מועצת הכבלים והלווין פירסמה את המכרז להפעלת ערוץ הכנסת

הערוץ יעבור מתיחת פנים, כולל הקמת אתר אינטרנט ייעודי ■ הזוכה יפעיל את הערוץ לתקופה מקסימלית של 10 שנים ■ סכום ההפעלה השנתי יעמוד על 25.2 מליוני שקלים - כולו מתקציב הכנסת

מליאת הכנסת. ( צילום: )קובי גדעון, לע"מ

מועצת הכבלים והלווין  בשיתוף פעולה עם צוות התיאום של הכנסת פירסמה היום (חמישי) את המכרז להפעלת ערוץ הכנסת.

המכרז מסכם למעלה משנה של פעילות ציבורית, פרלמנטרית ומנהלית – וסופו בפעילות מרתונית של עובדי המועצה ונציגי הכנסת על מנת לעמוד בלוחות הזמנים הקצובים למכרז זה.

יצויין ערוץ הכנסת הוא הערוץ הציבורי היחיד המפוקח בידי מועצת הכבלים והלווין.

עוגני הפעלתו נקבעו בחוק משנת 2003, ומשנת 2006 הוא מופעל על ידי חברת החדשות של ערוץ 2.

לקראת סיום תקופת המכרז הנוכחית, הקימה הכנסת וועדה ציבורית לבחינת עתיד הערוץ. בהמשך להמלצות הוועדה, הכנסת ביצעה מספר תיקוני חקיקה לחוק שידורי טלוויזיה מהכנסת. לאור הליכים אלו, החליטה המועצה לקבוע את מועד סיום הפעלת הערוץ בידי הזכיין הנוכחי למאי 2017.

 עם סיום החקיקה בכנסת, ביומו האחרון של מושב הקיץ, החל הצוות המקצועי של המועצה בעבודה מרתונית על מנת לעמוד בלוחות הזמנים, בשיתוף עם צוות התיאום של הכנסת לעניין זה בראשו עומד מנכ”ל הכנסת אלברט סחרוביץ.

לאחר עבודה מאומצת, הצליח הצוות המקצועי להגיש את המכרז למועצה במועד אליו התחייבה המועצה – סוף ספטמבר 2016.

 לאחר ישיבה בת 7 שעות רצופות בהם דנו חברי מועצת הכבלים והלווין במכרז, המכרז אושר בידי המועצה בתחילת החודש והוא פורסם לאחר הטמעת התיקונים של חברי המועצה צוות התיאום של הכנסת.

במכרז נקבעו מספר תנאים עיקריים. נקבע כי הזוכה יחויב להקים אתר אינטרנט ייעודי לערוץ, שיעביר בשידור חי את ישיבות המליאה ואת כל ועדות הכנסת. האתר ישמש גם כספריית VOD לצפייה בישיבות קודמות.

עוד הוחלט כי סכום ההפעלה השנתי של הערוץ יוגדל ויעמוד על 25.2 מיליון שקלים בשנה. הסכום יגיע כולו מתקציב הכנסת, כשעל המתמודדים ייאסר להוסיף כסף פרטי על סכום זה.

בנוסף, כל מתמודד יצטרך להקים תאגיד ייעודי לצורך הפעלת הערוץ, על מנת ליצור הפרדה חשבונאית בין חברת האם לבין החברה שתפעיל בפועל את הערוץ.

בעלי רישיון לשידורים רב-ערוציים ממועצת הכבלים והלווין (HOT ו-yes) וכן בעלי זיכיון או רישיון מהרשות השנייה (רשת, קשת וערוץ 10) לא יוכלו להתמודד במכרז (חדשות 10 וחדשות 2 כן יוכלו להתמודד מאחר והן לא נחשבות לבעלות זיכיון או רישיון).

בנוסף, לא יוכלו להתמודד במכרז בעלי עיתונים יומיים מודפסים רבי תפוצה (הרף שקבעה המועצה מונע התמודדות מהמחזיקים בעיתונים “ישראל היום” ו”ידיעות אחרונות”).

יו”ר המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין, ד”ר יפעת בן חי שגב ציינה כי  “הפיקוח על ערוץ הכנסת הוא אחת מהסמכויות החשובות ביותר שנמצאות אצל המועצה, לאור חשיבות הדמוקרטית העליונה של ערוץ זה כמשקף את הנעשה בפרלמנט הישראלי לציבור, וכערוץ המופעל כולו בכסף ציבורי”.

לדבריה, “העניין שעוררו הקמת הוועדה הציבורית והליכי החקיקה בכנסת מוכיחים את החשיבות של הערוץ לשיח הציבורי בישראל”.