מהפכת קרנות הנאמנות הזרות יוצאת לדרך

ענקית ההשקעות הבינלאומית GAM בדרך לשיתוף פעולה עם בית ההשקעות הלמן אלדובי להפצת קרנות נאמנות באמצעות מערכת ההפצה הבנקאית בישראל

אורי אלדובי, אלכסנדר פרידמן-מנכ"ל GAM ורמי דרור. (צילום: גיא אסאייג)

מהפכת כניסת קרנות הנאמנות הבינלאומיות, הגיעה לישראל.

GAM, חברת ההשקעות הבינלאומית, בדרך לשיתוף פעולה עם בית השקעות הלמן אלדובי לצורך הפצת קרנות הנאמנות של GAM לציבור הישראלי באמצעות מערכת ההפצה הבנקאית.

שיתוף פעולה זה מתאפשר הודות ליישום תיקון 23 לחוק קרנות הנאמנות. מטרת התיקון, אשר הוצג על ידי רשות ניירות ערך, הוא לפתוח את התחרות בשוק קרנות הנאמנות, כך שיאפשר לבתי השקעות בינלאומיים להפיץ את המוצרים שלהם באמצעות מערכת ההפצה הבנקאית תוך שימוש במערכת דירוג קרנות ייעודית ודמי ניהול תחרותיים אל מול המוצרים הקיימים בשוק המקומי.

באופן זה, הציבור בישראל יוכל בקרוב ליהנות ממגוון רחב של אפשרויות השקעה בחו”ל ממוסדות בינלאומיים מובילים וזאת  מבלי לשלם עמלות קניה ומכירה. הרציונל, בין היתר, הוא להביא למשקיע הישראלי את הניסיון והיכולות של חברות השקעה בינלאומיות, מהלך אשר יהווה קרש קפיצה במהפכה הצרכנית של מוצרי ההשקעה ללקוחות הפרטיים בישראל .

GAM הינה חברה בעלת 30 שנות ניסיון בניהול השקעות  אשר מנהלת כ–119.1 מיליארד פרנק שווייצי. החברה מעסיקה למעלה מ-1,000 עובדים ב-11 משרדים הפזורים ברחבי העולם.

במהלך השנים האחרונות GAM ביססה קשרים עסקיים בישראל עם מוסדות פיננסיים מקומיים בהפצת מגוון מוצרי השקעה  לרבות קרנות נאמנות המתמחות בהשקעות באירופה, ושווקים מתעוררים בתחום החוב והמניות.

בית ההשקעות הלמן אלדובי זכה לאחרונה  בשני מכרזים גדולים. הראשון הינו פנסיית ברירת מחדל , מכרז שנערך ע”י משרד האוצר וכן מכרז לניהול כספי הפנסיה של עובדי חברת החשמל. בית ההשקעות ינהל החל מינואר הקרוב סכום של 45 מיליארד שקלים עבור 270,000 לקוחות.

אלכסנדר פרידמן, מנכ”ל GAM סיפר, “עם השלמת תיקון 23, חיפשנו אחר שותף עסקי בשוק המקומי. לאחר סדרת פגישות עם מספר בתי השקעות בישראל בחרנו בהלמן אלדובי בשל המקצועיות, הניסיון והבנה משותפת של הפוטנציאל הגלום במהלך. מבחינתנו מדובר במהלך אסטרטגי הנועד לתת גישה למשקיעים ישראלים למוצרי השקעה מהטובים ביותר הקיימים בשוק העולמי. אנחנו עובדים עם הגופים המוסדיים בישראל במשך שנים ומעריכים את השוק המקומי ואת הפוטנציאל שלו”.

רמי דרור, מנכ”ל הלמן אלדובי בית השקעות הוסיף, “אני שמח על בחירתם של GAM  בהלמן אלדובי לאחר תהליך ארוך של בחינת בתי ההשקעות המובילים בישראל בחיפוש אחר שותף מקומי, מקצועי ובעל תרבות ארגונית זהה. מדובר  בצעד משמעותי ביישום האסטרטגיה  של הרחבת סל המוצרים תוך רצון לספק כיסוי מלא למשקיעים עם מוצרים מתקדמים לחיסכון, הן לטווח הארוך והן לטווח הקצר”.