“נגידת בנק ישראל: “הממשלה עושה חצי עבודה

הנגידה דיברה הבוקר בפתחו של היום השני של כנס שדרות לחברה ואמרה עוד כי "יש סכנה להמשך הצמיחה של ישראל"

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג צילום: אייל וייס

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מצהירה כי ללא מדיניות ממשלתית מכוונת, הצמיחה תהיה איטית ואיכות החיים תשתפר בקצב איטי מאוד.

“אנחנו בדרך למה שמכנים יציבות מחירים, עוד עדות לכך שהמשק הישראלי נמצא במצב טוב.ה רבה מדינות מתקנאות באחוז התעסוקה של מבוגרים בישראל. זה מחייב אותנו להתמקד בהסדרים ארוכי טווח.ב עשור האחרון הייתה צמיחה של 1.4% אך האם הצמיחה אמורה להתמיד והתשובה שלא אלא אם כן נעבוד קשה. כמוכן, צריך לשאול האם הצמיחה היא בת קיימא ועד כמה היא מכלילה ומדברת אל כלל האוכלוסיות והמגזרים?”, תהתה הנגידה בכנס שדרות לחברה.

היא הוסיפה כי “המשק העולמי צומח לאט יחסית והסחר בין מדינות צומח משמעותית לאט מאשר בעבר. הצמיחה אצלנו נשענת על יצוא ומכיוון שהמשק העולמי הולך לכיוון מגמות של יותר הסתגרות ופחות גלובליזציה וכן מגמות דמוגרפיות פנימיות, הרכב מגזרי של האוכלוסייה וכך שהאוכלוסייה יותר משכילה כיום, תורמים אף הם להאטה בקצב הצמיחה העתידי. השאלה היא באיזו מידה המדיניות תפעל באופן אקטיבי לשימור וטיפוח הצמיחה ולשילוב יותר טוב”.

לדבריה, “בישראל שיעור העוני הגבוה ביותר במדינות המפותחות. פירות הצמיחה לא חלחלו באופן שווה לכלל האוכלוסיות וההיקפים שהמדינה מסייעת יותר צנועים ממדינות אחרות. האם זה תמיד היה כך? לא. היקף התמיכות והקצבאות הלך וירד ביחס לתוצר .היקף התמיכה במשפחות מוחלשות פחת ביחס לרמה הבינלאומית, מצד אחד זה עודד כניסה לשוק העבודה אך מנגד זה אומר פחות תמיכה וטיפול באוכלוסיות חלשות.”

“הממשלות לאורך השנים תורמות מעט יחסית בשביל להפחית את אי השוויון. אנחנו לא מכשירים בצורה מספקת הן על יד מערכת החינוך והן על ידי מערך ההכשרה המקצועית. בחטיבת ביניים ובתיכון אנחנו מוציאים פחות על השכלה מאשר מדינות ה-OECD וגם בהכשרה מקצועית משקיעים פחות ויש לכך בהחלט השפעות. הממשלה עושה חצי עבודה, אם לא מספקים להם את הכישורים, וזה משפיע גם על הצמיחה העתידית וגם על השוויון”, טענה פלוג.

היא הוסיפה כי “הפער בין חרדים ללא חרדים הוא לא מאוד גדול, בעיקר אצל אלה היותר מבוגרים ודווקא הצעירים החרדים באים היום פחות מצוידים לשוק העבודה”.

פלוג סיכמה ואמרה כי “צריך דגש על העדפה מתקנת. יש היום מחסור בהנדסאים ומהנדסים שמהווה חסם לצמיחה. מענק עבודה/מס הכנסה שלילי הוא כלי נכון ויש להרחיב את השימוש בו ולהביא למיצוי היכולות, מיצוי הפוטנציאל לעלות את המשק לצמיחה בת קיימא, מתמשכת ומכלילה. הפוטנציאל של פעילות ממשלתית ממוקדת הוא מאוד גדול בהתבסס על מחקרים”.