מה עומד מאחורי גל הכתבות על התעשרות מהירה?

לכתבה הזו הגעתם דרך פרסומת שלצידה בוודאי ראיתם לא מעט צעירים ש״מגלגלים מליונים לפני גיל 30״ וששים לחשוף את ״הסוד״ ואיך גם אתם יכולים. מה עומד מאחורי הטרנד הזה?

מאת: שקר כלשהו

אני יושבת מול יזם מטורף והוא מספר לי על מכונית היוקרה שלו ואת הסיפור המרגש שהביא אותו לעזוב את הכל ולהתחיל לסחור בבורסה / לסחור באמזון / לעשות שיווק שותפים / הכנס את הדרך המועדפת עליך פה.

ככה מתחילות כל הכתבות האלה.

כדי לרדת לשורש העניין, דיברנו עם הבחור שאחראי למגיפה הנוראית. כמובן, בהתחשב בעובדה שהוא משלם עבור הכתבה הזאת, יש לקחת את כל מה שנכתב פה בערבון מוגבל ולהבין שכן, גם הכתבה הזו, נועדה לקדם את האינטרסים שלו.

ש: אדם, מה קורה?

מעולה תודה רבה.

אתה נראה ממש טוב היום.

תודה, אני תמיד שמח כשכתבת מזוייפת מחמיאה לי.

אתה רוצה להסביר לנו מה עומד מאחורי גל הכתבות של אנשים שנראים קצת פחות טוב ממך בד״כ וכותבים שהם עשירים ושמחים ללמד את כל העולם איך להתעשר גם?

בטח. הכל התחיל ב-2014 כשקיבלת הצעה מעיתון דה-מרקר לשלם 12,000 שׁ״ח ולקבל כתבה שבה אני הכוכב. התלבטתי מאוד, 12,000 ש״ח זה לא סכום מבוטל, גם בשבילי, כשלא היה לי מושג אם ההשקעה הזאת תחזיר את עצמה. בד״כ אני אוהב להשקיע בפרסום במקומות שבהם אחרי 20 ש״ח אני כבר יודע אם אני מרוויח או מפסיד.

״זה הגיוני שיעתיקו אותנו״ אדם טל בהופעה בבארבי ת״א | צילום: יח״צ
״זה הגיוני שיעתיקו אותנו״ אדם טל בהופעה בבארבי ת״א | צילום: יח״צ

החלטתי ללכת על זה, וישבתי עם חבר טוב שלי, עידן וולר, שהיה לו רקע בכתיבה. אמרתי לו ״אני אממן את הכתבה, אתה תכתוב, ונראה מה יוצא…״

חשבנו טוב-טוב איזה סיפור לספר, ועידן החליט שמכל מה שהוא הכיר – הסיפור על הביקור שלי באחוזת הפלייבוי של יו הפנר, הוא הסיפור שיעבוד. עידן תחקר אותי ואז כתב את הסיפור, הוא לא קלע ב-100% לפרטים אבל הדרמטיזציה לסיפור היתה בדברים הפחות חשובים (המבואה והדשא, והוא גם קצת הגזים כשהוא קרא לי ״אורח של כבוד״ אני בספק עם יו הפנר אי פעם ידע את השם שלי חחח…).

ומה יצא בסוף מהכתבה הזאת?

בערך 170,000 ש״ח – אני לא זוכר אם זה היה רווח או הכנסות ואני גם לא זוכר בוודאות שזה המספר, יכול להיות שזה אפילו חצי מזה, אבל זה היה סכום שבהחלט הצדיק מאוד את הכתבה. הבעיה היתה שאחרי שבוע שבו הכתבה היתה לפי ההסכם שלי עם דה-מרקר בעמוד הראשי – הפסיקו להגיע אנשים, והיינו צריכים למצוא איך להחזיר את הנכס המטורף הזה לחיים.

מה עשיתם?

גילינו שיש פלטפורמות פרסום שמאפשרות לשים כתבות ממומנות בתוך אתרים גדולים בארץ ובכל העולם כשמופיעות כ״כתבות מומלצות״ – הן מסומנות כפרסומות כמובן, אבל ראינו שזה לא מפריע למכירות.

כל מי שקורא את הכתבה הנוכחית הגיעה אליה או דרך פרסום שכזה, או שחבר העביר לו את הכתבה.

ואיך זה עובד?

מדהים. עשינו כבר מליונים בשיטה הזאת. אפילו התלמידים שלנו עושים מזה המון כסף, יש לי תלמידה שנתנו לה כתבה ממומנת שאנחנו כתבנו וקנינו (נראה לי בכלכליסט או בישראל היום), ויש לנו סיסטם שנותן קישורים מיוחדים לחבר׳ה ככה שאפשר ״לצבוע״ את הקוראים שהגיעו דרך הפרסום שלהם.

כל מה שהיא היה צריכה לעשות זה להדביק את הקישור לכתבה בתוך מנוע הפרסום ולשים תקציב. היא עשתה בחודש אחד 90,000 ש״ח הכנסה על השקעה של בערך 15,000 ש״ח בפרסום.

היופי הוא שבדרך הזאת כן יש שליטה כמו שאני אוהב, היא לא שמה 15,000 ש״ח במכה. היא הוציאה 100 שקל, ראתה שזה עובד, והמשיכה כי הנתונים היו טובים. ככל שהיא הוציאה יותר היא הרוויחה יותר.

מדהים. אני מתחילה להבין למה זה כל כך פופולרי.

בדיוק, יש פה שני כוחות שוק שפועלים, בעיקר: כתבות של הקבוצה שלנו – תלמידים שלי (ולאחרונה גם של עידן) שמציפים את הרשת בפרסומים לתלמידים אחרים שלנו שאותם לימדנו להפוך את התנועה לכסף ולשלם עמלות.

והסוג השני?

מתחרים שמנסים להעתיק אותנו, בדרך כלל כמעט מילה במילה, ואת כל הסגנון תמונות הזה. ישראלי בחו״ל, כותרת של ״הישראלי הזה עושה ככה וככה״ – בד״כ עם המילים ״מיליונים לפני גיל ״30 וכאלה – וכל הבאז הזה.

ואיך זה גורם לך להרגיש?

מצד אחד, את יודעת, העתקה היא המחמאה הגדולה ביותר. מצד שני זה קצת מעצבן שלקחו את הסיפור האמיתי שלי, הפכו אותו לנוסחא ואנשים שחלקם לא באמת קיימים בכלל משתמשים בה כל הזמן.

מה שיותר מעצבן למען האמת זה אלה שעושים את זה טוב, ואני חייב להודות שבין המתחרים שלנו יש חבר׳ה בודדים שיש להם גם מוצרים טובים והצעות טובות וסיפורים מעניינים.

מי למשל?

אפ, אפ, אפ… בואי לא נגזים. הצלחתי להוציא מעצמי פרגון קטן למתחרים אבל אני לא הולך לפרסם אותם בחינם, אני לא עד כדי כך חמוד….

אז איך אתה מתמודד עם התחרות הזאת?

אני ממשיך לפתח רעיונות חדשים ושיטות חדשות, והפעם אני שומר עליהם קצת יותר טוב, אני חולק אותם רק עם התלמידים שלי, שהם חבר׳ה שאין לי בעיה שיתחרו איתי כי אני מבין שכל עוד הכסף נשאר במשפחה, המשפחה גדלה, ואני גם יודע שהם משתמשים בזה בצורה טובה שנותנת ערך אמיתי לעולם כי אני מקפיד מאוד בכל הקורסים שלי לשים דגש על הנושא הזה.

אני מאמין שכסף שבא מנוכלויות מביא איתו חיים נוראיים, ובשביל מה אנחנו רוצים כסף אם לא בשביל לשפר את החיים?

נשמע אצילי.

ברור, אני משלם על כל מילה פה, אחרי הכל.

תן בכל זאת איזה רמז במה אתם מתמקדים עכשיו להפקת רווחים?

נכסים דיגיטליים, זה המנוע שמאחורי כל העשייה בזמן האחרון. וולר כבר עשה מזה מעל 5 מליון, אני עשיתי מעל 10 מיליון, החודש עוד תלמיד עדכן אותי שעשה פעם ראשונה מליון ש״ח בחודש אחד, ויש לי אפילו תלמיד בן 16 (סליחה, 17 כבר) שעשה השנה חצי מליון שקל.

פאק!! אז תכ׳לס, איך לומדים ממך את כל הדברים האלה שאתה מספר?

לוחצים על הקישור הזה ומקבלים ממני סדרת סרטונים בחינם ואם מתרשמים קונים ממני קורס דיגיטלי, שבו אני מראה את כל הדרכים הכי טובות שאני מכיר לעשות כסף באינטרנט, לא משנה מי אתה או מה אתה.

״ממשיכים לפתח נוסחאות חדשות״ | אדם טל בסדרת סרטונים חדשה
״ממשיכים לפתח נוסחאות חדשות״ | אדם טל בסדרת סרטונים חדשה

[php_everywhere]