נוהל מזורז יאפשר העברת תקציבים בשבוע האחרון של השנה

ועדת הכספים אישרה נוהל זמני ומזורז להעברות תקציביות במסגרת תקציב 2016 לימים האחרונים של דצמבר

דיון בועדת הכספים (צילום: דוברות הכנסת)

החל מרתון העברות סוף שנה. נוכח מספר גדול מאוד של העברות תקציביות עוד במסגרת תקציב 2016, אישרה אחר הצהריים (חמישי) ועדת הכספים נוהל זמני לחמישה ימים הקרובים לאישור העברות תקציביות.

זאת מתוך כוונה לאפשר למשרדי הממשלה לנצל את התקציבים העומדים לרשותם עוד בשנת הכספים 2016 ולהוציא לפועל את התכניות התלויות בכספים אלו.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי “יש עשרות רבות של בקשות תקציביות ואם נפעל עפ”י הנוהל הקיים נגרום לפגיעה בהמון תכניות, לרבות דברים רגישים שקשורים לאוכלוסיות נזקקים, ילדים בסיכון וכדומה. לא היינו רוצים שיאמרו שלא מעבירים כסף לנכים כי ועדת הכספים מעכבת העברות תקציביות”.

מיד בתום אישור הנוהל המזורז, אישרה הוועדה העברה כוללת של 3.1 מיליארד דרלים בין משרדי הממשלה לרבות עודפי תקציב בתוך המשרדים עצמם.

גפני הוסיף, כי “לאחר שהתייעצתי עם היועצת המשפטית לוועדה, אני הצעתי לקבוע נוהל מיוחד לתקופה הקצרה הזו והיא הסכימה. נקבע עכשיו שבחמשת הימים הקרובים, ולמעשה עד ה- 29.12.16, נקיים נוהל מזורז על-מנת לאפשר למשרדים לפעול ולמנוע החזרת תקציבים של תכניות ופרויקטים חיוניים שכבר אושרו לאוצר. עפ”י הנוהל הקיים, שלגביו נקיים דיון בתחילת ינואר, מספיק שההסבר לגבי פנייה של משרד הבריאות או המשרד להגנת הסביבה לא יספק את מי מחברי כנסת או שייחסר עוד נייר, יעברו כמה ימים ונגמר – הכסף יחזור לאוצר. אנחנו במצוקת זמן ועל-כן נדרש מאיתנו להסיר מעצמינו את האחריות על תכניות שלא ייצאו לפועל”.