מס דירה שלישית בדרך לבג”ץ?

סיעות האופוזיציה יעתרו לבג״ץ נגד הליך האישור של מס דירה שלישית ביום חמישי האחרון בועדת הכספים: "הקואליציה עושה מעשה סדום בכספי הציבור"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

סיעות האופוזיציה יעתרו לבג״ץ בבקשה לפסול את הליך החקיקה שבו אושר התיקון אותו הוביל שר האוצר להטלת מס על בעלי יותר משלוש דירות משום שלטענתם הוא אינו חוקי.

הם טוענים כי גם היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד איל ינון, וגם היועצת המשפטית של הועדה, עו״ד שגית אפיק התבטאו בחריפות נגד ההליך.

היועצים המשפטיים אמרו בדיון כי החוק אושר באופן “החורג באופן קיצוני מהליך חקיקה תקין ושאי התקינות חמורה ויורדת לשורש ההליך”. לדבריהם, למרות זאת, מסרב יו”ר ועדת הכספים לקיים הצבעה חוזרת.

מרכזת האופוזיציה, ח”כ מרב מיכאלי אמרה כי “הבריונות שמפגינה הקואליציה בדרך לאישור התקציב שוברת שיאים. חברות וחברי הכנסת נדרשו להצביע על נוסח חוק חדש למעשה, שלא הונח על שולחן הכנסת ושלא הייתה להם שהות להעמיק בו וללמוד אותו”.

“למרות שחברות וחברי הכנסת של האופוזיציה נטשו את הדיון במחאה, ולמרות עמדתו הנחרצת של הייעוץ המשפטי בכנסת, יו”ר ועדת הכספים נהג כאילו אין דין ואין דיין וכאילו הקואליציה היא החוק. אם יו”ר ועדת הכספים לא מבין את חומרת המצב ויו”ר הכנסת לא עומד על תיקונו, אין לנו ברירה אלא לפנות לבג”ץ לפסילת ההליך”, דברי מיכאלי.

מוקדם יותר הודיע יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) כי אין בכוונתו לחדש את הדיון במס ריבוי דירות (על הדירה השלישית ומעלה): “אני לא אחדש את הדיון בחוק מיסוי דירה שלישית ואם יו”ר הכנסת מעוניין בפתיחת הדיון מחדש, שיימצא מישהו שינהל את הישיבה במקומי”.

גפני הוסיף כי “הנושא היה ידוע זמן רב מראש, הוועדה קיימה דיון עקרוני בנושא והעמדות הובעו בעניין. דיברתי בעניין באריכות עם שר האוצר והוא עמד בתוקף על-כך שהחוק יידון ויאושר. היה כאן דיון של ממש לאורך שעות ואף הוכנסו בחוק שינויים משמעותיים ע”י ועדת הכספים. אולי ההליך לא היה הכי ראוי, אבל איפה היה היועץ המשפטי לכנסת ביום חמישי בלילה? מדוע הוא שלח אליי את המכתב עם חוות הדעת שלו רק במוצאי שבת, יותר מיממה אחרי שהחוק אושר בוועדה”.

“אם היו באים אליי היועץ המשפטי או יו”ר הכנסת ביום חמישי ואומרים לי אל תקיים את הדיון, לא הייתי מקיים אותו. עתה משהדיון התקיים ובאריכות עם שינויים שהוכנסו לתוכו והחוק אושר אין על מה לקיים דיון מחודש. אני חוזר על-כך שאם יחליט יו”ר הכנסת שבכל-זאת יש לקיים את הדיון מחדש, אזי הוא יצטרך למצוא מישהו שימלא את מקומי”, דברי גפני.