מומחים אירופים: היתכנות כלכלית לצינור הגז מישראל לאיטליה

בדיקת כדאיות העלתה כי מבחינה הנדסית הפרויקט הוא בעל היתכנות גבוהה - וכן כי עלותו מוערכת בכ-5.2 מיליארד יורו, סכום נמוך בהרבה מהערכות קודמות.

אסדת גז צילום: יח"צ

מנכ”ל משרד האנרגיה, שאול מרידור נפגש היום (רביעי) באתונה עם מקביליו מאיטליה, יוון, וקפריסין ועם נציבות האנרגיה האירופית, במפגש לקידום שיתוף הפעולה בין המדינות בנושא הקמת צנרת גז טבעי משותפת שתגיע עד לאירופה.

בפגישה הציגה החברה שמקדמת את הפרויקט מטעם האיחוד האירופי את בדיקת ההיתכנות שנעשתה להקמת צינור להובלת גז טבעי מישראל, דרך קפריסין ויוון ועד איטליה.

קידום פרויקט צינור הגז הטבעי בין-המדינות, במקביל לקידום אופציות הייצוא האפשריות לאירופה – דרך טורקיה, דרך קפריסין ויוון, או דרך מתקני הנזלה במצרים, מתאפשרים הודות לפיתוח הצפוי של לוויתן ופתיחת הים הישראלי למתן רישיונות לחיפושי גז טבעי בחודש הבא, אותו מוביל שר האנרגיה ד”ר יובל שטייניץ בשנה וחצי האחרונות.

בדיקת הכדאיות העלתה כי מבחינה הנדסית הפרויקט הוא בעל היתכנות גבוהה – וכן כי עלותו מוערכת בכ-5.2 מיליארד יורו, סכום נמוך בהרבה מהערכות קודמות.

כמו כן, ניתוח כלכלי של הביקוש וההיצע של הגז הטבעי, מראה כי הפרויקט הזה, במחירי הגז הטבעי החזויים באירופה, הוא פרויקט כדאי כלכלית ויוכל להוות גורם תחרותי בשוק הגז הטבעי ממקורות שונים לאירופה.

נציבות האנרגיה של האיחוד האירופי וכן המדינות עצמן – איטליה, יון, קפריסין וישראל הביעו את תמיכתן בפרויקט, ובסיכום המפגש הוחלט להמשיך ולקדמו.