משרד המדע: נקדם לוויין תקשורת בבעלות ממשלת ישראל

מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה פרץ וזאן הודיע כי המשרד יפעל לקדם בניית לוויין בבעלות מדינת ישראל שייבנה בתעשיות החלל הישראליות

שר המדע אופיר אקוניס (צילום: יוסי זמיר, לע"מ)

מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה פרץ וזאן הודיע כי המשרד יפעל לקדם בניית לוויין בבעלות מדינת ישראל שייבנה בתעשיות החלל הישראליות.

בדיון בוועדת המשנה לנושא חלל בכנסת, הצהיר וזאן כי המשרד מוכן להקצות תקציבים נוספים לנושא: “משרד המדע היה מוכן לשים שקל על שקל את חלקו היחסי על מנת לאפשר את מסקנות הוועדה לצאת לפעול. גורמים אחרים לא היו מוכנים להיכנס לנושא”.

המלצת המשרד ממשיכה את הקו  שקבעה ועדת החלל בראשות מנכ”ל משרד המדע פרץ וזאן בדצמבר 2016. בין המלצות הוועדה: תוספת של 120 מיליון שקלים בשנה לתקציב סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע עבור: פיתוח לוויינים ופרויקטים בחלל; הקמת מערך של ארבעה לווייני תקשורת פעילים בו זמנית ותמיכה בפיתוח מוצרים בתעשיית החלל שיתחרו בשוק העולמי.

לפי דו”ח הוועדה: “מערך של לווייני תקשורת מחזק את היתירות והבטחון התקשורתי של ישראל בעת חירום”, וקבעה כי למדינת ישראל צורך חיוני ביכולות עצמאיות להשגת מידע ולהעברתו באמצעות לווייני תקשורת ישראליים.

על פי המלצות הוועדה, המתווה המיטבי הלוקח בחשבון את כלל הצרכים אל מול העלות למדינה, הוא שימוש בלווייני תקשורת מסחריים מתוצרת ישראל והפעלתם באמצעות חברה ישראלית.

מאחר שעלות לווייני תקשורת מתוצרת ישראל גבוהה יותר מעלותם בשוק העולמי, קובעת הוועדה כי יש צורך לגבש מתווה שיאפשר פיתוח תשתיות ויכולות לצורך גישור על פער העלויות.