מודי’ס ממשיכה לדרג את ישראל גבוה

חברת דירוג האשראי Moody's אשררה את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A1 עם תחזית יציבה ■ שר האוצר, משה כחלון: "אשרור דירוג האשראי הוא עדות נוספת לחוסנה וחוזקה של הכלכלה הישראלית"

אישררה את הדירוג של ישראל. סוכנות מוד'יס

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Moody’s אשררה היום (חמישי) את דירוג האשראי של ישראל והותירה אותו על כנו ברמה של A1 עם תחזית יציבה.

חברת הדירוג פרסמה את אשרור הדירוג, בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כחודש, במהלכו נפגשו עם בכירים במשרד האוצר, בנק ישראל ומהמגזר הציבורי והעסקי.

מודי’ס מציינת בהודעתה כי דירוג האשראי נובע מעוצמתה הכלכלית והמוסדית של מדינת ישראל.

בנוסף, אשרור הדירוג הוא תוצאה של מדיניות כלכלית מיטבית של הממשלה, למרות תיקונים חוזרים של הכללים הפיסקליים.

עם זאת, הדירוג מוגבל בשל חשיפה לסיכונים גיאופוליטיים, המחייבים הקצאת תקציבים משמעותיים למערכת הביטחון.

נציגי החברה מציינים כי הדירוג ברמה של 1A נתמך על ידי כלכלה יציבה וחזקה ובעלת מוסדות איתנים, שאפשרו למדינה להתמודד בהצלחה עם זעזועים גלובליים ומקומיים, ועם אתגרים גיאופוליטיים שהשפיעו בצורה מוגבלת בלבד.

בנוסף, חוסנו של המשק נובע במידה רבה מהגיוון והחדשנות, הכולל תעשיות היי-טק בתחומים כחקלאות, תרופות, אלקטרוניקה ומוצרים ושירותים אחרים ברמה טכנולוגית גבוהה.

יתרות מטבע החוץ של הבנק המרכזי עומדות על שיא של כל הזמנים ברמה של כ-100 מיליארד דולרים. החשבונות החיצוניים החזקים מהווים עדות נוספת לחוסנה של הכלכלה הישראלית.

החברה צופה שהגרעון התקציבי של הממשלה בשנת 2016 יהיה נמוך מהיעד של 2.9% מהתוצר.

החברה מציינת כי במידה והכנסת תאשר את הצעת התקציב הנוכחית לשנים 2018-2017, ידרשו שינויים נוספים לכללים הפיסקליים שהוגדרו בנובמבר האחרון.

השילוב של הוצאות גבוהות והורדת המסים בהצעת התקציב הנוכחית עלולה לסכן את ההסכמה הפוליטית הרחבה וארוכת השנים סביב הפחתת החוב הממשלתי.

מודי’ס מעריכה כי יעד הגירעון המוצע בהצעת התקציב עלול להוביל לעלייה מינורית ביחס החוב תוצר בין סוף 2016 ועד 2018.

“עדות לחוסנו של המשק הישראלי”

בהודעה נכתב כי דירוג האשראי רגיש לסיכונים גיאופוליטיים, כאשר מדינת ישראל מצליחה לצמצם את השפעתם של האיומים הביטחוניים עליה. עוד נכתב כי למרות שההוצאה הביטחונית פוחתת בהתמדה במונחים יחסיים, היא עדיין הגדולה ביותר בתקציב הממשלה.

מודי’ס מציינת כי העלאת דירוג עשויה להתרחש במידה והמצב הגיאופוליטי ישתנה לטובה, סביבת הרגולציה תשתפר באופן ניכר או בהורדה משמעותית ביחס חוב תוצר.

דירוג האשראי עלול להיפגע במקרה של הידרדרות במצב הגיאופוליטי או במידה ומחויבות הממשלה למשמעת פיסקלית תדעך, במיוחד הקונצנזוס סביב הפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג’ו אמרה בתגובה כי “אשרור דירוג האשראי מהווה עדות לחוסנו של המשק הישראלי ולחשיבותה של מדיניות כלכלית אחראית. אגף החשב הכללי יתמיד במחויבותו לשמירה על מדיניות חוב נכונה ולהמשך מגמת הירידה ביחס החוב תוצר”.