מדוע לא יקבלו תושבי יישובי הגבול בצפון הטבות מס?

ועדת הכספים תבחן את כיצד ניתן למנוע את הפגיעה של יישובי גדר בצפון בעקבות המתווה החדש להטבות מס ליישובי הפריפריה

דיון בועדת הכספים (צילום: דוברות הכנסת)

כשנה ויותר אחרי שוועדת הכספים אישרה את מתווה הטבות המס ליישובי הפריפריה, דנה היום (רביעי) הוועדה, בהרעת מצבם של מספר יישובים צמודי גדר בגבול הצפון, שבעקבות המתווה חלה ירידה בשיעור הטבת המס שמקבלים תושביהם נוכח הקריטריונים החדשים שהמתווה כולל.

בין השאר, המתווה נותן משקל גבוה למדד הסוציו-אקונומי בחישוב המשוקלל של גובה ההטבות שיינתנו ליישובים. כך יצא, שיישובים מסוימים הרוויחו מהמתווה החדש ואחרים הפסידו מעט מגובה ההטבה.

במקרה הנוכחי, פנו מספר חברי כנסת ליו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה), בבקשה לחדש את הדיון בנושא לגבי יישובים דוגמת חניתה, ראש הנקרה, אדמית, בצת ואילון, שנושקים לגדר הגבול עם לבנון. טענת חברי הכנסת: “מתוך גני הילדים באותם יישובים ניתן לראות את דגלי חיזבאללה וזה אבסורד שדווקא הם נפגעו מהמתווה שאמור היה לסייע ליישובי הפריפריה”.

את הדיון יזמו חברי הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני), יפעת שאשא-ביטון (כולנו), יצחק וקנין (ש”ס), אלעזר שטרן (יש עתיד).

ח”כ אייל בן ראובן אמר כי “מדובר באבסורד שמחייב תיקון מהיר, זה נושא קל כי האבסורד כה גדול”.

בן ראובן הודה ליו”ר ועדת הכספים גפני, על הובלת המתווה לפני כשנה, דבר שכל הממשלות נמנעו מלגעת בו, ואף ציין, “הגעתם לתוצאה יפה אך נדרש תיקון קטן לגבי יישובי קו עימות, כמו חניתה, ראש הנקרה ואחרים. יישובים אלו ברובם, כשאתה עומד בגן הילדים, אתה רואה את הדגלים של חיזבאללה”.

“מדובר ביישובים שקיימים כבר עשרות שנים תחת איום ביטחוני ושזה מרכיב משמעותי בחייהם ואנחנו רוצים שיגיעו לשם אנשים חדשים. האבסורד שהקריטריון של איפה נמצאת המועצה האזורית הפך כה חשוב שהוא עולה על הקריטריון של יישובי קו הגבול. בכל היישובים הללו, דקה אחת וחוליות של חיזבאללה נמצאות בתוכם. זה מחייב התייחסות שונה ואם צריך, תיקון במתווה הטבות המס”, דברי ח”כ בן ראובן.

 יו”ר הוועדה, ח”כ גפני, הסביר ש”אם לא היינו מאשרים את החוק שקבע את המתווה, שבו הגדלנו את מספר היישובים הזכאים להטבה ביותר מפי-2 ל-403 יישובים, החל מסוף נובמבר 2015 לא היו הטבות מס באף יישוב. בג”ץ היה פוסל לחלוטין את מנגנון הטבות המס ליישובים. את זה עברנו, הסיפור נגמר. זה חוק שקובע מדדים שונים, ביניהם גם המדד הפריפריאלי וייתכן שזה המדד שייפתור כאן את הבעיה”.

“היה על הלמ”ס, עפ”י חוק, לפרסם את המדד המעודכן ל-2017 עד ה-1 בינואר והם לא עשו זאת. עתה אני דורש מהם לפרסם אותו בהקדם כי הם עוברים על החוק בכל יום של איחור. לגבי היישובים שהם צמודי גדר, יתכן שהמדד הפריפריאלי יחזיר להם את מה שהם הפסידו בגלל המדרג הסוציו-אקונומי ובכך תיפתר הבעיה. היה והנושא לא ייפתר לאחר פרסום המדד החדש, נידרש לבצע תיקון חקיקה, אלא שאז יש חשש שיבואו דרישות נוספות לגבי אזורים אחרים ואז נמצא עצמינו בבעיה אין ספק שיש לסייע ככל הניתן ליישובים במוכי גדר”, אמר גפני.