“לשמור על עצמאות רשות החשמל”

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר האנרגיה ויו"ר רשות החשמל בקריאה לשמור על עצמאות הרשות, בעקבות פרסומים על מהלכים המעוררים חשש להחלשת עצמאותה

שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: יואב דודקביץ', פול

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (חמישי) לשר האנרגיה ד”ר יובל שטייניץ ויו”ר רשות החשמל ד”ר אסף אילת בדרישה לשמור על עצמאותה ושיקול דעתה של רשות החשמל ולהעמיד לנגד עיניה את אינטרס הציבור.

בתנועה מסבירים כי הרפורמה האחרונה בחוק משק החשמל ביטלה בפועל את מעמדה העצמאי של רשות החשמל והכפיפה אותה למשרד האנרגיה.

עוד אומרים כי הרפורמה, לוותה באזהרות מצד התנועה על חשש ממשי שמשק החשמל ייסוג למצב הבעייתי בו היה נתון לפני למעלה משני עשורים טרום הקמת הרשות – מצב בו קבוצות אינטרסים קטנות ושיקולים פוליטיים צרים הכתיבו את מדיניות תעריפי החשמל, בניגוד לטובת הצרכנים.

לטענת התנועה – פרסומים מן העת האחרונה עשויים להצביע על כך כי אזהרותיה של התנועה מתממשות לנגד עינינו.

לאחרונה פורסם כי הרשות ביטלה נוהל המורה לחברת החשמל להפקיד כספים שנגבו לצורך ביצוע פרויקטים ברשת החשמל, לחשבון ייעודי נפרד – ומעתה והלאה יתבסס הפיקוח על דיווחים תקופתיים שתעביר חברת החשמל לרשות החשמל.

מדובר היה בנוהל שקבעה הרשות לפני כשנה במטרה להגביר השקיפות ויכולת הפיקוח על חברת החשמל, ולאור ביטולו מוטל בספק כי מטרה זו תושג.

בנוסף, פרסומים העלו כי שר האנרגיה מייעד לתפקיד נציג הציבור מטעמו במליאת הרשות, יזם מתחום הנדל”ן ללא היכרות עם משק האנרגיה ואשר לו זיקה ליועצו הפוליטי של שר האנרגיה ומי שהיה בעבר יו”ר סניף הליכוד בעפולה.

על רקע זה מתלבט פרסום נוסף, לפיו הרשות לא הפחיתה את תעריפי החשמל מאז ספטמבר 2015 – על אף שמאז תחילת 2016 הוזל סל הדלקים של חברת החשמל ב-14% ונחסכו כחצי מיליארד שקלים.

בעקבות פרסומים אלו, התנועה קוראת לרשות “להעמיד לנגד עיניה את אינטרס הציבור ואותו בלבד. על הרשות להחליט בסוגיית תעריפי החשמל מתוך שיקולים מקצועיים וכלכליים טהורים תוך התעלמות מהלחצים שמופעלים עליה, להשיב על כנו את הנוהל אשר בוטל ולהבטיח כי למליאת הרשות ימונו בעלי תפקידים ראויים ונטולי זיקה פוליטית”.