות של שכיחות הסוכרת לפי סוגי דם שונים. (ממאגר אישי)
מחקר הבודק את ההתפלגות של שכיחות הסוכרת לפי סוגי דם שונים. (ממאגר אישי)

יתרונות השיטה: 

 • ניתן להתאים תזונה מיטבית לפי המנוע הפנימי של כל אחד ואחד.  
 • השיטה מאפשרת ירידה קלה וחלקה במשקל. 
 • מאפשרת טיפול בלחצים בצורה מותאמת אישית. 
 • לא סופרים קלוריות, אוכלים את ה’דלק’ המתאים למנוע.  
 • שיפור בכאבי בטן, ותפקוד תקין של מערכת העיכול. 
 • הפחתה משמעותית בכאבי מפרקים.  

חסרונות השיטה: 

קושי להיפרד ממזונות מקובלים ביותר בתפריט הישראלי. 

קושי לבעלי אג’נדות לשנות גישה. (צמחונים/קטוגניים)  

קושי לבנות תפריט משותף למשפחה בעלת סוגי דם שונים”. 

בשורה התחתונה, האם לדעתך ניתן לרפא סוכרת? 

“יש עוד ועוד עדויות שמגיעות מחו”ל, ותיאורי מקרה של אנשים שהתרפאו מסוכרת טייפ 2, כולל כאלה שהיו חולים הרבה שנים.  

ההמלצה שלי היא לקחת את שיטת סוג הדם, ולהתאים את התזונה המתאימה לכל אחד מרשימת האפשרויות שהבאתי לפניכם.   
לדוגמה: מי שמתאימה לו השיטה הטבעונית או הצמחונית, ישתמש בה ויכוון בדיוק רב את רשימת הדגנים והקטניות שיוכלו לעזור לו לאזן את רמות הסוכר. וכן הדבר לגבי אוכלי בשר.  

כדאי לאמץ אכילה של 35 גרם סיבים ליום. 

מומלץ להרבות בשתייה. 

כדאי לשלב כל שיטה ותזונה שמתאימה, יחד עם צומות קצרים כדוגמת שיטת ה 16/8. 

ושוב, יש לציין שמגיעות עוד ועוד עדויות מהעולם מאנשים שהצליחו להתרפא מהסוכרת. אני ממליצה לך לא להתייאש ולהמשיך לחפש את הדרך שתרפא אותך!”. 

  "שרה חפר, מביאה את התפריט שיפתור לך את הבעיה" (ממאגר אישי)
“שרה חפר, מביאה את התפריט שיפתור לך את הבעיה” (ממאגר אישי)

שרה, איך אפשר לקבל עוד מידע על דרך הטיפול הזו 

בהחלט, ידע זה כוח בכל תחום בחיים ובטח לצורך רפואי. אתם יכולים לשוחח איתי ולקבל טיפול שיתאים בדיוק לכם. מצורף קישור לקוראים בדה רוטשילד. אתם יכולים ליצור איתי קשר, תתקשרו ונתקדם יחד.  


ליצירת קשר עם שרה 


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.