מנכ”ל משרד ראש הממשלה: “שוק ההון – אינו מפותח מספיק”

מנכ''ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר (צילום: הדס פרוש)

מנכ”ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, השתתף הבוקר (שלישי) בכנס איגוד החברות הציבוריות ודיבר על הבעיות בשוק ההון הישראלי.

“אנחנו לא רואים הסתערות של משקיעים על הבורסה. לא משקיעים ישראלים, שמעדיפים השקעה בנדל”ן למרות שהיא מורכבת ודורשת סכומים גדולים יותר, ואפילו לא של משקיעים זרים שמאוד רוצים להשקיע בישראל”, טען גרונר.

הוא הצהיר עוד כי ”יש לנו בעיה בשוק ההון הישראלי. הוא לא מספיק מפותח. צריך להמשיך את המאמצים של כל הרגולטורים ושל החברות הרלוונטיות להנגיש ולהגדיל את האטרקטיביות של השוק הזה”.

”לפי מכפילי הרווח ותשואות הדיבידנד יש פה הזדמנות השקעה כמו שהיתה בוול סטריט בשנות ה-60 וה-70. ייתכן כי המשקיעים, לא המקומיים ולא הזרים, לא מבינים איזו הזדמנות השקעה יש פה”, אמר גרונר.

לטענתו, ”החלופה השנייה היא שיש פרמיית סיכון מטורפת ולא סבירה לבורסה בישראל. סביר להניח שמדובר בשילוב של שניהם. לגבי אלו שהפנימו לפני אחרים שיש פה הזדמנות השקעה פנומנלית, צריך לפרגן להם כי הם יזהו לפני כולם, הם ישקיעו לפני כולם והם ירוויחו לפני כולם. אבל לגבי הפערים העצומים בהערכות השווי, יש כמה הסברים פוטנציאליים”.

מנכ”ל משרד ראש הממשלה אמרי עוד כי “בעיני המשקיעים המקומיים, יכול להיות שהבעיה היא המיסוי. בבורסה יש עמלות גבוהות, משלמים 25% ולעומת זאת, בנדל”ן, שיעור המס על התשואה במקרה המחמיר הוא כ-10%. ברור שאנשים יעדיפו את הנדל”ן. ‘יש גם שיאמרו שהבנקים הישראלים הם חסם נוסף למסחר בבורסה ויש שיטענו שהבעיה נובעת מרגולציה עודפת על שוק ההון. ואולי יש גורמים אחרים שיוצרים מוניטין רע לבורסה הישראלית, ומרחיקים גם משקיעים מקומיים וגם משקיעים זרים. ייתכן שאתם צריכים להסתכל במראה ולענות על השאלה הזו”.

”לא מעט אנשים פוחדים מהמוסד הזה וחושבים שמדובר במפעל בו כללי המשחק אינם ברורים וקיימים בו אינטרסים שאינם שקופים מספיק עד כדי חוסר הוגנות. ניתן לפגוש בוול סטריט הרבה אנשים שמתארים כמה קשה היום לאתר הזדמנויות השקעה וכמה קל היה בשנות ה-60, 70 וה-80. אין לי ספק שבעוד 15 שנה ידברו ככה על השוק הישראלי. כולנו צריכים לפעול כדי להבטיח שהיום הזה יגיע הכי מהר שאפשר”, סיכם גרונר.