מיזם חדש: כך יפסיקו לעשוק את דיירי הדיור המוגן

ייצור מהפכה בעולם הדיור לגיל השלישי. פרוייקט הרמוני צילום: יח"צ

לראשונה בישראל מוצע קונספט חדשני לדיור מוגן שישים סוף לעושק כספי הדיירים. בית דיור מוגן ״הרמוני״ המוקם ע״י חברת יסודות צור בע״מ מציע מודל כלכלי חדש: לא עוד תשלום פיקדון גבוה המאבד מערכו אלא בעלות מלאה על הדירה.

בשנים האחרונות עלה לשיח הציבורי נושא הדיור המוגן והעלויות האדירות אותם נאלצים הדיירים לשלם מכספי החסכונות אותם הפרישו כל חייהם.

פעמים רבות הוצאות אלה דורשות מהקשישים למכור את דירתם, ואת התמורה המתקבלת למסור לבית הדיור המוגן במקום להותירה כירושה למשפחתם, כל זאת לצד תשלומים חודשיים מופרזים הנעים בין 5,000 ל-7,000 שקלים בחודש.

הדירות יירשמו בטאבו על שם הדיירים

על פי המודל החדש הדירות בפרויקט מיועדים למגורים רק לבני 60+ כאשר הכסף עבור הדירה לא יועבר לפיקדון ויישחק מדי שנה בכ-3%, אלא יהיה רשום על שם הדייר בטאבו.

בעל הנכס עצמו יוכל להשכיר את הנכס לדייר אחר במידה ולא ירצה להמשיך להתגורר בו  אך גם רק לדייר מעל גיל 60.

לאחר פטירת בעל הדירה, הנכס יועבר לידי יורשיו שיחויבו גם הם על פי חוק ובהתאם לתקנון הבית המשותף וייעוד הקרקע בטאבו לדאוג שרק דייר מעל גיל 60 יוכל להתגורר בו.

לצד תשלום עבור הדירה ישלמו הדיירים תשלום חודשי של כ-700 שקלים עבור ניהול הבניין ותחזוקתו.

המבנה יכלול מועדון לפעילויות, חדר כושר,  בית כנסת ועוד וינוהל על ידי חברת ניהול שתספק שרותי שמירה תחזוקה וניקיון לשטחים המשותפים. כמו כן הדיירים יוכלו לרכוש פעילויות חברתיות, אך ישלמו רק על פעילויות שיבחרו ולא על כאלו שייקבעו עבורם.

בית הדיור המוגן “הרמוני”, יכלול 110 יח״ד, כאשר מרבית הדירות הינן  בנות שני חדרים + מרפסת בשטח ממוצע של 60 מ”ר, שיימכרו במיליון שקלים. יתר היחידות יהיו דירות גן ופנטהאוזים בשטח של כ-100 מ”ר, ויימכרו ב־1.3 עד 1.4 מיליון שקלים.

“המהפכה של הקשישים”

הלל יעקבסון, העומד בראש חברת ‘סודות צור’ אומר כי הוא מקווה לראות בתים נוספים במודל הזה ברחבי הארץ.

“הקשישים פונים לדיור מוגן בשביל החברה. לא בגלל הדירה ולא בגלל השירותים. למעשה הדיירים משלמים פיקדון של כמיליון שקלים רק כדי לא להיות לבד. האם זה מוצדק?”, הוא תוהה.

לדבריו, “ב’הרמוני’  הדיירים מקבלים ומעניקים האחד לשני חיי חברה עשירים ומלאים ללא תשלום.  הם גם רוכשים דירה וגם נהנים  מעליית ערכה מדי יום. הדור שבנה את המדינה והתמודד עם כל האתגרים מסוגלים להחליט באילו שירותים הוא מעונין וכמה לשלם עליהם. זאת המהפכה של הקשישים  שלא מוכנים שיותר שיחגגו עליהם ועל הכסף שלהם”.