מאגר לוויתן יוצא לדרך

השותפות במאגר קיבלו החלטת השקעה (FID) בלוויתן, בהיקף של כ-3.75 מיליארד דולר ■ פיתוח פרויקט האנרגיה הגדול בתולדות המדינה ייארך כ-3 שנים, והגז מלוויתן למשק הישראלי צפוי לזרום כבר בסוף שנת 2019

יוצאים לדרך. נציגי השותפות במאגר לוויתן חותמים על ההחלטה צילום: יח"צ

שותפות לווייתן אישרו לפנות קבלת החלטת השקעה סופית בפרויקט לפיתוח מאגר לוויתן בהתאם לשלב 1א’ של תכנית הפיתוח.

מאגר לוויתן הממוקם כמאה קילומטרים מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010, והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם בעשור הקודם.

היקף ההשקעה שאושרה לצורך פיתוחו ע”י בעלות הזכויות במאגר עומד על 3.75  מליארד דולר, זאת בנוסף לכמיליארד דולר שכבר הושקעו עד היום בפעילויות שונות של אקספלורציה, הערכה, תכנון ועוד.

שלב 1א’ בלוויתן כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק”מ מתחת לפני הים. כל קידוח בעל כושר הפקה של כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, והיקף ההפקה השנתי צפוי לעמוד על כ-12BCM – כפול מכמות הגז הטבעי המוזרמת למשק הישראלי כיום.

הגז מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-130 ק”מ ישירות לאסדת הטיפול וההפקה (פלטפורמה), אשר תמוקם כ-10 ק”מ מערבית לחוף.

הטיפול בגז ייעשה כולו בלב ים, והגז המטופל יוזרם מהפלטפורמה, באמצעות צינור כניסה צפוני שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג”ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית.

משקלה ההתחלתי של אסדת הטיפול בגז יעמוד על כ-25,000 טון, והיא תעוגן בקרקעית הים במקום בו עומק הים מוערך בכ-80 מטרים.

החלטת ההשקעה, אשר התקבלה בהתאם להסכם התפעול המשותף (JOA) של השותפות בלווייתן (נובל אנרג’י (39.7%), דלק קידוחים (22.7%), אבנר (22.7%) ורציו (15%)) נותנת את האות לתחילתו הרשמית של פיתוח המאגר.

על-פי תכנית הפיתוח, שאושרה בשנה שעברה ע”י הגורמים הרלוונטים בממשלה, יושלם הפרויקט בתוך פחות משלוש שנים והגז מלוויתן יוזרם למשק הישראלי עד סוף שנת 2019, ולמשך עשרות שנים שבהם יהווה לוויתן מקור מרכזי של אנרגיה במדינת ישראל ובאזור.

יוסי אבו, מנכ”ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט אמר כי “דלק ואבנר ממשיכות בהגשמת החזון והאסטרטגיה: לעגן את מעמדנו כשחקן מרכזי בשוק האנרגיה הבינלאומי. על אף האתגר המורכב הצלחנו להוציא לדרך את פרויקט האנרגיה הגדול ביותר בתולדות ישראל, אשר יעניק לאזרחי ישראל עצמאות אנרגטית, אוויר נקי ובריא יותר ופיתוח הכלכלה הישראלית. נמשיך להתמקד בעשייה ולהגשים את השלבים הבאים בתוכנית הפיתוח ליצירת ערך עבור משקיעינו, לקוחותינו וכלל אזרחי ישראל”.

ביני זומר, מנכ”ל נובל אנרג’י הוסיף כי “במהלך השנים האחרונות עשתה מדינת ישראל מאמצים כבירים לייצר תנאים מתאימים שיאפשרו לחברות בתחום האנרגיה להשקיע בפיתוח פרויקטים במדינה. היום היא קוצרת את פירות. פיתוח פרויקט ליוותן, מהווה נדבך נוסף בהגשמת העצמאות האנרגטית של מדינת ישראל ומינוף יתרונות הגז הטבעי במישור הסביבתי – בריאותי, הגיאו-פוליטי והחברתי כלכלי. נובל אנרג’י שמחה להוביל את פיתוח משק הגז בישראל פעם נוספת ומודה על האמון שנתנו בה המדינה ואזרחיה. אנו מחויבים לעבודה משותפת עם כל הגורמים הרלבנטיים כדי להביא להזרמת הגז הטבעי מלוויתן כבר ברבעון האחרון של שנת 2019”.

יגאל לנדאו, מנכ”ל רציו סיכם, “מדובר בהחלטה חשובה אך סמלית מאחר ועבודות הפיתוח כבר החלו. החלטה זאת מקרבת אותנו צעד נוסף ליעד של התחלת אספקת הגז כבר במהלך שנת 2019”.