“מדינת ישראל הפקירה את הבטיחות בענף הבנייה”

הבוקר (חמישי) הופסקה העבודה באלפי אתרי בנייה בישראל, כחלק משביתת אזהרה בת יום אחד, שנוקט ציבור המנופאים, בגיבוי ההסתדרות

אבי ניסנקורן באסיפת המחאה של המנופאים צילום: דוברות ההסתדרות

מאות מנופאים ומפעילי עגורן צריח התכנסו הבוקר (חמישי) בכנס חירום ארצי שנערך בת”א תחת הכותרת “המנופאים מפסיקים לשתוק”.

כינוס המחאה מתקיים במקביל להפסקת העבודה באלפי אתרי בנייה בישראל, כחלק משביתת אזהרה בת יום אחד, שנוקט ציבור המנופאים, בגיבוי ההסתדרות. נזכיר כי ברקע לצעדים הארגוניים, עומד כישלון המו”מ מול התאחדות בוני הארץ, להסדרת זכויות המנופאים בהסכם קיבוצי ראשון.

יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, דורש כי לצד הדאגה לביטחונם הכלכלי של העובדים, ההסכם יכלול גם הבנות להטמעת סטנדרטים מקדמי בטיחות בענף הבנייה, ושיפור התנאים הפיזיים בסביבת העבודה של המנופאים.

דן ורשבסקי, חבר ועד הפעולה של המנופאים, אמר כי לעובדים נמאס מההזנחה. “אנו מתאספים כאן היום כי מדינת ישראל שנת 2017, מכרה את ענף הבנייה, הפקירה אותנו ללא תנאי בטיחות הולמים, ללא ביטחון תעסוקתי, ותוך הזנחת ערך חיי אדם, כפי שנחשפנו לאחרונה באירועי קריסת המנוף בבת ים. כולנו כאן כדי לומר בקול ברור שכך זה לא יכול להימשך יותר”.

יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהגיע לתמוך במנופאים אמר כי “מדינת ישראל הפקירה את הבטיחות בענף הבנייה. חייבים להילחם באדישות הזו”.

ניסנקורן הדגיש, “אנחנו לא מחפשים את השביתה, אנחנו מחפשים את הבטיחות. אנו מחפשים שיהיה פה מקצוע מכובד, בלי זיופים, שהעובדים לא יהיו עובדי קבלן, שיהיה כבוד מקצוע וכבוד לבן אדם”.

“אנו רוצים שהמעסיקים יכבדו אתכם, כמו שהם מכבדים את עצמם. כמו שהם יוצאים מהבית ויודעים שהם חוזרים הביתה בשלום, אנו רוצים שגם אתם תוכלו לדעת שתוכלו לחזור הביתה בשלום. זה יום סימבולי וחשוב. אתם נלחמים היום לא רק בשבילכם, אתם נלחמים על ענף הבנייה כולו ועל הצביון החברתי של מדינת ישראל”, אמר יו”ר ההסתדרות.