“לנצל כל גג אפשרי לאנרגיה סולארית”

מנכ"ל משרד התשתיות מתייחס לאיזון ההכרחי הנדרש בין אנרגיה לסביבה. "מדינת ישראל מפותחת ומתקדמת. יש מהפכה במשק הגז, שמשנה את משק האנרגיה בישראל, וזה אומר שצריך להניח הרבה מאד תשתיות, כדי לאפשר זאת"

שאול מרידור צילום: דב גרינבלט

מנכ”ל משרד התשתיות שאול מרידור אומר היום (חמישי) כי “לא כל האנרגיה המתחדשת שאנחנו מחוייבים אליה עד 2030, תוכל להיות על הקרקע. אנחנו צריכים לנצל על גג אפשרי, כדי לא לפגוע יותר ממה שצריך בקרקע”.

מרידור התייחס בדבריו לאיזון ההכרחי הנדרש בין אנרגיה לסביבה. “מדינת ישראל מפותחת ומתקדמת, וזה אומר צריכת מרובה של אנרגיה. יש מהפכה במשק הגז, שמשנה את משק האנרגיה בישראל, וזה אומר שצריך להניח הרבה מאד תשתיות, כדי לאפשר זאת”.

“השימוש בגז עדיף בהרבה על שימוש במזוט וסולר ודלקים מזהמים, שמזהמים הרבה יותר מגז, אבל זה אומר שצריך להניח צינורות גז גם במקומות רגישים לסביבה. קיבלנו החלטה דרמטית – להפחית דרמטית את השימוש בפחם, השנה נשתמש ב-30% פחות פחם בישראל ונסגור את יחידות 1-4 בחדרה”, הוא מרידור.

“אבל”, המשיך, “יש לזה גם השלכות – אנו צריכים שתחנות הגז יוכלו להשתמש בגז משני – סולר – ובשביל זה צריך להניח הרבה צינורות לתחנות קצה של תחנות כוח, כמו רמת חובב, או דליה. לצורך כך, צריך לפצוע את הקרקע ולפגוע בסביבה ולנו יש, כמשרד, התלבטות איך מוצאים את האיזון. כולם בעד להוריד את השימוש בפחם, אבל ההחלטות שקשורות לכך וההשלכות הסביבתיות, הן לא תמיד בהסכמה”.

“כולם בעד אנרגיות מתחדשות, גם מבחינה כלכלית, אבל ה-17% שאנו מחוייבים אליהם, לאנרגיות מתחדשות עד 2030, לא יוכלו להיות כולם בשטחים פתוחים, והשאלה היא כמה הולכים על סולארי על הקרקע, וכמה מפתחים בסוגים נוספים”, טוען מרידור.

הוא ציין כי במשרדו מנסים להכניס את שיקולי הסביבה כבר בקבלת ההחלטות. “זה שינוי פרדיגמה גדול מאד במשרד, גם בתכנון וגם בביצוע. אבל האיזונים צריכים להיות משני הצדדים, וגם הארגונים הסביבתיים צריכים לשאוף ולפעול לאיזונים אלה. אי הקמה של פרויקט, הוא לאו דווקא הצלחה. כל צד צריך להבין את האילוצים, כלומר שמצד אחד כן נקיים את הפרויקטים, אבל מצד שני, נצמצם את  ההשפעות המשמעותיות, ונפעל בהרמוניה עם הסביבה, וכך נביא למדינה משגשגת, גם סביבתית וגם כלכלית”.