משרד החקלאות נערך לקראת חגי תשרי

במשרד מעריכים כי לא צפוי מחסור בתוצרת חקלאית טרייה – בין היתר, בזכות פתיחת מכסות יבוא מחו"ל

לא צפוי מחסור בדבש בחגים. צילום אילוסטרציה: פיקסביי

במטרה להיערך לקראת חגי תשרי הקרובים, משרד החקלאות מאפשר לייבא תוצרת חקלאית טרייה על ידי פתיחת מכסות ייבוא מחו”ל.

זאת לאור המלצת ועדה מקצועית אשר בוחנת מבעוד מועד את היערכות החקלאים לקראת תקופת החגים.

מדובר בתקופה, המאופיינת בביקוש רב לתוצרת חקלאית ובמסגרת הערכות-מצב תכופות שעושה משרד החקלאות בכל הקשור לאספקת תוצרת חקלאית הטריה – נערכו לאחרונה מספר ישיבות בשיתוף הגורמים המקצועיים לרבות מועצת החלב, מועצת הצמחים ומועצת הלול ובעקבותיהן המשרד פעל לפתיחת מכסות ייבוא – על מנת לאפשר ייבוא מוצרים ותוצרת חקלאית טרייה שיש חשש למחסור בה.

היבואנים מקבלים הודעה מוקדמת

 מבדיקת הנתונים עלה כי בחגי תשרי הקרובים נכון למועד זה, לא צפוי מחסור במוצרים מן החי, בשר, עוף וביצים. כמו כן, לא צפוי מחסור בדבש ובפירות.

 עקב הפחתת המכסים על ייבוא דגים בהיקף של 50%, לא צפוי מחסור בדגים וצפויה דווקא ירידה במחיר לצרכן.

על כן, על מנת לאפשר ליבואנים זמן להערכות ולהתארגנות, המשרד נערך מבעוד מועד והודיע ליבואנים זמן רב מראש בדבר פתיחת המכסות לייבוא עגבניות מחו”ל – וכך יעשה גם לגבי כל ירק אם יוודע  על חשש למחסור בו.

גם בענף הדבש לא צפוי מחסור, בשל מכסות ייבוא שנפתחו מבעוד מועד. יחד עם זאת, צפוי מחסור בין התקופה שלאחר החגים ועד לעונת הרדייה הבאה – באביב.

על כן, במטרה למנוע מחסור בתקופה שלאחר תקופת החגים, הוגשה לרשות המיסים בקשה מטעם משרד החקלאות לפתיחת מכסות ייבוא דבש פטורות ממכס.

הבקשה נמצאת בימים אלה בטיפול רשות המיסים.

במשרד מקווים כי עקב ההיערכות של כל הגורמים לקראת חגי תשרי לצד פתיחת מכסות בלתי מוגבלות לייבוא, היבואנים יממשו את פוטנציאל הייבוא.