מיישמים את מתווה הגז: הסכם למכירת שני מאגרים

דלק קידוחים ואבנר חתמו על הסכם למכירת "כריש" ו"תנין" לקבוצת האנרגיה הבינלאומית Energean Oil & Gas

אסדת גז צילום: יח"צ

‘דלק קידוחים’ ו’אבנר’, המחזיקות במאגרי כריש ותנין, חתמו היום (שלישי) על עסקה למכירת 100% מהמאגרים לחברת האנרגיה היוונית ‘Energean Oil & Gas’, הפועלת במספר מדינות בעולם.

העסקה מהווה אבן דרך משמעותית ביישום מתווה הגז, ובשלב הבא על העסקה לקבל את אישור הגורמים הממונים.

התמורה שבה משקפת החזר השקעה השותפות בסך של 148.5 מיליון דולרים,  בתוספת תמלוגים עתידיים ממכירות הגז והקונדנסט הצפויות מהמאגרים.

חברת Energean Oil & Gas אשר הוקמה ביוון בשנת 1977, היא חברת החיפושים והפקה של נפט וגז טבעי היחידה ביוון, הפועלת גם באגן הים התיכון.

בבעלותEnergean  ארבעה רשיונות חיפוש במימי יוון, וכן רשיונות נוספים – במצרים ובמונטנגרו.

מאגר הנפט Prinos שבבעלות החברה מפיק מדי יום 5,000 חביות נפט. במאגר הושקעו עד כה 300 מיליון דולרים, ובמסגרת תכנית הפיתוח שאושרה מושקעים בימים אלו 200 מיליון דולרים נוספים.

במסגרת תכנית הפיתוח ייקדחו 5 בארות נוספים, אשר יכפילו את כמות הנפט המופק מהמאגר לכ-10,000 חביות ביום.

בשנת 2013 נכנסה הקרן האמריקאית Third Point LLC כשותפה פעילה בהשקעות Energean, ובכלל זה גם בהשקעה הנוכחית ברכישת “כריש” ו”תנין”.

המכירה – על פי המתווה

כריש ותנין נמצאים בצפון אזור המים הכלכליים של ישראל, הראשון במרחק של כ- 75 ק”מ והשני במרחק של כ-105 ק”מ מחופי ישראל.

בשני המאגרים יחדיו נתגלו, באמצעות קידוחי תנין-1 (שנת 2011) וכריש-1 (שנת 2013), משאבים מותנים בהיקף של כ-58.7 מיליארד מטר מעוקב (BCM) גז טבעי וכ-14.3 מיליון חביות (MMBBL) של קונדנסט.

בנוסף, קיימים בשדות אלו יחדיו משאבים מנובאים, בסיכויי הצלחה גבוהים, בהיקף של 25.6 מיליארד מטר מעוקב גז טבעי וכ-4.3 מיליון חביות קונדנסט .

במסגרת מתווה הגז חוייבו השותפות במאגרים למכור את אחזקותיהן במאגרים בתום 14 חודשים מיום חתימת ההסכם.

בנובמבר 2015 מכרה נובל אנרג’י את זכויות המכירה על חלקה במאגרים לדלק קידוחים ואבנר, אשר החזיקו קודם לכן ב-53% מהמאגרים – וזאת מתוך רצון להקל על הליך המכירה לשחקן חדש.

הגז אשר יופק מהמאגרים “כריש” ו”תנין” מיועד במלואו למשק הישראלי המקומי ועל פי הערכות יוכל לספק גז לצרכים מקומיים למשך שנים רבות.

יוסי אבו, מנכ”ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט אמר כי “הצטרפותה המבורכת של קבוצת Energean לפעילות הגז והנפט בישראל מעצבת מחדש את משק הגז הטבעי בישראל. בחנו בחודשים האחרונים מספר הצעות לרכישת המאגרים, ואני מאמין שמבין כל האפשרויות שעמדו על הפרק העסקה הנוכחית מבטיחה באופן המיטבי את פיתוחם של כריש-תנין כבר בשנים הקרובות. אנו נחושים להמשיך ולקדם את פיתוח מאגר לווייתן והרחבת תמר, בהתאם ליעדי השותפות.”

מת’יוס ריגס, מנכ”ל ויו”ר  Energean נוסיף, “אנחנו מאוד מרוצים להכנס לישראל, שוק אסטרטגי עבורנו, ולחתום על עסקה שתוביל לפיתוח כריש ותנין”.

לדבריו, “כפי שהתחייבנו, בתוך 6 חודשים מחתימה על ההסכם Energean תגיש לממשלה תכנית פיתוח למאגרים, תכנית אשר תאפשר קידום הפרויקט שהינו בעל תפקיד גיאו-פוליטי משמעותי ביצירת ‘משולש האנרגיה’ האזורי, שעוצב על ידי קפריסין, יוון וישראל”.