מגדילים סיכונים במניות ובאג”ח

כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי ביצועי השוק הישראלי והתמחור מצדיקים חשיפת יתר ■ סקירה כלכלית

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

בסיכום חודש מאי הרבה מאוד כסף זרם לשוקי המניות, על רקע מצב כלכלי נוח, כלכלות צומחות ואבטלה שיורדת מצד אחד לצד שיפור במצב העסקי של החברות מהצד השני.
השבוע החולף התאפיין בעליות בשווקים, כאשר מי שהובילו את המגמה היו ארה”ב ואסיה. המדדים המובילים המשיכו לשבור שיאים בשבוע האחרון, בראשם נאסד”ק, S&P500 ודאו ג’ונס, כאשר השבוע הצטרף ראסל 2000 עם עלייה חזקה למרות המשקל הגדול של סקטור הבנקים שתפקד השבוע פחות טובים.
הסקטור המוביל בביצועים גם בחודש האחרון היה הטכנולוגיה. בשבוע האחרון בלטו מגוון סקטורים, כולל תקשורת, בריאות, חומרי גלם וצריכה בסיסית ומחזורית. הסקטורים החלשים יותר אנרגיה ובנקים, בעקבות ירידת תשואות מצד אחד וירידת מחירי הנפט מצד שני.
גם בשוק הישראלי, ריבית ריאלית שלילית עם אי-ציפייה לעליית ריבית ונתונים כלכליים טובים נותנים רוח גבית לשוק המניות. בסיכום חודש מאי וגם בשבוע האחרון דווקא המדדים של המניות הגדולות תפקדו טוב יותר (ת”א 35 עלה החודש ב0.72%, לעומת עלייה של 0.09% בת”א 90. בסיכום השבועי הפערים גדולים עוד יותר). עם זאת, בהסתכלות ארוכה יותר התמונה הפוכה. ניתן לומר שהבורסה בת”א למרות התפיסה הרווחת מציגה ביצועים טובים, גם אם נבחן את מדד ת”א 35 שעל פניו לא מתפקד, נראה כי למעט כיל, בזק ומניות הפארמה – כל המניות במדד עלו מתחילת השנה.
אנו ממשיכים להעדיף את השוק המקומי ולתת לו משקל גבוה בתיקי ההשקעות הן בשל רמות התמחור שלו ביחס לעולם והן בהשוואה לרמות התמחור ההיסטוריות שלו.

קונצרני – אג”ח חו”ל מגודר מטבע תורם לתשואה ומקטין תנודתיות
למרות שירידת תשואות ממשלתיות מובילה לרוב לפתיחת מרווחים באג”ח הקונצרני, בשבוע האחרון לא ראינו תופעה כזו גם בדירוגים הגבוהים וגם הנמוכים. הדירוגים הנמוכים הושפעו בעיקר מהביצועים הטובים של שוקי המניות והירידה במדד ה-VIX. הביצועים האלה ממשיכים לתמוך בהסטת חלק מהתיק הקונצרני לאג”ח חו”ל מוגן מט”ח, הנהנה לא רק מביצועים טובים אלא תורם לתיק גם בשבוע כמו זה שחלף, שבו השקל רשם התחזקות משמעותית מול הדולר, כך שגידור המטבע תרם לתשואה.
בשוק המקומי מרווחי הקונצרני ממשיכים להיות נמוכים ונתמכים גם בנתונים הכלכליים הטובים המקומיים והעולמיים. קצב הנפקות גדול של אג”ח חדש והרחבות סדרות לא עוצרים את המגמה הזו. להערכתנו, עדיין נכון להמשיך לשפר את תיק האג”ח לדירוגים גבוהים יותר, במיוחד לנוכח התכווצות מרווחי התשואה בין הדירוגים הגבוהים לנמוכים. בניגוד לתחילת השנה, תיק קונצרני המדורג נמוך לא מתפקד טוב יותר מתיק קונצרני בדירוג גבוה בתקופה האחרונה ושניהם מתפקדים דומה.

תיק השקעות – מעדיפים את שוק המניות בישראל, באג”ח מפזרים לחו”ל
השיפור בצמיחה בכל העולם, משווקים מתפתחים ועד מפותחים, נתפסת בעיני משקיעים כתומכת בהגדלת סיכונים כיום, במיוחד מאחר שהיא לא מייצרת בשלב זה לחצים אינפלציוניים ולחצים לעליית ריבית משמעותית. לפחות כמו שראינו בשבוע האחרון, הדבר תומך בהגדלת סיכונים גם במניות וגם באג”ח.
זרימת הכספים הגדולה הזו הורידה את רמת התשואות הממשלתיות בכל העולם בשבוע האחרון, אך לנוכח הנטייה של משקיעים להמשיך להגדיל סיכונים איננו משנים את ההמלצה למח”מ בינוני או את החלוקה בין שקלים לצמודים. שוק המניות המקומי ממשיך להוות מעל 50% מהחשיפה למניות בתיק ההשקעות, כאשר הסלקטיביות היא נדבך מרכזי בהשקעה. בחלק של חו”ל, אירופה מקבלת את משקלה הממוצע במדדים העולמיים (כ-25%) לצד החשיפה לארה”ב, שהיא בעלת המשקל הגדול יותר.